959) ÇİN DÖRT UYGUR TÜRK’ÜNÜ DAHA İDAM EDECEK!

Yayin Tarihi 23 Eylül, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Çin dört Uygur’u daha idam edecek

 

image00130.jpg

Çin hükümeti tarafından geçtiğimiz günlerde idam cezasına çarptırılan 4 Uygur için BM’ye “idamları durdurun” çağrısı yapılacak 

 

Geçtiğimiz hafta Çin hükümeti tarafından idam cezasına çarptırılan Abdugheni Yusup, Ablikim Hasan, Muhtar Hasan ve Memet Niyaz Tursun isimli 4 Doğu Türkistanlı için Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından ‘idamları durdurun’ çağrısı yapıldı. İdamların durdurulması için BM Genel Sekreteri’ne mektup gönderilecek.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, Çin hükümeti tarafından keyfi ve hızlı yargılamalar yapıldığı, bu yargılamaların adil olmadığı vurgulandı.

Dernek yetkilileri, 4 Doğu Türkistanlı’nın haklarında hiçbir delil olmamasına rağmen kendilerine işkence ile bazı suçların kabul ettirildiğini, bu nedenle adı geçen kişilerin 21 gün sonra idam edileceklerini belirttiler.

Dernek tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “2011 Temmuz ayı içerisinde Doğu Türkistan’ın Hotan şehrinde Urumçi olaylarından hemen sonra Çin’in baskı ve zulümlerinin yanı sıra özellikle Çinli yerleşimcilerin zorla Hotan Şehri’ne yerleştirilmesini protesto eden 20’den fazla Doğu Türkistanlı Çin polisi tarafından öldürüldü. Bu olaylar bahane edilerek özellikle dini eğitim alan ve veren Müslümanlardan yaklaşık 3000 kişi de tutuklandı.

 

ÇİN İDAM CEZASI VERDİ

Temmuz ayının sonunda Hotan olaylarının hemen arkasından Kaşgar’da da olaylar yaşandı ve Çin polisi tarafından bu olayların şüphelisi olarak ilan edilen Muammed Ali Tilivaldi ve Tursun Hasan isimli iki Doğu Türkistanlı vurularak öldürüldü. Dünyaya kapalı bir şekilde hızlı ve keyfi yargılamalar başlatan Çin Devleti bu olaylarla ilgili tutukladığı kişilere uzun süreli hapis ve idam cezası verdi.

Çin’in Hotan ve Kaşgar’daki olaylarıyla bağlantılı olduklarını iddia ettiği dört Uygur geçtiğimiz hafta Çin hükümeti tarafından idam cezasına çarptırıldı. Abdugheni Yusup, Ablikim Hasan, Muhtar Hasan ve Memet Niyaz Tursun isimli Doğu Türkistanlılara işkence ile bazı suçlar kabul ettirilerek haklarında yeterli delil olmamasına rağmen idam cezası verildi.

Geçtiğimiz hafta verilen bu idam kararının, ilanından itibaren bir ay içinde infaz edileceği bildirilmektedir. Uluslar arası toplum harekete geçmediği taktirde yukarıda ismi yazılan dört Doğu Türkistan’lının cezası 21 gün sonra infaz edilecektir.

 

BM’YE MEKTUP GÖNDERİLECEK

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, infazların durdurulması ve dört kişiye verilen idam cezasının kaldırılması için yarın saat: 11:00′da Fatih Postanesi’nden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a mektup göndererek bir basın açıklaması yapacak.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Basın açıklamasına çok sayıda medya kuruluşunun ve vatandaşların katılması bekleniyor.”

 

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap