950) MISIR HALKI, İSRAİL’İN KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİNİ İŞGAL ETTİ!

Yayin Tarihi 10 Eylül, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Mısırlı gençler İsrail elçilik binasına girdi

image00111.jpg

İsrail’in Kahire Büyükelçiliği’ne giren Mısırlı gençler İsrail bayrağını ikinci kez indirirken çok sayıda İsrail evrağını da ele geçirdi 

 

Mısır’ın bütün şehirlerinde tekrar başlayan gösteriler bütün hızıyla devam ediyor.  Kahire, İsmailiyye, Beni Suveyf, Asvan, İskenderiye, Buhayra, Suveyş, Asyut, Port Said ve El Minye gibi bütün şehirlerinde insanlar tekrar sokağa döküldü.

Tahrir Meydanı’ndaki gösterilerin ardından yerel saatle 17,00 sularında bir grup protestocu, İsrail Büyükelçiliği’ne yönelerek, bir hafta önce büyükelçiliğin önüne yapılan duvarı yıkmaya başladı.

Tahrir Meydanı’nda yapılan ‘Gidişata yön verme’ gösterisinin ardından, Giza’daki İsrail’in Mısır Büyükelçiliği’nin önüne gelen binlerce Mısırlı devrimci gençlere, polis veya asker henüz her hangi bir müdahalede bulunmadı.

Göstericiler uzunluğu 200 metreyi bulan duvarın yarıya yakınının yıkımını akşam saatlerinde bitirdi. Göstericilerin İsrail Büyükelçiliği’nin önünde konuşlandırılmış olan askerlerin üzerine taş attığı da görüldü. Ayrıca bölgeye gelen çevik kuvvet müdahale etmeden geri çekildi.

Mısırlı gençler, güvenlik nedeniyle 21 katlı bir binanın en üstten son üç katında yer alan İsrail büyük elçiliğinin bulunduğu binaya girdi.

 

Üç metre yüksekliğindeki beton duvar geçtiğimiz hafta ve inşa edilmişti. Uzunluğu 200 metreyi bulan duvarın yarısının yıkıldığı  belirtiliyor.

Duvarın yıkılmasının ardından Mısırlı gençlerin, güvenlik nedeniyle 21 katlı bir binanın en üstten son üç katında yer alan İsrail büyük elçiliğinin bulunduğu binaya girdiği gelen haberler arasında.

 

UTANÇ DUVARI KABUL EDİLEMEZ, SİYONİST DEVLETİN KORUNMASI İÇİN YAPILDI

Bazı göstericiler, İsrail Büyükelçiliği’nin önüne örülen duvarın kendilerine ihanet olarak gördükleri için bu utanç duvarını yıktıklarını ifade etti.  İsrail Büyükelçiliği önündeki göstericilerden Abdullatif Muhammed; ‘Bu utanç duvarını eski rejimin devamı olarak gördüğüm için yıkmaya geldim. Çünkü bu duvar bizim kardeşlerimizi sınırda öldüren Siyonist devletin korunması için yapıldı.’ dedi.

İsrail duvarının ülkesinde yapılmasını kabul edemeyeceklerini söyleyen Şadia Hanım; ‘Tahrir Meydanı’ndan buraya İsrail duvarını yıkmak için geldik. Ordu bize müdahale etmedi, çünkü onlar bizim kardeşlerimiz.’ şeklinde konuştu.

 

DUVAR MISIRLILARA SAYGISIZLIKTIR

Ranya ise düşüncelerini; ‘Tahrir Meydanı’nda idim, kardeşlerimle beraber buraya onları desteklemek için geldim. Bu duvar’ın Mısırlılara saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Gerekirse tekrar geleceğim’ cümleleriyle ifade etti.

image0023.jpg

Mısırlı protestocular, duvarın yıkılmasını, İsrail Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesini, İsrail ile ilişkilerin kesilmesini, Mısır ordusunun İsrail sınırına yığınak yapmasını, Askeri Yüksek Konsey’in yönetimi sivillere devretmesi için belli bir süre açıklamasını, medeni insanların askeri mahkemelerde yargılanmasının engellenmesi ve daha önce göz altına alınan El Ehli takımı taraftarlarının serbest bırakılması gibi taleplerde bulunuyor.

Öte yandan Mısır ordusu Suveyş kentinde bildiri dağıtarak, göstericileri provaktörlere karşı uyardı. Son günlerde Mısır kamuoyunda yeni Cumhurbaşkanı’nın ordu mensubu olacağı şeklinde söylentiler yayılmaya başlanmıştı. Öte yandan Mısır yargısı seçimlerin tamamen kendi kontrollerine verilmesini istiyor.

 

EN AZ 450 YARALI VAR

İsrail’in Kahire Büyükelçiliğini dün öğle saatlerinden itibaren ablukaya alan Mısırlı protestocular, Tahrir Meydanı gösterisi sonrası bu meydandan gelenlerle birlikte büyükelçiliği çevreleyen duvarları tamamen sardı. Daha sonra duvarları yıkan ve müdahale olmadan büyükelçiliğe giren göstericiler, İbranice, Arapça ve İngilizce olmak üzere çok sayıda evrakı ele geçirdi. Elçilik önünde protestocular ile asker arasında zaman zaman sert çatışmalar çıktı.

Mısır Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre İsrail Büyükelçiliği önünde asker ile göstericiler arasında meydana gelen çatışmalarda yaralanan 450 gösterici, başkent Kahire’deki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Askerlerin, sayısı 10 bine ulaşan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandığı ve havaya ateş açtıkları gözlendi. Büyükelçilik önünde güvenliği sağlayan polise ait 2 araç da protestocular tarafından yakıldı.

Mısır ordusunun, Giza Güvenlik Merkezi’ni korumak üzere bölgeye takviye birlik ile zırhlı araç sevk ettiği belirtildi. Ordu, büyükelçilik binası çevresine ise güvenliği sağlamak üzere tank gönderdi.

Katar’ın El Cezire televizyonuna göre, 65 yaşındaki bir protestocu elçilik önündeki olaylar sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Elçilik önünde asker ile göstericiler arasında çatışmalar devam ederken, polisin olaylara karıştığı belirlenen toplam 17 kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi.

 

“YABANCI GÜÇLERİN PARMAĞI VAR”

Mısır’ın resmi Nil televizyonu, İçişleri Bakanlığı’ndan bir kaynağın, İsrail elçiliğinde yaşanan olaylarda yabancı güçlerin parmağı olduğuna dair imada bulunduğunu duyurdu.

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kemal Amr, Avrupa’ya yaptığı resmi geziyi , İsrail’in Kahire Büyükelçiliği’nde yaşanan olaylardan dolayı yarıda keserek bakanlar kurulu toplantısına katılmak üzere Kahire’ye döndü.

Mısır cumhurbaşkanı adaylarından Arap milliyetçisi Karame Partisi Lideri Hamdin Sabahi, İsrailBüyükelçiliği önünde yaşanan olaylar sırasında güvenlik güçlerinin göstericilere karşı şiddetkullanmasını kınadı.

Mısır Liberal Özgürlük Partisi kurucularından Amr Hamzavi ise İsrail elçiliğine yönelik saldırıların sorumsuzca bir davranış olarak niteledi.

 

“EVRAKLARI ALDILAR, BAYRAĞI İNDİRDİLER”

İsrail Büyükelçiliğine girerek çok sayıda evrakı ele geçirdiklerini iddia eden bazı protestocular, elçilik içinden çektikleri cep telefonu görüntülerini de gazetecilere gösterdiler.

Elçilikten ele geçirildiği iddia edilen belgeler arasında, banka dekontları, kesilmiş gazete kupürleri ve bazı İsrail düşünce kuruluşlarına ait dokümanlar bulunuyor.

Elçilik önündeki duvarları yıkarak Nil nehrine atan göstericiler, Giza Meydanı’nda bulunan İsrail Büyükelçiliği’ndeki bayrağı da indirerek yaktı. Mısırlı bir gösterici tarafından geçen ay 12 kat tırmanılarak indirilen İsrail bayrağı, 2 gün önce yetkililer tarafından tekrar çekilmişti.

 

“GÖSTERİCİLER NE İSTİYOR?”

Mısır ile İsrail arasındaki diplomatik kriz geçen ay İsrail’in Eliyat kenti yakınlarında bir konvoya düzenlenen saldırının ardından İsrail ordusunun Mısırlı 5 askeri öldürmesi ile başladı. İsrail, olayın ardından “Üzgün olduğunu” açıkladı ve sözlü özür dilemesine rağmen resmi olarak özür dilemedi.

İsrail Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesini talep eden protestocular, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesmesini veya en alt düzeye indirmesini istiyorlar.

image0031.jpg

 

İSRAİLLİLER ÜLKEDEN AYRILIYOR

Mısırlı protestocuların İsrail Büyükelçiliğine girmesi üzerine Mısır’ın İsrail Büyükelçisinin ailesi ve elçilik çalışanlarıyla birlikte Mısır’dan ayrılmak için Kahire Havalaanı’na gitti ve İsrail’e döndü.

İsrail ile Mısır arasında 19 Ağustos tarihinde başlayan diplomatik krizden bu yana İsrail’in Kahire Büyükelçisi Yizhak Levenon’un biri tatil olmak üzere üçüncü kez ülkesine döndüğü kaydedildi.

Yüzlerce İsrailli’nin de ülkeden ayrılmak üzere havaalanına gittiği belirtildi.

 

OBAMA ENDİŞELİ

ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğü ve Mısırlı protestocuların İsrail büyükelçiliğine girmesinden duyduğu endişeyi dile getirdiği bildirildi.

Başkan Obama’nın ayrıca Mısır Hükümetine çağrıda bulunduğu ve “İsrail Büyükelçiliğini korumak ve güvenliğini sağlamak için uluslararası yükümlülükleri olduğunu” söylediği belirtildi.

 

KRİZ TOPLANTISI

Mısır Başbakanı İsam Şerif’in Mısırlı protestocuların İsrail Büyükelçiliği’ne girmesiyle ilgili olarak kabineyi kriz toplantısına çağırdığı bildirildi.

Mısırlı protestocuların İsrail Büyükelçiliği’ne girmesi üzerine İçişleri Bakanlığının da polisi alarm durumuna geçirdiği ve tüm izinleri iptal ettiği açıklandı.

Polis ile İsrail Büyükelçiliği’ne girmeye çalışan göstericiler arasında çıkan çatışmalarda yüzlerce kişinin yaralandığı, polisin göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtığı ve göz yaşartıcı bomba kullandığı kaydedildi.

image0041.jpg

 

Abdullah Aydoğan Kalabalık/ Dünya Bülteni- Kahire

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap