951) İSRAİL BELGELERİ, MISIR HALKININ ELİNDE

Yayin Tarihi 10 Eylül, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

İsrail belgeleri Mısırlıların elinde

image00112.jpg

İsrail’in Mısır’daki Büyükelçiliği’ne dün gece yapılan baskında ele geçirilen belgeler Mısırlı eylemcilerin elindeydi 


İsrail’in Kahire Büyükelçiliğini dün öğle saatlerinden itibaren ablukaya alan Mısırlı protestocular, büyükelçiliğe girerek İbranice, Arapça ve İngilizce olmak üzere çok sayıda evrakı ele geçirdi. Elçilik önünde protestocular ile asker arasında savaşı aratmayan çatışmalar yaşandı.

Mısır Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre İsrail Büyükelçiliği önünde asker ile göstericiler arasında meydana gelen çatışmalarda yaralanan 240 gösterici, başkent Kahire’deki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Askerler, sayısı 10 bine ulaşan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı ve havaya ateş açtı.

Büyükelçilik önünde güvenliği sağlayan polise ait 2 araç da protestocular tarafından yakıldı.
Mısır ordusunun, Giza Güvenlik Merkezi’ni korumak üzere bölgeye takviye birlik ile zırhlı araç sevk ettiği belirtildi. Ordu, büyükelçilik binası çevresine ise güvenliği sağlamak üzere tank gönderdi.
Mısır’da yayımlanan bağımsız “El Masri El Yovm” gazetesi askerlerin, olaylara karıştığı ileri sürülen 10 kadar göstericiyi gözaltına aldıklarını duyurdu.

İsrail Büyükelçiliğine girerek çok sayıda evrakı ele geçirdiklerini iddia eden bazı protestocular, elçilik içinden çektikleri cep telefonu görüntülerini de gazetecilere gösterdiler.

AA muhabirine elçilikten ele geçirdiklerini ileri sürdükleri evrakları gösteren bir grup gösterici,”İçeriden çok sayıda doküman elde ettik. Göstericiler ayrıca elde ettikleri dokümanların İbranice, Arapça ve İngilizce olduğunu söylediler.

image0024.jpg

Elçilikten ele geçirildiği iddia edilen belgeler arasında, banka dekontları, kesilmiş gazete kupürleri ve bazı İsrail düşünce kuruluşlarına ait dokümanlar bulunuyor.

image0032.jpg

Mısır ile İsrail arasındaki diplomatik kriz geçen ay İsrail’in Eliyatkenti yakınlarında bir konvoya düzenlenen saldırının ardından İsrail ordusunun Mısırlı 5 askeri öldürmesi ile başladı. İsrail, olayın ardından “Üzgün olduğunu” açıkladı ve sözlü özür dilemesine rağmen resmi olarak özür dilemedi.
İsrail Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesini talep eden protestocular, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmesini veya en alt düzeye indirmesini istiyorlar.

 

Kaynak: Ajanslar

 

Paylaş:

Yorumlar

“951) İSRAİL BELGELERİ, MISIR HALKININ ELİNDE” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 12 Eylül, 2011 12:17

    ANLASILAN:İSRAELİ ARTIK KABUGUNA CEKTİRECEKLER1BBAKANIN ZAFERİDİR BU!KARSILIGINDADA ÜLKEMİZİ VERDİ HERHALDE?CÜNKÜ ÜLKEMİZİ GÖRÜNEN O Kİ;ABEDE YÖNETİYOR ARTIK!SN.VURALDA SORUYOR!BİZİM DISİSLERİMİZ YOKMU?DİYE!VAR YA!HİLARİ KLİNTONN!-BİZİM ERKEKLERİMİZ BÖYLEDİR İSTE!NE GÖRÜR NE ANLARLAR!=NE DEMELİ:(PESSS;(

Yorum yap