948) LİBYA İSYANININ BİLANÇOSU: 30 BİN ÖLÜ

Yayin Tarihi 9 Eylül, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Libya isyanının bilançosu: 30 bin ölü

image0019.jpg

Ulusal Geçiş Konseyi’nin Sağlık Bakanı Naci Bereket, Libya’da altı aydır süren iç savaşta en az 30 bin kişinin öldüğünü açıkladı

 

Libyalı muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi’nin (UGK) Sağlık Bakanı Naci Bereket, ülkede 6 aydır süren iç savaşta en az 30 bin kişinin öldüğünü belirtti.

Bereket, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin rejimine karşı gösterilerle başlayan olaylarda yaklaşık 50 bin kişinin de yaralandığını söyledi.

Naci Bereket, ölenlerin yarıya yakınının Kaddafi’nin savaşçıları olduğunun sanıldığını kaydetti.

Bereket, bu sayıların kısmen hastaneler, yerel yetkililer ve muhalif komutanlarına dayandırıldığını bildirdi.

Kesin rakamlara birkaç hafta içinde sahip olacaklarını ifade eden Bereket, nihai sayının mevcut tahminlerin üzerinde olacağını sandığını da söyledi.

Bereket, AP ajansına yaptığı açıklamada, en az 4 bin kişinin hala kayıp olduğunu, bunların öldüğünü ya da Kaddafi’nin kaleleri olarak bilinen kentlerde alıkonulduğunu kabul ettiklerini kaydetti.

Çatışmalarda ölenlerin hızla defnedildiğini, şimdiyse kimlik tespiti için yeniden çıkarılmaya başlandığını belirten Bereket, arama ekiplerinin Kaddafi’ye bağlı güçler tarafından öldürülen tutukluların gömüldüğü gizli mezarları ortaya çıkarmaya devam edeceğini sandığını ifade etti.

Bereket, halktan ailelerinde ölen ya da kayıp olanları bölgelerindeki camilere bildirmelerini isteyeceklerini de kaydetti.

Naci Bereket, çatışmaların en şiddetlisinin çıktığı yerlerden biri olan liman kenti Misrata’da en az 2 bin sivil ve muhalif savaşçının öldüğünü, binlercesinin yaralandığını söyledi.

Bereket, başkent Trablus’ta da en az 1700 muhalif savaşçının ve 100 sivilin öldüğünü belirtti.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap