97) SÖMÜRGECİLİĞİ YIKAN ATATÜRK

Yayin Tarihi 25 Kasım, 2008 
Kategori ATATÜRK

SÖMÜRGECİLİĞİN YÖNTEMLERİ

VE BUNU YIKAN ATATÜRK

180_011.jpg

XX. yüzyıl, emperyalist devlet ve milletlerin, hem sıcak savaşı, hem soğuk savaşı kullanma yüzyılıdır. XX. Yüzyıl, emperyalist devletlerin, gücünün yettiği yönetim ve halkları biçimlendirme konusunda, büyük bir inat gösterdiği zaman dilimi oldu. Emperyalizm, küçük veya büyük devlet ayrımı yapmaz; bir yönetimin veya halkın bağımsızlığını yok ettiğinde, o ülkeyi hangi araçlarla, hangi alanlarda, ne kadar sömüreceğinin hesabını yapar. Bazı devletler, başka bir ülkenin, ya yer altı zenginliklerini, veya yer üstü servetini yahut jeo-politik konumunu veyahut beyin gücünü sömürmek üzere planlar yapar, stratejiler geliştirir, taktikler uygular…

somurgecilik_yontemleri_ve_bunu_yikan_ataturk.pdf

Paylaş:

Yorumlar

“97) SÖMÜRGECİLİĞİ YIKAN ATATÜRK” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 25 Kasım, 2008 04:18

  Dünyada, bunu başaran Atatürk’ün önderliğindeki Türk milleti.
  Ve o düşmanlık ve o kin halen devam ediyor.

 2. Zekeriya UÇAR yorum tarihi 5 Aralık, 2008 20:23

  -geç bu sloganları kardeşim. Madem öyle onun için mi 80 senedir 1 arpa boyu yol alamadık. 1915 seviyesinde dünya itibarı bakımından ülkemizin ne farkı var.
  -üretimde ve sosyo kültürel anlamda nerede “büyük” balon kemalist ulus devleti. yok. ancak soygun ve yolsuzlukta 1 numara.

  var mı ötesi.

 3. Necdet Ekici yorum tarihi 13 Temmuz, 2009 02:26

  -18 yy da Fodalizm ve Kapitalizmin acımasızlığına karşı,Toplum bilimcileri,Eneğe dayalı,Alternatif bir yönetim şekli geliştirmek için calışmışlardır.Karl marks ve Fredirik engels tarafından temeli atılan Sosyalizm,Dünyada taraftar toplamış,Ancak uygulama alanı bulamamıştır.Fransız komini gibi denemeler ise acımasızca bastırılmıştır.Rus carlığında ise,Lenin önderliğinde Bolşevik parti ,gizli olarak calışmalarını yapmaktadır.
  -1914 yılındabaşlayan ,Birinci Dünya savaşının en önemli savaşı CANAKKALE savaşıdır.Bu savaşa Rus carlığıda ,İngiltere ve Fransa yanında girmiştir.Tam savaş esnasındada,Bolşevik ihtilal başlamıştır.İngiltere ve Fransa hem Rus carlığına yardım,Hemde Osmanlıyı kesin TESLİME zorlamak için tüm güçleri ile CANAKKALEYE saldırmıştır.
  -Buradaki Türk direnişi ,MUSTAFA KEMAL PAŞAYI yaratmış ve BOLSEVİK DEVRİMİNİ gercekleştirmiştir.Böylece Rus carlığı yıkılmış ve SSCB kurulmuştur.
  -Ardındanda TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI başlamıştır.Böylece,CANAKKELE SAVAŞI–BOLŞEVİK DEVRİMİ–TÜRK KURTULUŞ SAVAŞI arasında,Birbirini desdekleyen bir zincir vardır.Böylece Tüm DÜNYADA kurtuluş savaşları olmuştur.Üzerinden GÜNEŞ batmayan Büyük BİRİTANYA imparatorluğuda yıkılmıştır.Yaklaşık YÜZ KADAR yeni ülke kurulmuştur.Tüm bunların Özü ise,Ulu Önder Liderliğindeki CANAKKELE SAVAŞIDIR.
  -Yüz yılda bir dahi cıkar,Şu talihsizliğimize bakın ki,Bu dahi bu yüzyılda Türk milletinden cıktı(Churchill) .Bu söz neden söylenmiş,Umarım anladınız.
  Saygılaımla..Necdet Ekici.Yüksek Mühendis.

 4. Mustafa Hilmi Yıldırım yorum tarihi 6 Şubat, 2015 23:39

  yeni Sömürgecilik – yeni Mandacılık
  http://www.giresunpostasi.net/artikel.php?artikel_id=183

Yorum yap