985) IRAK’TA SON ABD BAYRAĞI DA İNDİRİLDİ

Yayin Tarihi 15 Aralık, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Irak’ta son ABD bayrağı da indirildi

image00112.jpg

Irak’taki son ABD bayrağı törenle Bağdat’ta indirildi. Törende konuşma yapan Panetta ise Irak’ı zor günlerin beklediğini ve Irak’ı bölmek isteyenlerin olabileceği uyarısında bulundu 

 

ABD’nin Irak’taki operasyonlarının resmen sona erdiğini simgeleyen bir törenle Bağdat’taki Amerikan bayrağı asılı olduğu gönderden bugün indirildi.

ABD’nin çekilmesi ile ilgili düzenlenen bayrak teslim töreninde ABD Savunma bakanı Leon Panetta bir konuşma yaptı. Panetta açıklamasında “Açık olayım, Irak’ı zor günler bekliyor. terörist saldırılar ve Irak’ı bölmek isteyenler olacaktır,” sözlerini sarf ett.

Amerikan Savunma Bakanı Leon Panetta, askerlere hitaben yaptığı konuşmada operasyonun milyarlarca dolara ve can kaybına mal olduğunu da sözlerine ekledi.

DOKUZ YILLIK SAVAŞ

Son kalan beş bin askerin büyük bölümü de ülkeden ayrıldı. Yaklaşık dokuz yıl süren sabaşta 4.500 Amerikan askeri, 100 binden fazla da Iraklı hayatını kaybetti. Savaşın maliyeti ise 1 trilyon dolar civarında.

‘BİNLERCE SADDAM ORTAYA ÇIKARIP GİTTİLER’

Bedelin bunula sınırlı olmadığını düşünen bir Iraklı, “Bizi Saddam’dan kurtarmak için geldiler. Binlerce Saddam ortaya çıkarıp gittiler. Eskiden kim Şii kim Sünni bilmezdik. Mezhep farkı gözetmeden birlikte yaşıyorduk” dedi.

OBAMA: EVİNİZE HOŞ GELDİNİZ 
Irak’tan dönen askeri birlikler, ülkedeki en büyük askeri üslerden biri olan Kuzey Carolina’daki Fort Bragg’de bir törenle karşılandı. Törene Başkan Barack Obama da katıldı.

Operasyonun bitmesini tarihi bir an olarak niteleyen Obama, ölüm ve yaralanmalarla ağır bir bedel ödendiğini belirterek, askerlerin cesaret ve profesyonelliklerini övdü. Obama, Irak’ta yaşamını yitiren ABD askerlerini de saygıyla andı.

Obama, Irak’tan tüm askerler çekildikten sonra da ülkeye yardımın süreceğini belirtti. Irak savaşının ABD’ye toplam maliyeti ise 1 trilyon dolar civarında.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“985) IRAK’TA SON ABD BAYRAĞI DA İNDİRİLDİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. zühal asma yorum tarihi 16 Aralık, 2011 13:17

    *İNSAALLAH*PEK YAKINDA TÜMM DÜNYADAKİ TARİKAT GÜCLERİNİN BAYRAKLARIDA ASAGI İNER..DE DÜNYA AZICIK NEFES ALIR*YARABBİM MUBAREK CUMALAR YÜZU SUYU HÜRMETİNE SEN KABUL EYLE BU DUAYI(*

Yorum yap