990) EL EZHER’DEKİ “TÜRK” ADI SİLİNİYOR

Yayin Tarihi 22 Aralık, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

 

 

 

El Ezher’deki Türk adı siliniyor

image00124.jpg

Mısır müftüsü Ali Cuma, El Ezher’deki ‘Revak el Etrak’ın isminin ‘Revak Imad’ olarak değiştirileceğini açıkladı

 

El Ezher, El Ezher Camii girişinde yer alan ‘Revak el Etrak’ isimli Türk Revaklarının adının değiştirilmesini kararlaştırdı.Bu karara Türk öğrenciler ise tepkili…

Mısır’da yaşanan son olaylarda hayatını kaybeden E l Ezher ulemasından Şeyh Imad İffet’in cenaze törenine katılan Mısır müftüsü Ali Cuma, El Ezher’deki ‘Revak el Etrak’ı, ‘Revak Imad’ olarak değiştirmeyi kararlaştırdıklarını söyledi.

Mısır medyasında haberin yayınlanmasının almasının ardından Müftünün kararına Türklerden tepki yağdı. Mısır’da yaşayan ve el Ezher’de eğitim görmüş olan Türkler, Şehit Şeyh İmad İffet için üzüldüklerini kendisine, Allah’tan rahmet dilediklerini ancak, adının Türk Revaklarına verilmesini kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

Doksanlı yıllarda El Ezher’de okuyan Fikret Malatyalı, Şeyhin adının başka bir binaya, sınıfa veya anfiye verilmesinin daha isabetli olacağını, El Ezherdeki ‘Etrak’ (Türkler) adının silinmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Malatyalı, ‘Medinet en Nasr’daki büyük toplantı salonuna Şeyh İmad’ın adının verilmesi daha isabetli olur’ dedi.

23 yıldan beri Mısır’da yaşayan, Avrupalı Türk Öğrenciler Birliği Başkanı Hamdi Yıldız ise karara tepkisini; ‘Şehide ve tarihimize ağlıyoruz’ şeklindeki cümlesiyle dile getirdi. Binanın UNESCO tarafından da ‘Revak el Etrak’ olarak kayıt altına alındığını ifade eden Yıldız, ‘Şeyh İmad’a Allah’tan rahmet diliyoruz ancak, isminin Türk tarihi ile değiştirilme kararını kabul edemeyiz’ şeklinde konuştu.

Revak el Etrak’ın öğrenci yurdu bölümünde öğrencilik döneminde bir müddet yaşadığını da ifade eden Yıldız, aynı bölgede Darb el Etrak adında bir de sokak bulunduğunu hatırlattı.

1970’li yıllarda el Ezher öğrenim gören Mustafa Sevili ise, Müftünün kararının tepkisini; ‘Ben Revakta öğrencilik dönemimde yıllarca yaşadım. Yüz yıllardan beri ‘Türk’ adıyla anılan Revakların adının değiştirilmesini kabullenmemiz mümkün değil’ şeklindeki cümleleriyle ifade etti.

Mısırlı hukukçular ülke Müftüsü Ali Cuma’nın yetkisini aştığını ifade ediyor. Dünya Bülteni’ne konuşan Mısırlı hukukçu Dr. Mahmud Ebu Fayd, ülke Müftüsü Ali Cuma’nın böyle bir karar alma yetkisinin kanunen bulunmadığını, söz konusu bölgenin müftülüğe değil, El Ezher’e bağlı olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili kararın El Ezher Şeyhi Ahmed et Tayyib ile doğrudan ilgili olduğuna da vurgu yapan Fayd, El Ezher Şeyhi’nin karara tepki göstereceğini tahmin ettiğini dile getirdi. Fayd, gerekirse Türklerin kanaatini iletmek için El Ezher Şeyhi ile görüşmeye hazır olduğunu kaydetti.

Ali Cuma’ya bir tepki de El Ezher’den geldi. ‘El Ezher’in Bağımsızlığı için Halk Hareketi’ Koordinatörü Abdulğani Hindi, ülke müftüsünün kararını kabul etmediklerini, Revak’ın tarihi bir salon olduğunu orada Türk öğrencilerin eğitim gördüğünü söyledi.

 

Abdullah Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap