9) OSMAN BATUR

Yayin Tarihi 10 Aralık, 2007 
Kategori KAHRAMANLAR VE BİLGİNLER

OSMAN BATUR


image00131.jpg

——————————————————————————

image00219.jpg

HAYATI


Asıl adı Osman İslâmoğlu idi. Batur, O’na milletinin verdiği bir unvan, bir sıfattır. Kahraman ve cesur anlamındadır. O, bu unvan ve sıfatla özdeşleşmiş, böylece anılmaya hak kazanmıştır.Altay vilâyetindeki Köktogay bölgesinin Öndirqara mevkiinde 1899 yılında doğdu. Orta halli bir çiftçi ailesinin oğluydu. Dedesi din adamı idi. Osman Beğ, 40 yaşına kadar doğduğu bölgede tarımla uğraşarak geçimini sağladı. 1940 yılında Çin zulmü dayanılmaz boyutlara ulaşmıştı. Camilere tecavüz eden, Kur’an-ı Kerim’i yakan Çinlileri protesto eden Türkler, ‘isyancı’ oldukları bahanesiyle tutuklandı. Resmî makamlar, Türk’lerin ellerindeki silâhları toplamaya başladılar. Babası ve ailesinden bâzı kişiler, silâhlarını Çin askerlerine teslim ettiler. Osman Beğ,

– Bu gün silâhımızı alanlar, yarın canımızı da alırlar. Ben silâhımı Çinlilere vermem. İstiyorlarsa ve güçleri yetiyorsa, gelip alsınlar !”

Dedi ve tek başına dağa çıktı. Savaştan başka kurtuluş yolu olmadığına inanıyordu. Başlattığı mücadele aynı gün destek gördü. Arkasından ilk gidenler arkadaşı Süleyman ve büyük oğlu Şerdiman oldu. Silâhını Çinlilere teslim eden babası İslâm Bey, oğlu için hayır duâlarını ve başarı dileklerini dile getirdi. Oğlunu koruması için Cenab-ı Allah’a duâ etti. Annesi Ayça Hanım:

“- Ben oğlumu bu günler için doğurdum. Çinliler asırlardır koyun boğazlar gibi biz Türk’leri öldürüyorlar. Bizim canımız, bizden önce ölenlerin canından daha kıymetli değildir. Bizden sonrakilerin yaşaması için oğlum, ben diğer çocuklarım ölmeye hazırız !” Diyordu.

Kısa zaman içerisinde, etrafında gözü pek insanlardan bir mücâhit ordusu oluştu. Zelebay Telci, Nurgocay Batur, Kâseyin Batır, Canım Han Hacı, Süleyman Batır, Musa Mergen Aktepe, Sulibay, Ökürbay , Nogaybay, Ahid Hacı, Halil Teyci, Karakul Zalin… bu mücâhidlerden birkaçıdır. O artık, soydaşlarının Osman Batur’u idi.

ve silâh arkadaşlarının mücâdelesi, 1941 yılı Ekiminden 1943 yılı Temmuzuna kadar gerilla savaşı şeklinde devam etti. 22 Temmuz 1943’te Altaylar, Çinlilerden tamamen temizlenmişti. Altay Türkleri artık bağımsızdı. Mücâdelesini sürdürdü. Altay Geçici Halk Cumhuriyeti Başkanlığına seçildi. 1944 – 1945 yıllarında, Tanrı Dağları’nın kuzeyindeki Doğu Türkistan Kazak Türkleri’nin yaşadığı bölgeleri de Çin İstilâsından kurtardı. 1945 yılının Ekim ayından 1947 yılının Şubatına kadar üç vilâyetten oluşan Doğu Türkistan Hükümeti’nin askerî ve mülkî âmiri olarak Vâli sıfatıyla görev yaptı. O’nu, Şubat 1947’den Eylül 1949’a kadar Doğu Türkistan Cumhuriyeti koalisyon hükümetinin aslî üyesi olarak görüyoruz. Aynı zamanda, Altay Vâliliği görevini de devam ettiriyordu. Bütün bu görevleri sırasında Çinliler ile silâhlı mücâdeleden bir an bile geri kalmadı.

 Osman Batur, Çin işkencelerine başkaldıran efsânevî bir kahramandır. Başarılı oldu. Kısa da olsa, bir dönem için milletini Çin işkencelerinden kurtardı. 

osman-batur-idam-sehpasina-29-nisan-1951-urumci

BATUR, İdam Sehpasında Haykırdı…
“- Ben can verebilirim. Milletim, dünya durdukça mücâdeleye devam edecektir.”

Çinliler, Altay Türkleri’nin millî kahramanı Osman Batur’u işkencelerden sonra şehit etmekle ancak, bir büyük kahramanın aziz bedenini ortadan kaldırabilmişlerdi. Bağımsızlık düşüncesini, Türk’lerin bağımsızlık için mücâdele azmini yok edemediler. Edebileceklerini zannedip işkence ve zulümlerini sürdürdüler.
Osman Batur’un tek erkek kardeşi Delihan İslâmoğlu, istiklâl için giriştiği savaşta esir alınarak şehid edildi. Osman Batur’un ikinci hanımı, üç oğlu ve beş kızı da esir alındı. 18 yaşındaki kızı Kabiyra ile 14 yaşındaki oğlu Baybolla, anneleri Mamey’in gözleri önünde doğranarak şehid edildi. 11 yaşındaki oğlu Kariy ve 9 yaşındaki kızı Sapiyan, 20 metre derinliğindeki kuyuya diri diri atıldı. Evlâtlarına yapılan bu zulüm, işkence ve katliam neticesinde Mamey Hatun, aklını kaybetti ve onu da Çinliler olay yerinin yakınındaki nehrin azgın sularına attılar.

 

İŞKENCE VE KATLİAMLARDAN GÖRÜNTÜLER :

image0056.jpg

image0065.jpg

image0074.jpg

image0093.jpg

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“9) OSMAN BATUR” yazisina 14 Yorum yapilmis

 1. Metin YILMAZ yorum tarihi 10 Aralık, 2007 11:17

  Sözde işkenceyle mücadele için kurulan Sivil Toplum Kuruluşları nerede?
  Osman Batur ve Tüm Doğu Türkistanlı şehitlerimizin ruhu şad olsun.
  DOĞU TÜRKİSTAN’a HÜRRİYET , ZALİM ÇİN’e LANET!

 2. Entürk Alperhan yorum tarihi 10 Aralık, 2007 12:30

  Hünüz on yaşındayken çok usta bir at binicisi olan Osman BATUR 12 yaşına geldiğinde, babası İslambey’in yakın dostu olan efsanevi savaşçı Böke BATUR’un himayesinde iki yıl boyunca, pusu, baskın ve taktik akın dersleri alarak Altay Dağları’nın Kartalı durumuna gelir. Osman BATUR, Türk Savunma Sanatı ve Hayat Felsefesi olan TORLAKON’un uzak savunma yöntemlerinin ilham kaynaklarından da biridir.
  O’nun ve şehid yoldaşlarının ruhları şad, mekanları da en güzel Cennet bahçelerinden olsun.
  Tanrı aziz ve asil milletimizi de koruyup yüceltsin…

 3. Batur Gültekin yorum tarihi 10 Ocak, 2008 16:55

  Adımla iftihar ediyorum. Bana bu ulu ismi koyan atalarıma büyük saygı duyuyorum. 1963 yılında Türkçenin tamamen yozlaştığı dönemde adımla dalga geçen yüzlerce arkadaşım olmuştur. Şimdi adımın türevleri ürüyorlar, Batu, Batuhan, Bagatur, Bahadır…
  Osman Batur, sen ve senin gibi Türkoğlunu analar doğurdukça, yer yüzünde bu millet hep egemen olacaktır.

 4. FikirYolu.com » Blog Arşivi » DOĞU TÜRKİSTAN’DA, ZULÜM VE KONUYA İLİŞKİN YAZILAR yorum tarihi 13 Mart, 2008 00:50
 5. ALPER TUNGA yorum tarihi 23 Mayıs, 2009 11:55

  BİZİ BU DURUMA DÜŞÜREN KAHPE DÜZEN BİZİ AYIRAN DAĞITAN BİZİ BİRBİRİMİZDEN HABERSİZ KILAN KÖPEK DEVLETLER BİZ TÜRKÜZ TANRININ KIRBACI, ASKERLERİ ,NİZAMI ALEMİN KURUCULARI DÜNYAYI YÖNETECEK MİLLETİZ AMA SON 200 YILDIR BİZE ALLAHIN BİR ZULMÜMÜDÜR NEDİR BİLEMEM AMA EY KURT SOYLU MİLLETİM KIÇININ DERDİNE BOĞAZININ DERDİNE DÜŞME ARTIK YETER SEN ESİR YAŞAYACAĞIMA ÖLÜRÜM DAHA DEMİŞ BİR ATANIN TORUNUSUN NE OLUR TİTRE ARTIK KENDİNE DÖN İSTİLA EDİLDİN ANLA NE OLUR BİLSEM Kİ BENİM ÖLMEME BAĞLI TURAN KURTULUŞU IRKIMIN HEMEN SEVE SEVE VERMESSEM GÖK GİRSİN KIZIL ÇIKSIN AMA HERKESİN ARTIK BİRŞEYLER YAPMASI GEREK ÇİN EGEMENLİĞİ RUS EGEMENLİĞİ ABD EGEMENLİĞİ BİTSİN ARTIK BUNLAR TARİHLERİ BOYUNCA BİZE KÖPPEKLİK ETMİŞ BİR IRK EYYYYYYYY IRKI SAĞLAMLAR BU KARDEŞİNİNZİ DİKKATE ALIN TÜRKÇEDEN AYRILMAYIN İSLAMDAN AYRILMAYIN İNŞALLAH KURTULACAKTIR IRKIMIZ YİNE TURANDIR HEDEF YİNE OLACAKTIR

 6. kasım yorum tarihi 24 Ocak, 2010 21:16

  TÜMdünyada müslüman türklere karşı büyük birzulüm ve beceremedikleri ama hep hevesledikleri suturma politikaları nerdeyse bazan soykırım derecesine varacak derecededir. ben önce bagımsızlıgımızı kurtardıgı için bir büyük öndere m.kemal e sonsuz minnet ve şükran borcumu birkeredaha sunmak istiyorum.bugünlerde intenette baya bi ahlaksız saldırılara magruzkalsada otarihteki ve gönlümüzdeki yeri almıştır.şimdi burda dogutürkistanlı ve ortaasyada ve dünyanın neresinde olursa olsun zulme magruz kalmış kardeşlerimiz için allahtan yardım diliyorum.ve tüm meçhulve meşhur yigitlerimiz taki alperden buyana gelmişlerin hepsini rahmetle anıyor ve onların ruhları ve yeni bir emir timur un dünya üzerine çıkıp ardından sürükledigi tüm budunumuzla birlikte ÇİN SEDDİNİ aşma dilegi ve ümidiyle TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN.AMİN

 7. OSMAN BATUR yorum tarihi 1 Eylül, 2010 17:33

  BENİM ADIM BATUR VE BU BÜYÜK YİĞİDİN ADINI TAŞIMAKTAN GURUR DUYUYORUM!!!

 8. Serhat SELÇUK yorum tarihi 22 Aralık, 2010 16:44

  Bir Çare,
  Bir Kürşad,
  Bir Batur,
  Ya Rabbi Bir Umut…

  Akan Gözyaşını kafire Alev yap,
  Halil’ine yaptığın gibi,
  Ateşini gül bahçesi yap,
  Peygamberinin ümmetidir,
  Acısını sevinç yap…

 9. Muharrem Öçalan yorum tarihi 14 Mart, 2013 19:13

  Yılmaz Bey Kardeşim, “Özbek-Yeni Uygur Türkçesi” dersi için hazırladığım sunumda görsellerden istifade ettim. Dünyanın neresinde olursa olsun, Türk milletinin varlığı, birliği, dirliği için mücadele ederken Hakk’a yürüyenlere selam olsun. Emperyalizmin karası, kızılı, yeşili, siyahı bitinceye kadar bu mücadele sürecek. Gökbayrağın da özgürce dalgalanacağı günler elbet gelecek. Türk olmak zor şeydir. Her çiyin bu zoru kaldıramaz. Bizim ise başka seçeneğimiz yok. Allah, yâr ve yardımcımız olsun. Selam ve muhabbetle.

 10. Yılmaz Karahan yorum tarihi 14 Mart, 2013 21:32

  Muharrem hocam saygılar

 11. ekrem kazan yorum tarihi 3 Haziran, 2014 06:40

  Altay’dan Gelen Yiğit

  Osman Batur ( 1899 – 29 Nisan 1951 )

  Altaylar seni özler…

  Altay steplerinin haykırdığı yâdıyla,
  Türklüğün şuurunu duygularla yoğurdu,
  Kavmini yüceltecek Osman Batur adıyla,
  Anaların anası ne aslanlar doğurdu.
  *
  Doğduğu toprağından yüreği sökülmeyen,
  Sağlam bastığı yolda yorulup dökülmeyen,
  Şeytan ordularından bileği bükülmeyen,
  Anaların anası ne aslanlar doğurdu.
  *
  Ata yurduna sahip toprağına kan veren,
  Çalınan özgürlüğe halkı için can veren,
  Yüreğini çıkarıp halkın yoluna seren,
  Anaların anası ne aslanlar doğurdu.
  *
  Şüheda Osman Batur Altayların yiğidi,
  Vatan söz konusuysa o hiç korkak değildi,
  Kahpe Çin orduları hep önünde eğildi,
  Anaların anası ne aslanlar doğurdu.
  *
  Bir aslan doğurdu ki ulu iman kadını,
  Tarihin her yerine yazdırdı o adını,
  Koskoca orduların kırarken inadını,
  Anaların anası ne aslanlar doğurdu.
  *
  Tarih boyu Türklüğe kin besleyip ürüyen,
  Koca Çin ordusunu arkasında sürüyen,
  Alnı ak yüreğiyle şehadete yürüyen,
  Anaların anası ne aslanlar doğurdu.
  *
  Türkistan’ın yiğidi Altaylar seni özler,
  Milletin özlemiyle senin yolunu gözler,
  İzlerin var oldukça bitip tükenmez sözler,
  Anaların anası ne aslanlar doğurdu.

  Ekrem Kazan / 29.04.2014 / İstanbul
  Şair

 12. ekrem kazan yorum tarihi 3 Haziran, 2014 06:42
 13. DOĞU TÜRKİSTAN MİLLİ KAHRAMANI OSMAN BATUR | Uygur Haber ve Araştırma Merkezi yorum tarihi 29 Nisan, 2019 22:54

  […] Osman BATUR, İdam Sehpasında Haykırdı…“- Ben can verebilirim. Milletim, dünya durdukça mücâdeleye devam edecektir.”Çinliler, Altay Türkleri’nin millî kahramanı Osman Batur’u işkencelerden sonra şehit etmekle ancak, bir büyük kahramanın aziz bedenini ortadan kaldırabilmişlerdi. Bağımsızlık düşüncesini, Türk’lerin bağımsızlık için mücâdele azmini yok edemediler. Edebileceklerini zannedip işkence ve zulümlerini sürdürdüler.Osman Batur’un tek erkek kardeşi Delihan İslâmoğlu, istiklâl için giriştiği savaşta esir alınarak şehid edildi. Osman Batur’un ikinci hanımı, üç oğlu ve beş kızı da esir alındı. 18 yaşındaki kızı Kabiyra ile 14 yaşındaki oğlu Baybolla, anneleri Mamey’in gözleri önünde doğranarak şehid edildi. 11 yaşındaki oğlu Kariy ve 9 yaşındaki kızı Sapiyan, 20 metre derinliğindeki kuyuya diri diri atıldı. Evlâtlarına yapılan bu zulüm, işkence ve katliam neticesinde Mamey Hatun, aklını kaybetti ve onu da Komünist Çin İşgal Güçleri olay yerinin yakınındaki nehrin azgın sularına atarak şehit ettiler. Kaynak : https://yenidenergenekon.com/9-osman-batur/ […]

 14. Zühal Asma yorum tarihi 2 Mayıs, 2024 07:22

  TÜRKLÜK için Cok mühim olan
  Konuyu işlediğiniz için sonsuz
  Minnet duymalıyız.Fakat ACI olan
  Bu onurlu mücadelenin hala HAK
  ettigi sonuca ULAŞAMAMASI TÜRKIYE
  Niğde ÖNCELIKLI meselelerinden
  Olmalıydı.KAHREDİCI olanda bu.

Yorum yap