933) Moğolistan’da 1500 Yıllık Türk Mumyası Bulundu

Yayin Tarihi 11 Nisan, 2016 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Moğolistan’da 1500 Yıllık Türk Mumyası Bulundu

Moğolistan’daki Altay Dağları’nda Türk kökenli olduğu düşünülen 1,500 yıllık bir mumya bulundu. Yanında bir yay olmadığı için bir kadına ait olduğu düşünülen mezarda, kurban edilmiş bir at ile at takımlarının yanı sıra, çok iyi korunmuş durumda olan renkli işlemeli çantalar, 4 farklı kıyafet ve yastıklar da bulundu.

Bulunan insan kalıntıları keçeye sarılıydı. Araştırmacılar bulunan mezarın, Orta Asya’da bulunan ilk eksiksiz Türk mezarı olduğunu söylüyor.

Hovd Müzesi’nden B.Sukhbaatar “Bu insan bir soylu değildi. Büyük ihtimalle bir kadın olduğunu düşünüyoruz çünkü mezarda yay bulunmadı. Şimdi dikkatli ve yavaş biçimde mumyanın sargılarını açıyoruz, böylece uzmanlar mumyanın cinsiyeti hakkında daha çok şey öğrenebilecek” dedi.

Mumyanın bulunduğu mezarda bir at, eyer, dizgin, kilden bir kap, ahşap bir kase, bir demir kazan, ve “Dööl” adı verilen dört farklı geleneksel Moğol kıyafeti bulundu.

Mezarda ayrıca yastıklar, bir koyun kafası, içine bir koyunun sırtı konulmuş keçeden bir seyahat çantası, keçi kemikleri, ve çanağı taşımak için kullanılan bir çanta da vardı.

Sukhbaatar “Atın kasıtlı olarak kurban edildiğini açıkça görebiliyoruz. At, 4-8 yaşları arasında bir kısrakmış. Bulduğumuz dört adet ceket de pamuktan yapılmış” diyor.

Sukhbaatar ayrıca “Bu en azından Moğolistan’da – ve büyük ihtimalle tüm Orta Asya’da – bulunan ilk eksiksiz Türki mezar. Bu çok nadir karşılaştığımız bir durum. Bu durum bize Türki insanların inanışlarını ve ritüellerini gösteriyor” diye ekledi.

“Mezarda bulduğumuz ilginç şeylerden biri de sadece koyun yünü değil, aynı zamanda deve yünü olmasıydı. Burada bulduğumuz şeylerden ve bunların türlerinden mezarı tarihlememiz mümkün. Şimdiki kesin olmayan tahminlerimize göre bu mezarın MS. 6. yüzyıla tarihlendiğini öngörüyoruz.”

Hovd kentindeki müze arkeologları, bir çobanın haber vermesi sonucu kazı bölgesine geldi. Buluntular, Moğolistan’daki ilk Türkleri daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.

Deniz seviyesinden 2803 metre yüksekte bulunan mezar hakkında konuşan B. Sukhbaatar, “Bu kadar yüksekte olması ve soğuk iklim, mezarın korunmasına yardımcı oldu. Mezarın derinliği ise üç metreydi. Buluntular, bize bu insanların çok iyi birer zanaatkar olduğunu gösteriyor. Bunun sıradan bir insan olduğu düşünülürse, zanaat becerileri oldukça iyi gelişmiş.” dedi.

Ayşe Bursalı

http://arkeofili.com/?p=13080

image001

image002

image003

image004

image005

image006

image007

Siberian Times, Anna Liesowska, 9 Nisan 2016
Görseller: Hovd Müzesi, Moğolistan

 

Paylaş:

Yorumlar

“933) Moğolistan’da 1500 Yıllık Türk Mumyası Bulundu” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Ayça Uzun yorum tarihi 11 Nisan, 2016 23:36

  Bu güzel tarihi bilgilere Işık tutacak haber için teşekkürler..
  Evet el işçiliğinin en güzel ürünlerini görmek bir yana aynı Zaman da bir at gemi,dizgini,eyeri’nin ne kadar sağlam bir işçilik ile yapıldığı tarihe meydan okumasından da anlaşılmaktadır.. O dönemler de Türk’ler Atları ile gömülmekte olduğu için Atının yanında olması ve genç olması belki mumyası bulunan kişininde yaşının genç olması ile alakadar olabilir Çünkü bildiğim kadarı ile Türk geleneklerinde; Bir Türk Bir At’a sahip olduğunda aksi bir husus olmadıkça onunla ölüme kadar gitmekte olduğudur..
  Saygılarımla,
  Esen kalın
  Ayça Seda Uzun

 2. 944) Moğolistan'da Bulunan Türk Mumyası İnceleniyor - Yeniden Ergenekon : Yeniden Ergenekon yorum tarihi 22 Eylül, 2016 17:05
 3. Selim Aytaç yorum tarihi 22 Kasım, 2017 10:58

  2017 yılın da Hunnu Mongolia Amarok Expedition Tour turuna katılıp, bir çok yer gördük. Durakta Adidas kadınını da görmek vardı, ama ne yazık mumya Khovd müzesinden Ulan Batura gönderilmişti, restorasyon ve muhafaza sorunu yaşanıldığı için. Göremediğime çok üzgünüm, ama sağlık olsun nasip değilmiş. İnşallah başka zamana.

Yorum yap