987) HALKA ZEHİRLİ KÖMÜR DAĞITILMIŞ

Yayin Tarihi 18 Aralık, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Halka zehirli kömür dağıtılmış

image00119.jpg

Türkiye Kömür İşletmeleri, Kütahya’dan Mersin’e kadar yüzlerce aileye zehirli kömür dağıtmış 

 

Türkiye Kömür İşletmeleri’nin Kütahya’dan Mersin’e kadar dağıttıkları kömürlerin analizleri bir skandalı ortaya çıkardı.

Yüzlerce aileye dağıtılan kömürlerin zehirli olduğu tespit edildi. Türkiye Kömür İşletmeleri(TKİ) Kütahya Seyitömer madenlerinden çıkarılan kömürün laboratuvar sonuçları bir skandalı gözler önüne serdi.

Mersin’de yapılan analizde binlerce yoksul aileye dağıtılan kömürün çevreye ve insanlığı zararlı olduğu tespit edildi. TKİ’den yapılan açıklamada “Bir analizin bedeli 400 lira. Her kömürü analiz edemeyiz” denildi. Mersin Valiliği’nin talebi üzerine 8 ilçedeki yoksul aileleri dağıtmak için Türkiye Kömür İşletmeleri’nden (TKİ) 8 bin ton kömür istendi. Kömürler, TKİ Kütahya Seyitömer İşletmeleri’nden 15 Eylül’de kamyonla yola çıktı. Her aileye 500 kilo olacak şekilde Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mut ve Silifke’de binlerce eve kömürler dağıtıldı.

YÖNETMELİĞE UYGUN DEĞİL

Mersin Valiliği’ne bağlı Silifke Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ilk olarak ilçede dağıtımı yapılan 25 bin 800 kilo kömürden numune alarak 2 Kasım’da analizini yaptırdı. Mersin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan analizlerin sonucu yetkilileri şaşkına çevirdi. Kömürün çevreye aşırır zarar verdiği ve insan sağlığını tehdit eder nitelikte olduğu anlaşıldı. Kömürlerin Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ‘Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne uygun olmadığı belirtildi. Bunun üzerine SYDV tarafından kömürlerin ikinci defa analizi istendi. Ancak Mersin İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ikinci analizle ilgili talebe yanıt vermedi.

BAKANLIĞA DİLEKÇE GÖNDERİLDİ

Vakıf, 25 bin 800 kilo kömürün değiştirilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na dilekçe yazdı. Bakanlık, tozlaşmış, yanmayan niteliksiz kömürlerin teslim alınmaması, teslim alınsa dahi nitelikleri bakımından gerekli kriterlere uymayan kömürlerin TKİ’ye başvurularak değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

KÖMÜRLERİ TOPLATACAĞIZ

TKİ’den üst düzey bir yetkili, yapılan analiz sonucu çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğu anlaşılan kömürlerin toplatılacağını söyledi. Kömürlerin değiştirileceğini belirten yetkili şu bilgileri verdi: “Analiz değerleri sonucunda dağıttığımız kömürlerin sağlıksız olduğu ortaya çıktı. Kömürleri oradan aldıracağız. Vali veya kaymakam kömürün kriterlerini beğenmiyorsa yaptığımız sözleşme gereği o kömürü oradan aldırıyoruz. Bu kömürleri başka alanlarda kullanmayıp termik santrallerde kullanıyoruz.”

HER KAMYONDAN ANALİZ ALMAK MÜMKÜN DEĞİL

Her yıl 2 milyonun üzerindeki aileye 2 milyon ton kömür dağıttıklarını belirten Türkiye Kömür İşletmeleri’nden bir yetkili, gönderilen her kamyondan analiz almanın mümkün olmadığını söyledi. Analiz yapılmasının pahalılığına dikkat çeken yetkili şunları söyledi: “Bir kamyondan analiz almak 400 TL. Her yıl 2 milyon ton kömür dağıtıyoruz. Gönderilen kömürlerin dağıtımı yapılmadan önce analizi yapılıyor. Ama zaman zaman gözden kaçabiliyor.”

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“987) HALKA ZEHİRLİ KÖMÜR DAĞITILMIŞ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. PERLE İNCİ yorum tarihi 19 Aralık, 2011 12:45

    PES!GÖZDEN KACMIS HA!!PABLO NERUDA GELDİ AKLIMA..SİİRİ..ZAVALLI HALKIMIZ…HALKLARIMIZ;(–TARİKATLARDA CALISMAYAN HALKLARIMIZIN DURUMU!

Yorum yap