25) RAPORLARA TESLİM OLDUK ! “THORNBURG RAPORU”

Yayin Tarihi 5 Mart, 2008 
Kategori SİYASİ

RAPORLARA TESLİM OLDUK!

“THORNBURG RAPORU”

 

image00132.jpg

————————————————————————

 

Çok partili hayata geçişle birlikte Türk siyasi hayatında yeni bir söylem türemişti. Bu söylemlerin önemlileri Türkiye’nin “Küçük Amerika” yapılacağı, her mahallede bir “milyoner” yaratılacağı şeklindeydi.

Hatta Cumhurbaşkanı Celal Bayar, 20 Ekim 1957 tarihinde Taksim’de; “Otuz yıl sonra Türkiye, küçük bir Amerika olacaktır.” diyordu.

Bu sürecin sonucunu, 27 Mayıs’ta Milli birlik Komitesi üyesi kurmay subay Orhan Erkanlı; “Amerika cömert olduğu nispette hesaplı ve geleceğe ait planlı bir çalışma içinde olduğundan; malzeme, silah ve bilgiyle beraber, kendi askeri usûllerini de Türkiye’ye getirdi. Bütün ikmal kaynaklarımızı elinde topladı. Tek satıcı, tek verici durumuna geldi.” Şeklinde açıklayarak Türkiye’nin ABD’ye bağımlılığını çok çarpıcı bir biçimde vurgulamaktaydı.

Başlangıcı İkinci Dünya savaşının sonuna rastlayan bu sürecin başında ABD’nin Türkiye’ye yönelik görüşünü içeren, diğer taraftan da savaş sonrası Dünya düzeninde ABD’nin konumunu ve işlevini ve hatta etkinliğini belirleyen 1946 tarihli Thornburg Raporu’na göre;

— Türkiye’nin ağır sanayi kurması gerekli değildir.

— Karabük Demir Çelik Fabrikası tasfiye edilmelidir. 

— Türkiye; uçak, makine, motor projelerini iptal etmeli, bu tür yatırımlara yönelmemelidir. Sanayi bırakılmalı, tarımla kalkınmaya yönelinmelidir.

— Demiryolları yerine karayolları yapılmalıdır.

— Tüm bunlar için gerekli sermaye ABD tarafından verilecektir.

Thornburg Raporu Türkiye’nin sanayileşme sürecine rezerv koyan ilk rapor değildir.

Atatürk döneminde de bu rapora benzer 1800 sayfalık “Dorr Raporu” hazırlanmıştır.

Atatürk tarafından altındaki gerçek niyetler bilindiğinden çöpe atılan bu rapor. Atatürk’ün ölümünden ve Dünya Savaşının ardından Mr. Dorr’un Türkiye’ye gelmesiyle yeniden gündeme oturur. Dönemin hükümet yetkilileri, Atatürk’ün çöpe attığı raporu, Atatürk’e inat “kutsal kitap” olarak tanımlarlar.

 

Artık sahne Dünya Bankasınındır.

Perde açılır “Barker Raporu” sahne alır.

Sanayiye değil tarıma yönelinmiştir.

Artık her şey ABD’nin istediği gibi Dorr, Thornburg, Barker raporlarının yönlendirmesi şeklinde gelişir…

Savaş yıllarında hazırlanan demir çelik, makine, elektrolitik bakır gibi projeleri içeren kalkınma planı terk edilerek yeni plan hazırlanır.

Yeni planda;

Savaşın mağlupları Almanya ve Japonya’ya silah zoruyla dikte ettirilen “Devlet girişimlerinin özel kesime devredileceği ve her alanın yabancı sermayeye açılacağı” şartları savaşın tarafı olmayan Türkiye tarafından gönüllü olarak benimsenmiş ve bu politika değişikliği ile Marshall yardımına hak kazanılmıştır…

Dün ‘sanayiyi bırakın tarımla kalkının’ diyen Dorr’lar, Thornburg’lar, Barker’ler ve onların patronları, bugün tarımı da bu ülkeye çok görecekler; tütünümüze, pancarımıza, tahılımıza ve hayvansal ürünlerimize… göz dikmişlerdir!

Bağımsızlık, Atatürk’ü anlamak ve fikirlerini top yekün bir seferberlikle uygulamaya geçirmekle olacaktır.

Eğer bu “Kapıkulu Ekonomisi” sürerse, tüm Milletimizin başına “Çuval” geçirtilecektir!

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“25) RAPORLARA TESLİM OLDUK ! “THORNBURG RAPORU”” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. Fahri Yurtsever yorum tarihi 5 Mart, 2008 15:16

  yılmaz bey, ne güzel yapıyorsunuz. sürekli bu tür tarihsel-belgesel metinleri, kısa anlaşılabilir tarzda yayınlayarak, adeta herkese “uyanın şamarı” vuruyorsunuz.
  teşekürler.

 2. özgürce yorum tarihi 15 Mart, 2008 01:23

  Şu anda bile bu raporları anlamıyan veya emperyelistlerle işbirliği yapan insanlar var bu ülkede, bunlara bir HUKUK GEREKMEZMİ.

 3. Nuriye Özdinçer Karakurt yorum tarihi 6 Mayıs, 2008 16:15

  Çok haklısınız..Uyanış çok geç oldu….68 kuşağı
  “ABD ye hayır”,dedi ve dağıtıldı…Uyanan gençlik ,68 kuşağı zihniyetiyle 16-19 Mayıs ta İstanbul’dan,yurdun her yanından Ankara ya “ABD ye hayır” yürüyüşü yapacak…Parçalanmadan her kesin bu yürüyüşe destek olması gerekir..
  ABD ve AB destekçilerine karşı Atatürkçülerin birleşmesi,tek ses olması zamanı geldi de geçiyor..
  Saygılarımla.Em.Öğr.

 4. Samet Acar yorum tarihi 6 Mayıs, 2008 16:25

  Yılmaz Bey,yurt topraklarının parçalanmasının”Sevr”‘in kalkınmamızında yukardaki raporun şartları tamda “Sevr antlaşmasının gibi maddeler.bu raporu çoğu tarihci de bilmez.Sadece “Marşal “yardımların çok iyi biliriz de bu direktifleri ,Türk okurun yazarın ,aydınınıda katalım,samimiyetle belirteyim bilmezler.Yılmaz Kardeşim,size “teşekkür”etmek azdır.Siz şu önemli ,günümüzün harareti olan sorunların nasıl başladığını ortaya çıkardıkça,bütün Türklüğü,sevenleri ,mutlu ediyor sunuz.Bu günlerde çok önem arz etmektedir.Beni bağışla ben yine ,”baba bal al,alsana bal.Uyu uyu ,yat uyu.”Demem gerekiyor!Nasıl vurdum duymaz toplum olduk.Anlamakta güçlük çekiyorum.Genetik yapımızı mı değiştirdiler?Yaradan Türk Ulusu’nu mutlaka uyaracaktır.Acaroğlu

 5. ŞÜKRÜ ADATEPE yorum tarihi 25 Şubat, 2010 00:19

  PERDE AÇILDI OYUNCULARIN SOYU SOYSUZ ZATEN.KENDİ SOYSUZLUKLARINI AKTARIYORLAR.ALKIŞLAYANLARDA BİLET ALANLARDA BU SOYSUZLARIN SOYUNDAN.KALEMİNİZ DAİM OLSUN SN HOCAM ALLAHA EMANET OLUN ALLAHU TEALA YÜCE TÜRK MİLLETİNİN YARDIMCISI OLSUN…

 6. Mahmut Gürbudak yorum tarihi 20 Aralık, 2010 17:45

  Atatürk’ü tam anlarsak eğer dünyanın lideri olabiliriz..

 7. umut yorum tarihi 13 Ocak, 2011 01:58

  MUSTAFA KEMAL BU VATANA BAĞIMSIZLIK ŞEREFİNİ TATTIRDI.ŞİMDİKİLER SÖMÜRGE ŞEREFSİZLİĞİNİ TATTIRIYOR.HESABI SORULACAKTIR….

 8. EMPERYALİZMİN GİZLİ İSTANBUL PROJESİ * Thornburg raporu * İstanbul için ABD raporu! | Cumhuriyetimiz İçin yorum tarihi 24 Aralık, 2019 19:45

Yorum yap