982) ÖDENMEYEN KREDİLER BANKALARI EMLAK ZENGİNİ YAPTI

Yayin Tarihi 4 Aralık, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Ödenmeyen krediler bankaları zengin etti

image0014.jpg

Geri dönmeyen kredilere haciz yoluyla el koydukları gayrimenkuller nedeniyle emlakçı gibi olan bankalar, gayrimenkul satışları için ”emlak servisi” bile oluşturdu 

Ödenemeyen krediler bankaları gayrimenkul zengini yaptı.

Bazı bankaların internet sitelerindeki satış ilanlarına dayanarak yapılan araştırmaya göre, yaşanan ekonomik sıkıntı ve gelirden fazla kullanılan krediler nedeniyle vatandaş, çiftçi, sanayici ve tüccarlar kredi borçlarını ödemeyince binlerce ipotekli konut, arsa, tarla, fabrika ve dükkan gibi gayrimenkuller bankaların eline geçti.

Sadece İş Bankasının satışa sunduğu gayrimenkullerin muhammen bedeli yaklaşık 270 milyon lirayı, Halk Bankasının satışa sunduğu gayrimenkullerin muhammen bedeli de 248 milyon lirayı geçti.

Cazip fiyatlarla konut, arsa satın almak isteyen vatandaşlar ile fabrika ya da işyeri satın almak isteyen işadamları bankalara da uğramaya başladı.

SATILIK SİNEMA, HALI SAHA BİLE VAR

Bankalarda bulunan gayrimenkullerin arasında müstakil ev, ahşap ev, kerpiç ev, villa, konak, apartman dairesi, apartman, otel, pansiyon, fabrika, imalathane, atölye, cam sera, akaryakıt istasyonu, otel, lokanta, depo, garaj, dükkan, ofis, işhanı, arsa tarla, sera, çiftlik, bağ, elma, zeytinlik, meyve, fındık, incir, narenciye bahçesi gibi yüzlerce gayrimenkul bulunuyor.

Hatta Vakıfbank’ın elinde satılık tavuk çiftliği, cafe bar, sinema, hiper market, Türk Ekonomi Bankasının (TEB) elinde satılık çırçır ve sabun fabrikası, İş Bankası’nın elinde halı saha bile bunuyor.

Bankalar, ellerindeki gayrimenkullere, internet siteleri ve şubeleri üzerinden müşteri arıyor. Gayrimenkul satan her bankanın internet sitesinde bir de ”satılık gayrimenkuller” bölümü bulunuyor. Bankalar gayrimenkullerini kısa sürede elden çıkarmak için cazip fiyatlarla satışa sunuyor. Örneğin 200 lira ile 20 milyon lira arasında arsa bulunabiliyor.

İŞ BANKASI FABRİKA ZENGİNİ

İş Bankasının satılık portföyünde bulunan gayrimenkuller Adana Seyhan’daki 42 milyon dolar değerindeki fabrika ile 20 milyon dolar değerindeki ticari ve konut imarlı arsa en değerli satılıklar arasında yer alıyor.

İş Bankası elinde Adana’da bulunan 12 milyon lira, Bursa Osmangazi’de 3 milyon 750 bin lira, Elazığ’daki 2 milyon 600 bin lira değerindeki ekmek fabrikası, Samsun’daki 1 milyon 500 bin lira, Karaman’daki 1 milyon 650 bin lira, Kilis’teki 700 bin liradan satışa çıkarttığı fabrikalarla adeta fabrika zengini.

HANGİ BANKANIN ELİNDE NE VAR?

Halk Bankası 197 arsa, 36 fabrika, 286 işyeri, 41 bina, 806 mesken, 610 tarla, 280 diğer olmak üzere toplam 2 bin 256 gayrimenkulü satışa çıkarmış durumda. Öte yandan Ziraat Bankasının 219, Vakıfbankın 460, Türk Ekonomi Bankasının 476, Garanti Bankasının 313, İş Bankasının bin 458, Yapı Kredi Bankasının 260, Denizbank’ın 293, Fibabanka’nın 10, Finansbank’ın 515, HSBC’nin 114, Albaraka Türk’ün ise 176 adet satılık gayrimenkulü bulunuyor.

TMSF’NİN GAYRİMENKULLERİ

Bu arada Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) de 19 Aralık 2011 tarihinde gayrimenkul ihalesi yapacak. Fon, mülkiyetinin tamamı kendisine ait olan gayrimenkuller ile mülkiyeti Fon’un iştirak şirketi olan Rct Varlık Yönetim AŞ’ye ait olan gayrimenkulleri satacak.

Bu çerçevede, Bursa Mudanya’da her biri 40 bin lira değerinde olan 2 villa, Kocaeli Gebze’de daireler, Gaziantep Şahinbey’de gayrimenkuller, Eston Reşitpaşa’da daireler, Beşiktaş Gayrettepe’de bina, Sarıyer Güller Vadisinde, Kütahya ve Uşak’da gayrimenkuller, Muğla Bodrum Salih adasındaki arsalar, Muğla Marmaris’de arsalar satılacak.

TMSF muhammen bedeli 320 milyon lira olan, Kümaş Kütahya Manyezit İşletmeleri AŞ, Korunt Madencilik İnşaat Hazır Beton Nak. San. ve Tic. AŞ, Kümaş Sanayi Ürünleri ve İnş. Paz. ve Tic. AŞ, Bommag Manyezit Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. de 21 Aralık 2011 tarihinde pazarlık usulü ile satacak.

Fon, ”Denizli Alışveriş Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü”nü de, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal takyidatlardan ari olarak ihale şartnamesinde belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkardı. Muhammen bedeli 40 milyon lira olarak belirlenen söz konusu gayrimenkulün ihalesi de 2 Aralık 2011 tarihinde yapılacak.

Kaynak: AA

 

Paylaş:

Yorumlar

“982) ÖDENMEYEN KREDİLER BANKALARI EMLAK ZENGİNİ YAPTI” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. zühal asma yorum tarihi 4 Aralık, 2011 18:11

    -DEMEKKİ BUNLAR TERS GELDİGİNDEN ESKİ GENEL MÜDÜR İSTİFA ETMİSTİ!
    -ABEDEDE DE AYNI OLUYORMUS!–İNSANLAR FERYAT FİGAN;(ÖDEYEMEDİKLERİ KREDİLERDEN SEBEP!Kİ;ÖDEYEMEMELERİ İCİN HERSEYİ YAPTIKLARI KESİN!–MICHAEL MOORE BOSUNAMI*FEVKALADE ACIKLAYICI BİR KASET YAPMISTI!SİZE YAZMISTIM BURADAN SN.KHAN!–İNSANLARIN EVLERİ ELLERİNDEN ALINIYOR..ACI RECETEYİDE GECTİ!–ZEHİR SACIYORLAR!–BİZEDE GETİRTTİLER SONUNDA YAZIKLAR OLSUN*HARAM OLSUN*CAN VEMESİNLER::((

  2. zühal asma yorum tarihi 4 Aralık, 2011 18:12

    HERKESİN NASIL OLUYORDA! ALTINLARLA DONATILMIS EVLERDE YASADIKLARI SİMDİ DAHA İYİ ANLASILIYOR!;(CANIMIZ ÜLKEMİZ..BU HALLERE DÜSÜRDÜLER SENİ;(–OYSA PIRIL PIRIL BİR ÜLKEYDİN SEN(*

Yorum yap