934) İnsan Nasıl Canavara Dönüşür?

Yayin Tarihi 25 Eylül, 2017 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

İnsan Nasıl Canavara Dönüşür?

Felsefeciler, piyes yazarları, ilahiyatçılar ve tabii politikacılar şu soruya cevap arıyor. İnsanları kötü yapan nedir?

Her kötünün bir hikâyesi var, hapishane ve ıslahevlerine kötü oldukları için düşenlere bu soruyu sorsanız “Bizi suçlamayın, kendinizi suçlayın” diye ailesini, öğretmenini, arkadaşını, patronunu yani dışarıdan birini işaret ederler.

Ve tabii aynı soruyu dışarıdaki iyilere sorsanız onlar da “Hepimiz aynı sepetin içindeki elmalarız, onlar çürük olanlar ve sepetten çıkarılıp ayrı yerde durmalılar” diye içeriyi işaret edecekler.

Psikolog Zimbardo “Şehrin kenar mahallelerinde büyüyen bir çocukken kötülükle çevriliydim. Ve gerçekten iyi çocuklar olan arkadaşlarım vardı. Sonra bu iyi çocuklar uyuşturucu aldılar, başlarını belaya soktular, hapse girdiler ve bazıları uyuşturucudan öldüler bazıları da uyuşturucu yardımı olmadan öldü. Bu dünya iyi ve kötü ile dolu ve hep dolu olacak…” diyor ama kendisinin bugünkü ayrıcalıklı durumuna nasıl sıçradığını anlatmıyor.

Sorunun cevabı “…gerçekten iyi olan çocuklardık ama etrafımız kötülüklerle çevriliydi” cümlesinde saklıdır. Etrafın kötülüklerle çevrili olması şehirlerin yoksul gettoları mıdır? İstatistikler hiç de öyle demiyor. Kötülüğü besleyen, kötülüğün, dibi canavarlıkla biten kaygan yamaçlarına yağ dökenler ve buna ses çıkarmayanlardır.

Geçmiş zamanlarda ayağımızın altına yağ sokakta dökülürdü şimdi evlerin içinde. Sokaktan korkarken internet erişimli bilgisayarlar evlerin mahremiyet duvarlarını yıktı. Asıl sorun büyüklerin de çocuklarıyla birlikte aynı olumsuz etkilere maruz ve kendileri için mubah koyunca, çocuklara sınır koyamamaları. Hiçbir çocuk kendisi sosyal sitelerde dolaşan bir anne-babanın koyduğu yasağa uymaz. Çocuklar söyleneni değil yapılanı takip ederler.

Anne ve babaların, sokağa çıkmasını istemedikleri çocuklarını sosyal ilişkiden mahrum bırakarak teslim ettikleri medya sokaktan çok daha fazla tehlike taşıyor. “Çocuklar sanal oyunlara bağımlılık derecesinde bağlanarak, uygun olmayan ve şiddet içerikli sitelerde dolaşabiliyorlar. Saatlerce bilgisayar başında hareketsiz bir şekilde duran çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerinde sorunlar yaşanmaktadır.”

Dün gazeteye düşen dikkat çekici bir haber 14 yaşındaki gencin üç gün ara vermeden başından kalkmadığı internette yaptığı sosyal site turlarının hastanede bittiği ve bacaklarının kesilme tehlikesi atlattığıydı. Acaba bacaklarında böylesine tahribata sebep olan bu seyahat onun ruhunda nasıl izler bırakmıştır?

Yaşadığımız bu çürümenin, çölleşmenin önünü kesmenin yolu, kendi hayatımızla birlikte çocuklarımızın hayatını kuşatan bu yolumuza yağ dökücülere dur diyebilmekte.

Kimdir bu kötüyü besleyen, yağ dökücüler?

Bu yağ dökücülerin ağa babası hiç tartışmasız medyadır. Paul Feyerabend “Batı uygarlığı, varlığını ve dünya üzerindeki hegemonyasını iki şeye borçludur, silah ve medya” demiş. Onlar dünya üzerindeki işgallerine her gün bir tuğla koyarken biz de her gün hayatımızdan bir parça koparan olaylarla zihnimizin kirlenmesini, çökmesini, narkoz etkisi yapan medyaya borçluyuz.

Fiilî işgale dayalı klasik sömürgecilik çoktan tarih oldu. Şimdiki savaş malzemesi nükleer silah değil daha yıkıcı, tahrip edici medya. Onun için bugün ülkenin kültürel değerleriyle âdeta savaşan, genç kuşaklarından, bu milletin değerleri, ahlakı, inancı, kültürü ve tarihine meydan okuyan yabancılar, canavarlar üreten bir medyatik işgale karşı savaş var. Şimdi herkes durup bu mücadelede nerde yer aldığına bakmalı. (Türkiye Gazetesi)

Hikmet Köksal

image001

http://akademikperspektif.com

 

Paylaş:

Yorumlar

“934) İnsan Nasıl Canavara Dönüşür?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Sedat ergenç yorum tarihi 26 Eylül, 2017 22:12

    Ayetletde de ifade edildiği gibi ademoğlu yaradılışı gereği zalimdir.
    Başka kaynağa ne hacet?

Yorum yap