95) PAKİSTAN’A KEFEN BİÇİYORLAR!

Yayin Tarihi 23 Mart, 2009 
Kategori SİYASİ

 

Pakistan altı ay içinde yıkılabilir!

image00144.jpg

CENTCOM başdanışmanı, Pakistan’ın yıkılma aşamasında bulunduğunu, bunun korkunç sonuçları olacağı iddiasında…

Irak ve Afganistan’daki Amerikan askerlerine komuta eden ve İran’ın da bulunduğu bölgeyi kapsayan ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı Petraus’un başdanışmanından çarpıcı iddia. Başdanışman David Kilcullen, Pakistan ordusunun ve polisinin, sivil hükümeti tanımadığını ve ‘devlet içinde “devlet” gibi davrandığını ileri sürerek, gerekli adımlar atılmadığı takdirde Pakistan`ın önümüzdeki altı ay içinde yıkılacağını iddia etti. “Terörle savaş” konusunda Amerikan ordularının komutanı general David H. Petreaus`un başdanışmanı olan Kilcullen, Amerikan hükümetini de Pakistan`ın kaosa sürüklenmesinin uluslararası toplum için korkunç sonuçlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Washington Post gazetesine bir demeç veren Kilcullen, Pakistan`ın krize girmesinin dünyadaki bütün diğer krizleri gölgede bırakacak bir etkisi olduğunu söyledi.
“Terörle savaş” konusunda Pakistan`ın en önemli cephe olduğunu savunan Kilcullen, bu ülkenin önemini şu ifadelerle açıkladı: “Pakistan 173 milyonluk bir nüfusa, 100 adet nükleer silaha, El-Kaide`nin ana merkezine, Amerikan ordusundan daha büyük bir orduya ve ülkenin üçte ikisini kontrol edemeyen bir hükümete sahip.

Pakistan ordusunun, polisin ve istihbarat servisinin sivil hükümetin kararlarını ciddiye almadığını iddia eden ABD orduları başdanışmanı, bu güçlerin “devlet içinde haydut devlet” gibi hareket ettiğini ifade etti. “Pakistan devletinin önümüzdeki altı ay içinde yıkılabileceği bir noktaya doğru gidiyoruz, bu tehlike ekonomik krizle birlikte daha da artıyor” ifadelerini kullanan Kilcullen, “Pakistan hükümetinin yıkılması ve nükleer silahların radikal güçlerin eline geçmesi ihtimali, dünyadaki diğer bütün krizleri cüceleştirebilir” dedi.

ABD ordusu başdanışmanı, Usame bin Ladin`in öldürülmesinin ve ya yakalanmasının önemli olduğuna ise inanmıyor. Ladin`in yakalanması konusunda iki senaryodan bahseden Kilcullen, ilk senaryo olan Amerikan askerlerinin Ladin`i öldürmesi durumunda El-Kaide`nin bitirilemeyeceğini ve böyle bir adımın Ladin`i kahraman haline getireceğini savunuyor.

İkinci senaryo ise, aşiretlerin el-Kaide liderini yakalaması ve onu yaptıklarının yanlış olduğunu televizyonda söylemeye zorladıktan sonra cezalandırması. Kilcullen, böyle bir durumda “el-Kaide mitinin” sonunun geleceğini öne sürdü.

Amerikan yeni yönetiminin Afganistan`daki “ılımlı” taraflarla görüşme stratejisi konusunda da uyarılarda bulunan ordu başdanışmanı, Taliban`ın görüşme talebini yenilgi gibi algılaması durumunda direnişi artırabileceğini söyledi.

Kilcullen, “Görüşmelere her zaman varım, ancak Afganistan`da insanları Taliban`a karşı konuma geçirebilmek, Irak`takinden daha zor olur” görüşünü dile getirdi.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap