99) ÖNCÜ ŞOKLAR !

Yayin Tarihi 25 Ocak, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

 

Öncü Şoklar

 

 

image001125.jpg  

      

 ·Son yıllarda dünyada sansasyonel eylemler düzenleyen terör örgütü El Kaide´ye bağlı `Selesile grubunun´ uzun süredir izlendiği Gaziantep´te düzenlenen operasyonda 4 terörist öldürüldü.”

·Başörtüsü serbestisi için anlaşma sağlandı.

·Kuş gribi, yeniden Türkiye”de tehlike yaratmaya başladı.

·Ergenekon operasyonu.

· Sivil Anayasa” tartışmaları

·Nüfusu iki binin altında kalan belediyeler kapatılacak.

·Yunanistan Başbakanı geliyor “Heybeliada Ruhban Okulu” için söz alıyor, KKTC yi ortadan kaldıracak formül başbakan Erdoğan tarafından ifade ediliyor.

·301 kaldırılma aşamasına gelmesi.

·Manken Tuğba Özay beklenmedik şekilde tahliye ediliyor.

Görüldüğü gibi Türk toplumunun hemen her kesimine hitap eden hızlı gelişmeler yaşanıyor. Hepsinin ayni anda oluşması hayra alamet mi çok yakında anlarız.

Bazıları yakın gelecekte epey baş ağrıtacak bunların. Başbakan Erdoğan”ın, Yunan Başbakanına;” Annan Planı çerçevesinde KKTC den vazgeçtik. Siz oralı olmadınız” manasına gelen cümleler kurdu. Hele “Ekümenik” konusunun “Ortodoks”ların problemi olduğunu söylemesi hayli ilginçti. “Siz kendi aranızda bu problemi çözün, lafı mı olur biz karışmayız ” dedi adeta.

301. Madde üzerinde ki polemik ise telovole tarzı yaklaşımı içermektedir. Elif şafak ya da Orhan pamuk için 301″i değiştirmeye kalkan, garip bir ülke konumundayız. Amerika “değiştirmeyin tamamen kaldırın” diyor.

Gözden kaçırılan ise 301. maddenin konumudur. TCK nu içinde bulunduğu yer, “Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar” bölümüdür. Diğer adı “Egemenlik yasası”dır. Neler var Egemenlik Yasasında?

***

Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar

Madde 299 – Cumhurbaşkanına hakaret

Madde 300 –  Devletin egemenlik alametlerini aşağılama

Madde 301 – Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılama

***

ABD”nin tamamını kaldırın dediği, devletin egemenlik alametleri arasında dengesizlik oluşturmaya dönük bir davranışım benimsenmesidir. Birkaç yazarın işi gücü bırakıp,” Türkler Ermenileri Kesmiştir” demesi kendi fikirleri midir? Elbette değildir. Birkaç yazarın parlatılıp, Nobel”le taçlandırılıp Türkiye Cumhuriyeti devletinin karşısına dikilmesinin arkasındakilerin iyi görülmesi gerekir.

Bu konu başörtüsünden çok daha önemlidir. 301 artık kıvama gelmiştir. Egemenliğimiz üzerinde oynayanlar adım adım ilerlemektedir. AKP nin birden “türban” tavizinin sebebi budur. 301. madde üzerinde oynamak için “başörtüsü serbestisi” atılımında bulunmaktadır.

Batı resmen Türkiye ile oynamaktadır. 80 yılına kadar başörtüsü problemi olmayan ülkemizde bugün “Türban ile yatıp kalmanın” altında yatan, iç karışıklık ve cepheleşme zeminin hazırlanmasıdır. Toplumsal gerginlik, hoşnutsuzluk ve devlete güvensizliğin had safhaya geldiği günümüzde bir de siyaseten kullanılması işin boyutunu da değiştirmiştir.

Orhan Pamuk”un “Türkler 1,5 milyon Ermeni”yi katletmiştir” cümlesine hapsolup kalmış bir devlet konumundayız. Şimdi Türk kelimesi yerine,” Türk Milleti” konulunca isteyen “Türk”e küfredebilecek mi? Hayır konu bu kadar basit değildir. Devleti “Türklerin” elinden alma operasyonunun bir parçasıdır yapılmak istenen.

Sırada PKK nın bitirilmesi vardır. PKK nın ömrünün sona ereceği öngörülürken Türkiye”ye yeni baş ağrılarının bulunacağı da düşünülmelidir. PKK nın yerine geçirilecek konu ne olacaktır? Bu şu an için kesinlik kazanmamıştır.

Tahterevallinin PKK ucu aşağıya inerken, yukarıya çıkan uçta ne olacaktır?

301 üzerinde oynandığında başka hangi tavizler istenecektir?

Toplumu adeta şoka sokan gelişmelere bakarak, onların öncü şok olduğunu söyleyebiliriz.

Öncü şokların ardından gelecek ana dalga ile Türkiye”yi neler bekliyor?

Çok dikkatli bir şekilde olup biteni izleyelim.

 

25.01.2008

NEVAL KAVCAR

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap