962) PKK TELSİZİ: “50 SİVİL ÖLEBİLİR ÖNEMLİ DEĞİL, POLİS ÖLDÜRÜN”

Yayin Tarihi 29 Eylül, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

 

PKK’lı telsizi: Sivil önemli değil; yeterki…

image00137.jpg

PKK’nın telsizlerinden birinden alınan kayıtlar örgütün sivilleri ne derece önemsediğini ortaya çıkardı!

 

Eylül ayında 20 masum vatandaşı katleden PKK’nın, sivillerden özür dilemesinin taktik gereği olduğu ortaya çıktı.

Zaman Gazetesi’nin haberine göre, PKK’nın son dönemdeki saldırılarının arkasındaki isim olan ‘Bahoz Erdal’ kod adlı Fehman Hüseyin’in telsiz konuşmalarından alt kadrolara, “Yeter ki bir polis ölsün, 50 sivil ölebilir. Hiç önemi yok.” dediği tespit edildi.

İstihbarat kaynaklarının elde ettiği bilgiye göre hedefte polis var; ancak terör örgütünün polis diye şüphelendiği herkes saldırı tehdidi altında. PKK’nın hedef tahtasına koyduğu polise yönelik saldırılarda, özellikle KCK operasyonlarının yapıldığı son 2 yılda büyük artış yaşandı. Örgüt, polis noktalarına saldırıyor, sokak ortasında polis infaz ediyor. Hakkâri’de önceki gün PKK tarafından polis diye öldürülen Engin Yıldırım’ın kimya mühendisi olduğu ortaya çıktı. Siirt’te 20 Eylül’de içinde altı kadının bulunduğu araca silah ve roketlerle saldıran terör örgütü “Seyir halindeki bir araca, polislere ait olduğu düşünülerek gerillalarımız tarafından ateş açılmıştır.” denilmesi de hedefin polis olduğunu ortaya koyuyordu. Polisin teröre karşı hem istihbarî hem de operasyonel açıdan büyük mesafe kat etmesi, bu saldırıların temel sebebi olarak gösteriliyor.

 

Suriye ve İsrail istihbaratı ile ilişkili olduğu iddia edilen PKK’nın Türkiye alanı sorumlusu Fehman Hüseyin, sivilleri vurduktan sonra örgüt aracılığıyla ‘devlet vurdu’ propagandası yürütüyordu. Ancak sivillere yönelik saldırılarda terör örgütünün fail olduğunun kamuoyu tarafından kabul edilmesi üzerine PKK ‘özür açıklaması’ yaptı. Terör örgütü PKK içinde Murat Karayılan da “Metropolde de eylem olsa, nerede olsa, tek bir sivilin zarar görmemesi bizim temel ilkemiz olacak. Geçmiş dönemde de oldu, ama artık olmayacak.” derken, Suriyeli Fehman Hüseyin, polis öldürmek için sivillerin öldürülmesini önemsiz görüyor. Suriyeliler PKK’nın üçte birini oluşturuyor ancak birçok terörist grubun komutanlığını onlar üstleniyor, Türkiyeli Kürtlerin örgüt içindeki ağırlığı geçmişe göre fazla değil.

Ayrıca istihbari kaynakların Fehman Hüseyin ile ilgili elde ettiği bilgilere göre telsiz aracılığıyla “Kış üstlenmesine gitmeyin, bulunduğunuz yerde kalın. Saldırıları sürdürün.” talimatı veriyor. PKK’nın alt kadrolarının bu talimata uygun bir şekilde Şemdinli, Çukurca gibi bölgelerde 100′erli gruplar şeklinde beklediği belirtiliyor. Bu grupların muhtemel saldırılar planladığı, aynı saldırıları kış aylarında da tırmandırarak sürdürebileceği yerel kaynakların elde ettiği bilgiler arasında. Hakkâri, Şırnak ile Muş-Diyarbakır arasındaki bölgelerde PKK’nın militanlarının üst bölgelerinin belli olduğu, hatta kamp noktalarına ulaşım yollarının bile aynı olduğu, buna rağmen TSK’nın bu bölgelere uzun süredir operasyon yapmadığı belirtiliyor. Öte yandan terör örgütünün bir süre önce kaçırdığı kaymakam adayının da operasyon yapılmayan bu bölgelerden Muş-Diyarbakır arasındaki Şenyayla’da halen tutulduğu belirtiliyor.

 

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“962) PKK TELSİZİ: “50 SİVİL ÖLEBİLİR ÖNEMLİ DEĞİL, POLİS ÖLDÜRÜN”” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Zühal asma yorum tarihi 29 Eylül, 2011 14:07

    DEMEKKİ TÜRKİYEYİ BUNLAR YÖNETİYOR!–ÖYLEMİ ACABA?–YOKSA VARMIS BASKA BİR ÜLKE DAHA?TERÖRİSTLERE ASKERİNİ POLİSİNİ ÖLDÜRTEN HÜKÜMETİ OLAN?

Yorum yap