952) TÜRKİYE İLE ABD, TERÖRİZMLE MÜCADELEYE EŞBAŞKANLIK YAPACAKMIŞ!

Yayin Tarihi 10 Eylül, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Türkiye ile ABD eşbaşkanlık yapacak

image00113.jpg

Küresel Terörizmle Mücadele Forumu adı verilen girişimin eşbaşkanlığını ABD ve Türkiye yürütecek.

 

ABD ve Türkiye, Arap Baharı sürerken, otoriter rejimlerden kurtulan ülkelerde köktendinci terörizmin tırmanmasına engel olmaya yönelik yeni bir girişim başlattı. “Küresel Terörizmle Mücadele Forumu” adı verilen girişimin eşbaşkanlığını ABD veTürkiye yürütecek, 30 kadar ülke de girişime destek verecek.

DAHA ÇOK DOST DAHA AZ DÜŞMAN

11 Eylül olaylarının 10’uncu yıldönümüne iki gün kala köktendinci terörizme karşı yeni bir girişim başlatıldı. ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton tarafından açıklanan “Küresel Terörizmle Mücade Forumu” adlı yeni girişimin eşbaşkanlığını ABD veTürkiye üstlenecek, 30 kadar ülke de destek verecek. Clinton’a göre Forum’un en önemli amacı, otoriter rejimlerin pençesinden kurtulan Ortadoğu ülkelerinde köktendinci terörizmin zemin kazanmasını engellemek olacak. Clinton girişimin amacının ABD’nin bölgede itibarının artması olmadığı, terörizmle mücadelede “daha çok dost ve daha az düşmanla” başarılı olmak istediklerini söyledi.

TERÖRİZME MÜCADELE FORUMU

Clinton’ın New York’taki 11 Eylül olaylarında yaklaşık 70 öğrencisi ve mezununu kaybeden John Jay Ceza Hukuku Koleji’nde yaptığı konuşmada Terörizme Mücadele Forumunun hedefleri hakkında da bilgi verdi. Buna göre girişim, Tunus, Mısır ve Libya gibi otoriter rejimlerden kurtulup demokrasiye geçiş süreci başlatan ülkelere, terörizm tehditlerin karşı zaafiyetlerinin tespitinde yardımcı olacak, yeri geldiğinde terörle mücadele için istihbarat ve kaynak desteğinde bulunacak. Forum ayrıca söz konusu ülkelere yeni terörle mücadele yasalarının hazırlanmasına yardım edecek; yasaların insan hakları ihlal edilmeden uygulanması için polis, savcı ve yargıçların eğitimine katkıda bulunacak. Clinton, Forum ile eşgüdümün sağlanması için ABD Dışişleri Bakanlığı’nda özel bir birim kurulacağını da açıkladı.

TÜRKİYE’NİN SEÇİLMESİNİN İKİ NEDENİ VAR

ABD yönetimine yakın kaynaklara göre ABD’nin terörle mücadelede Türkiye’yi partner seçmesinin iki nedeni var. Birincisi, Türkiye’nin, terörle mücadele de tecrübesi. İkincisi ise Arap Baharı sırasında iki ülke arasında çok olumlu bir ilişki sürecinin başlamış olması. Hillary Clinton ve Ahmet Davutoğlu, Libya ve Suriye’deki gelişmeleri değerlendirmek üzere son aylarda sık sık bir araya geldi.

ABD’de dün verilen terör alarmının kaynağı belli değil. Ancak dün açıklanan bir mahkeme kaydı dikkat çekti. New York’ta yaşayan Arnavut Agron Hasbajrami’nin (27), salı günü Türkiye’den gelen bir uçaktan iner inmez New York’un Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda yakalandığı bildirildi. Teröre maddi destek vermekle suçlanan Hasbajrami’nin, Pakistan’da bulunan ve ismi açıklanmayan bir terör örgütüyle temasa geçip “şehit olarak cennette hurilerle evlenmek istediğini” e-postayla bildirdiği ifade edildi. Örgüte 1000 dolar para gönderen Hasbajrami’nin, Pakistan’da terör eğitimi aldıktan sonra Türkiye üzerinden ABD’ye döndüğü sanılıyor. Alarmın, 15 yıl hapis istemiyle yargılanacak zanlının yakalanmasıyla ilişkili olup olmadığı ise belirsiz.

 

MHP’li Vural: Bizim Dışişleri Bakanımız yok mu

image0025.jpg

MHP’li Oktay Vural, Dışişleri Bakanı’nı eleştirdi.

 MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye’nin “Küresel Terörizmle Mücadele Forumu” adı verilen girişimin eşbaşkanlığına getirildiğini ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’un açıklamasından öğrendiklerini belirterek tepki gösterdi

TÜRKİYE BUNLARA PABUÇ BIRAKMAMALIDIR

“Bizim, Dışişleri Bakanımız yok mu? Görevlendirmeyi, dışarıdan, Clinton’dan duyuyor öğreniyoruz.” MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, son dönemde gerilen Türkiye İsrail ilişkilerini, MHP İzmir İl Başkanlığı’nda değerlendirdi. Vural, “İsrail ile ilişkiler, Mavi Marmara gemisine saldırıyla yeni bir safhaya ulaşmıştı. Türkiye, özür ve tazminat talebinde bulundu ancak uygulanan plan tutmadı. İsrail Dışişleri Bakanı’nın son açıklamalarıyla da, farklı bir noktaya gelindi. Bakan Liebermann, küstah bir açıklamayla PKK’ya destek olmakla tehdit etti. Aslında, İsrail’in bölgedeki emellerini kullanmak için PKK’ya bugüne kadar silahlar nereden gidiyordu? Onlara bölge temin edenler kim. Biz bunları biliyoruz. İsrail’in PKK’nın hamiliğine devam etmesi, çizmeyi aşmasıdır. Türkiye ve hükümet, bu tip alçakça tehdite, önerilere pabuç bırakmamalıdır. Bu açıklamalara karşı yeni bir hamle yapılmalıdır. Ayrıca, bu laflar geride bırakılmamalı, yeni adımlar atılmalıdır. Birlik bütünlüğümüze yönelik tehdite destek olunmasıyla ilgili açıklamalara yeni planlar uygulanmalı, bu zihniyete cevap verilmelidir. İsrail’den de, Bakanı’nın açıklamalarına karşı topyekün reddine yönelik beyan istenmelidir. Bu gelişmeler doğrultusunda, Türkiye’nin karar aldığı füze kalkanıyla, İsrail korunmaktan da vazgeçilmelidir. Bu ifadeler karşısında daha net tavırlar alınmalıdır. Lafların altında kalınmayıp hak ettiği cevap verilmelidir” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton’un, “Küresel Terörizmle Mücadele Forumu” adı verilen girişimin eşbaşkanlığında Türkiye’nin de görevlendirilmesi konusundaki açıklamasını da eleştiren Vural, şunları söyledi:

HÜKÜMETİ UYARIYORUM

“Bizim, Dışişleri Bakanımız yok mu? Görevlendirmeyi, dışarıdan, Clinton’dan duyuyor öğreniyoruz. Nerede meclise anlatılması, nerede medyanın bilgilendirilmesi? Türkiye’nin dış politikası, başkaları tarafından dışarıda yapılıp içeriye empoze ediliyor. Böyle bir konuda görevlendirmeyi esefle kınıyorum. Bu şekilde terörizmle İslamiyet ilişkilendirilmek isteniyor. Yabancı ülkelerin bu coğrafyadaki menfaatlerinin taşeronluğuna soyunmayın. Hükümeti, uyarıyorum. İslamiyetle terörü eşleştirenleri reddedin. Bunlar yanlış girişimlerdir. Bu proje, yeni emperyalizmin taşeronluğudur. Buna soyunmak garip bir tecellidir. Bu mücadele milli insiyatifle oluşturulmalıdır. İslamiyetin dönüştürülmesi engellenmelidir. Yoksa medeniyetler arasındaki ittifaka ihanet edilmiş olurö dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, mezhep açıklamasıyla ilgili olarak Oktay Vural, “Son derece vahim ve yanlış bir açıklamadır. Dışarıya nasıl bakıyorsak içeriye de öyle bakmamız gerekiyor. Yoksa çelişki yaratır. Meselelere, Türk toplumunun menfaatlerine göre bakılmalı, etnik köken penceresinden bakılmamalıdır.”

BAŞBAKAN İTİRAF ETTİ

Oktay Vural, son olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Gaziantep’teki açıklamalarına da sert tepki göstererek, “Diyarbakır’ı terör esir almış diyerek itirafta bulunmuştur. Bunun yanında terörün sorumluluğunu da halka yüklemiştir. Oradaki insanları suçlar hale gelmiştir. Orada, devletin otoritesini ortaya koymak gerekir” diye konuştu.

ENSON HABER

 

Paylaş:

Yorumlar

“952) TÜRKİYE İLE ABD, TERÖRİZMLE MÜCADELEYE EŞBAŞKANLIK YAPACAKMIŞ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 12 Eylül, 2011 12:11

    hay ALLAH!SN.VURAL!BİLMİYORMUYDUNUZ?!=SASIRDIK!–HİLLARİİ KLİNTON VAR YA!-YANİ KUSATILDIGIMIZI VE ARTIK TÜRKİYENİN SADECE ADININ;( KALDIGINI BİLMİYORMUYDUNUZ?YA SİZ=SN.KHAN!

Yorum yap