971) Balkan Harbinde Bulgar Zulmü: 20 bin Türk Ağaç Kabuklarını Kemirerek Şehit Oldu!

Yayin Tarihi 28 Eylül, 2017 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Balkan Harbinde Bulgar Zulmü:

Yirmi bin Türk Ağaç Kabuklarını Kemirerek Şehit Oldu!

Bulgarlar Edirne’yi îşgâl ettikten sonra 15.000 Osmanlı askerini ve 5.000 sivil Türkü, sarayiçi denilen mevkiye götürmüşlerdi. Burada, bunlara çeşitli işkence yapmışlardı. Hatta yiyecek vermemişler, aç susuz bırakmışlardı. Ağaç kabuğu kemirmekten başka yiyecek bulamayan binlerce Türk, açlıktan, acılar içinde kıvranarak ölmüştü. Bulgarlar, bu barbarlıklarını, açlıktan ölmeyenleri, kurbanlık koyun gibi boğazlayarak veya kurşunlayarak tamamlamışlardı.

Edirne’de, Türk İslâm Eserleri Müzesi’nde sergilenen ve Sarayiçi’nde Bulgarların yaptıkları mezalimi gösteren bu tablonun altında ise şunlar yazılıdır:
“1913 Balkan Savaşları’nda Edirne Sarayiçi’ne kapatılan Türkler’in, açlıktan ağaçları kemirdikleri ve işkence ile öldürüldükleri anı tespit eden bu tablo, tarafsız gözlemci İngiliz gazetecisi Georges Scott tarafından 19.4.1913 tarih ve 3660 sayılı L’ıllustratlon’da neşredilmiştir.”

image001

Balkan Savaşı neticesinde Osmanlı İmparatorluğu’ndan elde ettikleri toprakları paylaşamayan Balkan Devletleri, yeniden bu kez aralarında savaşmaya başladılar. Bulgaristan, bir süre sonra Romanya ve Sırbistan’ın saldırısına uğrayınca, Edirne’yi boşaltmak zorunda kaldı. Bundan yararlanan Osmanlı Hükümeti harekete geçti ve Enver Paşa komutasındaki birliklerimiz 21 Temmuz 1913’te Edirne’yi işgalden kurtardı. 29 Eylül 1913’te imzalanan İstanbul Anlaşmasıyla da fiili durum resmiyet kazandı.

Hazırlayan: Yılmaz Karahan

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap