986) KAZAKİSTAN’DA OLAĞANÜSTÜ HAL

Yayin Tarihi 17 Aralık, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Kazakistan’da olağanüstü hal

image00117.jpg

Kazakistan devlet başkanı batıdaki Canaözen şehrinde olağanüstü hal ilan etti, sokağa çıkma yasağı kondu! 

 

Kazakistan’da dün resmi kaynaklara göre 10, gayrı resmi rakamlarda ise 70 kişinin öldüğü söylenen Mangistau eyaletine bağlı Canaözen kentinde olağanüstü hal ilan edildi, sokağa çıkma yasağı kondu.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in 20 günlük bir olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan ettiği, grevler ve kitlesel protestoların yasaklandığı bildirildi.

Başkanlık web sitesinde yayınlanan kararname ile şehirde hareket özgürlüğü ve şehiri giriş-çıkışlar da yasaklandı.

Olağanüstü halin hemen yürürlüğe gireceği ve 5 Ocak 2012 tarihine kadar uygulanacağı kaydedildi.

Şiddet konusunda ilk kez konuşan Nazarbayev, 17 Aralık’ta ölenler için taziyelerini sundu ve ailelerine yardım sözü verdi.

Bir devlet soruşturma komisyonu çalışmalarına başladığı belirtilirken, Nazarbayev şiddet olaylarından protestocuları sorumlu tuttu.

Kazakistan ve Rusya basınında yer alan haberlere göre, petrol şirketi “Ozenmunaygaz” çalışanları, iş şartlarının kötülüğünü ve maaşlarının düşüklüğünü protesto etmek için Canaözen kentinde Bağımsızlık Günü’nde eylem yaptı. Sahneyi yıkan, ses sistemlerini yerle bir eden eylemciler, polisle çatıştı, belediye binasını, bazı otelleri ve petrol şirketinin binasını ateşe verdi. Polisin göstericilerin üzerine ateş açtığı öne sürülü. Yaralılar arasında polislerin de olduğu yazılanlar arasında.

Öte yandan insan hakları savunucuları, gösterilerde onlarca kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin de yaralandığını iddia etti. Gösteriler sırasında ülkede Twitter’a erişim engellenirken, bağımsız internet sitelerinin kapatıldığı ve telefon bağlantısının kesildiği belirtiliyor. Rus basınında da ölenlerin sayısının en az 70 olduğu belirtiliyor.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap