96) ORTA ASYA’DAN ANADOLU’YA, TÜRK’ÜN HAS ELMASI: MİSKET

Yayin Tarihi 25 Ocak, 2009 
Kategori KÜLTÜREL

ORTA ASYA’DAN ANADOLU’YA,

TÜRKLERİN HAS ELMASI: MİSKET

image00115.jpg

——————————————————————————

 Lezzetiyle ün yapan Amasya elmasının içerdiği zengin potasyum sayesinde kan basıncını düzenlediği, adalelerin kasılmasını önlediği, sinirsel uyaranların iletimini kolaylaştırdığı, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasına yardımcı olduğu ve ayrıca kolesterol düşürücü etkisi de olduğu belirtildi. 

Amasya adıyla bütünleşen ve özelliğini yine Amasya’nın coğrafi yapısından alan misket elması, tüketicilerin karşısına Amasya elması olarak çıkıyor. Misket elmasının yetişmesi için ideal bir coğrafya ve iklime sahip olan Amasya Vadisi’nde boğazın esintisi elmaya farklı bir tat ve koku veriyor. Amasya elmasının en büyük özelliği bir yıl meyve verip bir yıl meyve vermemesi, bir yanı kırmızı ve bir yanı yeşil olması. 

Amasya Valiliği, kentin tanıtımlarında da elmayı ön palana çıkartıyor. Amasya Valiliği’nden alınan bilgilere göre, ince kabuklu, hoş kokulu, sert ve dayanıklı olan Amasya elması, uzun süre saklanmaya elverişli. 2 türü olan Amasya elmasının daha küçük ve tatlı olanına misket elması, daha iri ve aşılı olanına ise kabak elması deniyor. 

Elmanın içerdiği zengin potasyum sayesinde kan basıncını düzenlediği, adalelerin kasılmalarını önlediği, sinirsel uyaranların iletimini kolaylaştırdığı, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasına yardımcı olduğu ve ayrıca kolesterol düşürücü etkisi de bulunduğu ifade edildi. Posa, potasyum ve antioksidan içeren öğeler açısından da zengin bir meyve olan elmanın kabuğunun vücuda son derece yararlı olduğu, bu nedenle elmanın kabuğuyla tüketilmesinin daha doğru diş sağlığı için faydalı olduğu önerildi.

image0026.jpg

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nce (KTAE) yürütülen “Amasya Elması Islahı Projesi” kapsamında başlatılan araştırmada yapılan klonlamalarda verim artışı tespit edildi.

 

Paylaş:

Yorumlar

“96) ORTA ASYA’DAN ANADOLU’YA, TÜRK’ÜN HAS ELMASI: MİSKET” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Ocak, 2009 13:18

  Elma!
  Ne kadar Türkçe, ne kadar bizim.
  Son yıllarda, daha verimli yabancı tür elmalara meyl edildiğini duymuş üzülmüştüm.
  Amasya valiliği faydalı bir iş yapmıştır.
  Bizim olan her şey korunmalı.
  Buğdayımız, domatesimiz, kavunumuz, karpuzumuz, elmamız…
  İnsanımız…

 2. Turan yorum tarihi 24 Şubat, 2009 18:45

  Elma Tam bir Türkçe sözdür.Büyük ünlü uyumuna uymadığını sanmayın. Bu sözün asıl hali: ALMA

 3. Gözde YILMAZ yorum tarihi 9 Mart, 2010 16:12

  ELMA… elmayı kim sevmezki. Amasyanın elması daha bi degisik olur. Bende amasyalıyım. Elmayı çok seviyorum…Umarım sizde seviyorsunuzdur…

 4. hayrullah gur yorum tarihi 22 Nisan, 2011 22:20

  amasya elmasini aslinin nereden geldigini ogrenmek isterim, sayet bilen varsa sevinirim

Yorum yap