952) Gulca Katliamı Basın Bildirisi

Yayin Tarihi 5 Şubat, 2018 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

GULCA KATLİAMI BASIN BİLDİRİSİ

image001

5 Şubat Gulca katliamının 21.yıldönümünde Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da günümüzde yaşananlar

5 Şubat 2018 Pazartesi

Saat 13.00 Ankara Çin Büyükelçiliği önü protesto gösterisi

1.Çin’in Doğu Türkistan halkına yönelik uyguladıkları baskılarına gün geçtikçe bir yenisi daha eklenerek devam etti. Önce sakalı ardından başörtüyü yasaklayan Çin diktatörü, hangi camiye girip namaz kılacağımızı belirliyor ve namaz sonrası amin demeyi dua etmeyi bile yasakladı. Uygur Müslümanlarına camiye giriş yasağı koyarak giriş kartı dağıttı.

 1. Çin’in Doğu Türkistan’da yürürlüğe soktuğu çift dil eğitim sistemi adı altında asimilasyon siyaseti uygulayarak Doğu Türkistan’ın geleceği olan Uygur çocukların ana dilini ve değerlerini yok etme adımlarını hızlandırdı.
 2. Çin yönetimi Doğu Türkistan’daki esnaflar ve şahısların tümüne gündelik yaşamında kullanmakta olduğu makas, çakı, bıçak, satır, balta, kürek gibi kesici aletlerini, ikamet ettiği bölge polis amirliğine götürüp kayıt ettirmesini ve edevat sahibi’nin adını, kimlik numarasını ve barkod koydurma zorunluluğu getirdi.
 3. Çin, her taraftan kıskaç altına aldığı Doğu Türkistan’da terör estirerek Uygur Türklerine yönelik bir tür savaş vaziyetini meydana getirmeye çalıştı. Uygur Türklerinin dış dünyayla olan ilişkilerini temelle kesme niyetiyle bölgede yaşayan halkın pasaportlarına el koydular. Çin’in zulümleri yüzünden Yaşanılmaz hale getirilen öz vatanını bırakıp sakin bir hayat peşinde yurt dışına çıkan Uygur Türkleri geri gelmeleri için tehditler savurdu. Dönmeyenlerin malvarlıklarına el konuldu.
 1. Çin 100 lerce Camiyi, cemaati yok bahanesiyle yakıp yıktı. Ve bu eylemine İslam dünyasından ne bir tepki nede bir kınama alan Çin yönetimi din düşmanlığını uluslararası toplumu kandırmak adına büyük şehirlerdeki ve cadde üzerindeki camiler hariç 10 bini aşkın camiyi yıkıp yok etti.
 2. Çin, Doğu Türkistan’ın eğitim sahasında bulunan her bireyin beynini silmeye yönelik yaptırımlar uyguladı. Hatta bu insanlık dışı eylemini 18 maddeli yazılı buyruk halinde sosyal medyada paylaştı. Böylelikle Doğu Türkistan halkının düşünce ve fikri, akide, duruş, yeme içme dolayısıyla bireylerin en ufak bilgileri dahil doğumundan bu yana yaptığı her şeyi bilme ve kontrol etmek istedi. Ne yazık ki sonucunda işten kovma, tutsak edilme, içeri atılma ve infazlar gerçekleşti.
 3. Hayatında bir kere olsun oruç tutmuş, namaz kılmış, Tebliğ ve her türlü Dini sohbetlere katılmış, Helal-haram ayrımı yapmış ve en önemlisi tüm bu eylemlerini yada eylemde bulunan yakınlarını gönüllü halde engellemeyen ve anında polise rapor etmeyen kişilerin tamamı dinde aşırıcılık suçlamasıyla hapse atıldı.
 4. 1. Başörtüsü yada çarşaf giyen, 2. içki, kumar, sigarayı bırakıp namaz başlayan, 3. Devlet konutlarında kalmayı veya nakit para yardımlarını reddeden, 4. Okullarda Uygur çocuklar için dağıtılan besin yemeğini red edenler, 5. Düğün derneklerinde müzik ve dans yapmayanlar, 6. Başı buyruk hacca gidenler, 7. Çocuğunu dinde eğitenler, 8. Dini nikahla evlenen yada şeriat hükmü gereği ayrılanlar olmak üzere bahsi geçen 8 çeşit eylemi yapan yahut eylemde bulunan yakınlarını gönüllü olarak engellemeyen ve anında polise ihbar etmeyen kişilerin tamamı gayrı meşru dini faaliyette bulunma suçuyla hapse atıldı.
 5. Uygur asıllı yetkililer Çin yönetiminin denetimi sonucu görevden alınırken yerine Çin kökenli yöneticiler atandı ve akabinde Bölge halkının sosyal hayatını değiştirmeye yönelik akıl almaz planlar ve yeni siyasetler ortaya atıldı.
 6. Çin, Doğu Türkistan’daki asker ve güvenlik teşkilatını harekete geçirerek büyük çapta baskınlar düzenledi. Operasyon kapsamında tutuklananlar gerici veya asabiyetçi olarak tanımlanıp yargılanmadan hapse atıldı.
 7. Öz topraklarında ötekileştirilen Doğu Türkistan halkı iş bulmakta zorlanıyorken, yönetim tarafından Doğu Türkistan’a getirilen Çin kökenli göçmenlerin, barınma ve iş sıkıntısı giderilip yerleştirdi.
 8. Çin yönetimi Doğu Türkistan halkının dinine medeniyetine ve milli değerlerine saldırdı. Bu kapsamda Muhammed, Ömer, Ebu bekir, Mücahit, Abdullah, Müslime, Saliha gibi nice İslami isimlerin çocuklara verilmesini yasakladı.
 9. Çin, Doğu Türkistan’da “Dini asabiliğe karşı duruşun Yolu ve usulü” temalı kitaplar yayınladı. Ve hemen ardından binlerce kişiyi absürt gerekçelerle hapse attı.
 10. Çin, yurt dışında eğitim almakta olan Uygur öğrencileri akrabalarını tutsak etti ve aynı zamanda öğrencilere, Doğu Türkistan’a geri dönmemesi halinde ailesinin hapiste çürüyeceği hususunda şantaj yaptı. Bunun üzerine memleketlerine dönen Uygur öğrencilerin hapse atıldığı, ortadan kaybolduğu ve hatta hapislerde ağır işkence görerek şehit edildiği ortaya çıktı.
 11. Çin’in zulmü artınca Uygur Türklerine acıyan başka milletler devlete karşı çıkan iki yüzlü ilan edilip görevden alındı veya hapse atıldı.
 12. Çin Muhaceret’teki Uygurların sesini kesmeye yönelik çalışmalar başlattı. Türk dünyasının Uygur Türk’lerini sahiplenmemesinin temini için Türk toplumlarıyla olan ilişkilerini geliştirerek Uygur Türk’lerine yapılan zulüm ve ırki katliama seyirci kalabilecek duruma getirdi. Yeryüzünde sahipsiz ve yetim bırakılan Uygur Türkleri Çin’e iade edilir hale geldi.
 13. Çin yönetimi öğrencilere yönelik yazılı buyruk ilan etti. okul tatillerinde özellikle Ramazan aylarında dinle alakalı her türlü eylemi yasaklarken her bir aileye birden mahsus polis görevlendirilip oruç tutanları ve de namaz kılmaları engellendi. Cuma namazlarına giden Çin komunist parti üyeleri ağır biçimde cezalandı.
 14. Çin’in Uygur Türklerine uyguladıkları bastırma siyaseti uluslararası toplumun tepkisini çekti. Doğu Türkistan’da yapılan zulümlere karşı Almanya halkı protesto yaptı.
 15. Kaşgarlı Büyük dini alim Kaşgar Mescidi imam hatibi, Vaiz ve eğitimci, cemaat önderi Abdulhamit Damolla tutulduğu Hapishanede hayatını kaybetti. Türkiye’de bulunan Doğu Türkistan camiası merhumun cenazesi için gıyabi namaz kıldı.
 16. Çin işgal yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı baskıları Kazak Türklerine de Uygulandı ve bu kapsamda 100 lerce Kazak Türkü Uygurlarla birlikte ibadet etmeleri sonucu para cezası ve de hapisle cezalandırıldı.
 17. Mısır Al Ezher Üniversitesinde Eğitim Almakta olan 3000 aşkın Uygur Öğrenci, Çin yönetimi tarafından geri çağırıldı. Ve öğrenciler Mısır Hükümetiyle Çin’in işbirliği sonucu, Terörist ilan edilip yaklaşık 300 Uygur tutuklandı. Ailesiyle tehdit edilen 1500 yakın öğrenci memleketlerine dönmek zorunda kalırken geri kalan Uygurlar her şeyi Allaha emanet edip Türkiye’ye sığındı. Türkiyeye gelir gelmez yarım kalan eğitimlerinin devamı için Satuk Buğrahan İlim Ve Medeniyet Vakfı başta olmak üzere Doğu Türkistan maarif cemiyeti ve Doğu Türkistan ulemalar birliğinin yardımlarıyla 1000 yakın öğrenci üniversiteye yerleşti.
 18. Türkiye’de faaliyet göstermekte olan Doğu Türkistan maarif cemiyeti, Satuk Buğrahan İlim Ve Medeniyet Vakfı Doğu Türkistan ulemalar birliği bir araya gelerek Mısırda Tutuklu bulunan Uygur Öğrenciler için İnsan hakları teşkilatlarına müracaat ilan etti.
 19. Çin, Uygur Dilini Doğu Türkistan’ın Eğitim Sisteminden temelle silmek için yeni düzenlemeleri ortaya kodu ve bu kapsamda Ana okulu, Lise ve Üniversitelerde Uygur Dili Kullanmayı yasakladı.
 20. Doğu Türkistan’ın Hoten bölgesinde Çin yönetimi tarafından namazla ilişkin 7 bilgiyi birleştirme planı başlığıyla yazılı buyruk ilan edildi. Ve bu buyruk esas alınarak namazda okunacak süreler, Cuma tebliği ve hutbede okunacaklar, Ezan-i Muhammedi’ye kamet ve tesbihatlar da değiştirildi.
 21. Doğu Türkistan’daki camilerin duvarlarına yazılan veya kazılan ayet ve sürelerin tamamını silip Yok etti. Yerineyse kominizim propagandası içeren afiş ve pankartları yerleştirdi. Bunun dışında İslami isimler verilen çocukların ve de gençlerin isimlerini değiştirmeye zorladı.
 22. Çin Doğu Türkistan’da tesis ettiği Toplama kamplarına sayısızca insanları topladı ve bu eylemine tepki gösteren uluslararası tupluma eğitim kampları olarak tanıtıp kandırmaya çalıştı.
 23. Çin, Kuran-i kerim ve dini kitapları teröristlerin ilkeleri olarak tanımladı, Evinde kuran yada dini kitap bulunanlar polise teslim etmezse ağır cezayla tehdit etti. Bu kapsamda toplanan seccade kuran-i kerim ve dini içerik taşıyan her şeyi yakıp yok etti.
 24. Çin Doğu Türkistan Halkını itirafçı olmaya zorlayıp Doğu Türkistan’ı Devasa bir hapishaneye dönüştürdü. Geçmişte yasa dışı okuduğu kuran-i kerim ve dini kitaplar, yasadışı yaptığı haç ve umre, Yurt dışında irtibat halinde olan akrabalarıyla ilgili bilgileri veya bahsi geçen eylemleri yapan tanıdıklarının bilgilerini ifşa etmeye zorladı.
 25. Çin’in Din düşmanlığı ve zulmü hat safhayı aştı yolculuk sırasında yol kenarında namaz kılan Doğu Türkistanlılara para cezası vermenin yanı sıra toplama kamplarına götürdü.
 26. Doğu Türkistan’da cenaze namazlarına katılacak kişilerin sayısı 15 le sınırlandı.
 27. Bazı Çinli yetkililer Komunist parti yönetimin sözde Bölücü, terörist ve asabiyetçi güçleri bahane edip Doğu Türkistan Halkını ezmekte olduğunu Açığa çıkardı.,
 28. Bu yıl itibariyle Doğu Türkistan’ın Hoten vilayetinden 20 bin kişi hapse, Kaşgar İline bağlı Yupurga ilçesinden 20 bin kişinin toplama kamplarına ve 20 bin kişi daha farklı bölgelerden olmak üzere toplam 60 bin kişi hapse veya toplama kamplarına atıldı.
 29. Çin Yönetimi, Doğu Türkistan’da 12 ile 65 yaş arasındaki 19 milyon kişiden DNA örneği topladığını açıkladı.
 30. Bu yıl İtibariyle Çin disiplin Kurulu 24 bin soruşturmanın sonuçlandığını açıkladı.
 31. Çin Doğu Türkistan’da akrabalaşma haftası adı altında, Uygur Türkleriyle Çin Kökenli kişileri bir birbiriyle akraba olmaya zorladı. Ve bu kapsamda her Uygur Türk’ünün evine 1,i Çinli diğeri Uygur olmak üzere 2 şer memur yerleştirerek bir hafta boyunca aile sakinlerini yakından takibe aldı.
 32. Doğu Türkistan’da Gıda ürünlerinde kullanılan helal sertifikasının kullanımı yasaklandı ve bu kapsamda helal haram ayrımı yapan şahıslar dinde asabilik suçuyla içeri atıldı.,
 33. Dini konularda sorulan sorulara cevap veren dini alimler gözaltına alındı.
 34. Çinin toplama kamplarına kapattığı 100 binlerce doğu Türkistanlılardan çok sayıda Uygur Türkünün ortadan kaybolduğu ortaya çıktı.

Basınımızın değerli mensupları bugün 5 Şubat 1997 tarihinde Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde Çin işgal kuvvetlerinin işlediği katliamın yıldönümünü ve bütün şehitlerimizi anmak Çin’i lanetlemek için buradayız Saygılarımla . 05.02.2018

Seyit TÜMTÜRK

Genel Başkan

İrtibat : Seyit TÜMTÜRK

Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı-KAYSERİ

Tel : 0532 402 6492

Abdulhekim SELÇUK

Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri

Tel : 0537 674 31 61

Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği

http://www.gokbayrak.com/haberler/——————————————–gulca-katliami-basin-bildirisi-6379

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap