96) DOĞU TÜRKİSTAN’DA, CAMİYE GİRMEK YASAK !

Yayin Tarihi 19 Ocak, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

İŞGALCİ ÇİN’İN YENİ MARİFETİ

image00111.gif

image00241.jpgUlu Türk yurdu Doğu Türkistan’da camilerin kapılarına asılan listelere göre neredeyse tüm bölge nüfusunun camilere girmesi yasak. İnsan hakları konusundaki kötü sicilini sürekli inkâr eden işgalci Çin…kötü yakalandı.

1 milyar 300 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de farklı din ve etnik kökene mensup insanlara inanılmaz uygulamalar yapılıyor. Çin’in üç özerk bölgesinde; Doğu Türkistan, Moğolistan ve Tibet’te yaşayan Müslümanlara yapılan haksızlıklar pes dedirtecek nitelikte.

Özellikle Doğu Türkistan’da Türklere yapılan insanlık dışı uygulamaları Çin hükümeti hep inkâr etti. Ekonomisini liberalleştirirken yönetiminde hala tek parti diktatoryasının devam ettiği Çin’de Müslüman Türklerin ibadetlerini yaptıkları camilerin giriş kapılarına asılan yazılar, yasak ve baskıların boyutunu açık şekilde gözler önüne seriyor.

İşte Çin zulmünün belgesi

Doğu Türkistan’ın önemli şehirlerinden olan Hoten’e 30 km uzaklıktaki Lop ilçesi Merkez Camii’nin kapısında, Cami’ye girmesi yasak olanların listesi asılı. Bu liste, çok göz önünde olduğu için ve yabancıların dikkatini çekeceği için büyük şehirlerdeki merkezi camilerin kapılarında yok. Ama daha küçük şehirlerdeki camilerin giriş kapılarında mermer levhada yazılı.

Camilerin giriş kapılarına asılan levhada kimlerin camiye giremeyeceği liste halinde sıralanmış. Buna göre; ülkede neredeyse camiye kimse giremiyor. Kurban kesmek için bölgeye giden İHH İnsani Yardım Vakfı ekibi tarafından çekilen fotoğraf Çin’in zor durumda bırakacak nitelikte.

“Aşağıdaki kişilerin mescide girip dini faaliyette bulunmaları yasaktır” denilen levhada

image00325.jpg

Hoten Lop Camisi’ndeki yasaklılar listesi

 

camiye girmesi yasak olanlar şöyle sıralanıyor:

 

1-Partiye girmeye namzet öğrenciler,

2-Devlet memurları, işçileri ile emekliler ve izine ayrılmış olanlar,

3-18 yaş altındakiler,

4-Kent yöneticileri ve memurları,

5-Kadınlar.

image00417.jpg

Cami dışında namaz kılmak zorunda kalan bir Türk kadını

Yasak fotoğrafla Belgelendi

Çin hükümetinin insanlık dışı uygulaması fotoğrafla da belgelendi. İçeri girmesi yasak olan gruptaki kişiler, caminin avlusuna bile giremiyorlar. Lop’taki caminin avlusuna açılan giriş kapısının önünde bir kadın namaz kılıyor. Aslında bu kadın cami avlusuna bile giremiyor. Yasak olduğu için sadece avluya açılan kapının önünde daha doğru bir ifadeyle sokakta namazını kılmak zorunda kalıyor. Kadın, “buraya kadınların girmesi yasaktır” tabelasının altında namaz kılarken küçük çocuğu ise onu bekliyor. Çin Anayasası’nın 36. maddesinde ise dini ve etnik ayrım yapmaksızın bütün insanlara ibadet özgürlüğü tanındığı belirtiliyor.

Mecburi Kürtaj’da Uyguluyor.

Çin, Doğu Türkistan’da yıllardır inanılmaz baskılar uyguluyor. Müslüman Türk nüfusa terörist gözüyle bakılıyor. Türklerin, yurt dışına çıkışına bile izin verilmiyor. 150 milyon Müslüman’ın yaşadığı Çin’de kadınlara zorla kürtaj yaptırılıyor. Müslümanların sadece iki çocuk sahibi olmasına izin veriliyor. Hükümetin bilgisi dışında üçüncü çocuğa hamile kalan kadınlara ise zorla kürtaj yaptırılıyor. Uygur Türkleri, baskılardan bunaldıkları için Türkiye başta olmak üzere diğer Müslüman ülkelere iltica etmek zorunda kalıyorlar. Çin ise bu yapılanları hep inkâr etti. Ancak bu son belge Çin’in bu yöndeki tüm tezlerini çürütecek nitelikte bir değer taşıyor. TÜRK GÜNDEM

http://www.yenidenergenekon.com/11-isa-yusuf-alptekin/

http://www.yenidenergenekon.com/55-dogu-turkistanda-nukleer-denemeler/

http://www.yenidenergenekon.com/54-dogu-turkistanda-baskilar-ve-kisirlastirma/

http://www.yenidenergenekon.com/9-osman-batur/

http://www.yenidenergenekon.com/46-dogu-turkistan-uygarligin-ozvatani/

Paylaş:

Yorumlar

“96) DOĞU TÜRKİSTAN’DA, CAMİYE GİRMEK YASAK !” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. Metin YILMAZ yorum tarihi 19 Ocak, 2008 04:47

    Hükümetin umurunda mı? Dış politikada önüne gelene mavi boncuk dağıtan bu hükümet Doğu Türkisatan konusunda da Çine karşı hiç bir yaptırım koyamaz.
    Bizler bu alçak Çinlilerin zaten 5 para etmeyen yerin dibine batası mallarını almamak suretiyle tavır koyabiliriz.

  2. Hilmi Bilir yorum tarihi 29 Ocak, 2008 20:14

    Yeni bir kayaların oğlunun doğuşuna daha şahitlik edecek o ata yurdu topraklar belki yarın belki yarından da yakın bakın doğu Türkistanlı bir karındaşımın yüzüne hissedeceksiniz benim dediğimi… Örnek mi …? Atatürk … çok mu sıkıcı geldi bu örnek …hemen bi örnek daha verelim 15.000 yıllık 30.000 yıllık bilinmezliklere tarihin karanlıklaraına aydınlık olan Kazım Mirşan hocayı yeni çıkardı daha bu topraklar ve bu millet ……. Yakın yakın çoook yakın hissediyoruz Elhamdülillah… S.Hilmi BİLİR

  3. FikirYolu.com » Blog Arşivi » DOĞU TÜRKİSTAN’DA, ZULÜM VE KONUYA İLİŞKİN YAZILAR yorum tarihi 13 Mart, 2008 00:50

Yorum yap