925) GENELKURMAY BAŞKANI IŞIK KOŞANER, İSTİFA GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Yayin Tarihi 30 Temmuz, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner,

istifa gerekçesini açıkladı:

 

image00138.jpg

“Şu anda 173‘ü muvazzaf, 77‘si emekli olmak üzere 250 general-amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş, hürriyetlerinden yoksun olarak tutuklu bulunmaktadır.

 

Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek, birçok hukukçunun da ifade ettiği gibi, mümkün değildir.

 

Bu durum, bir çok defa yetkili makamlara iletilmesine, anlatılmasına ve takip edilmesine rağmen soruna yasal çerçevede bir çözüm bulunması mümkün olmamıştır.

 

Haklarında henüz hiç bir kesin yargı kararı olmamasına rağmen tutuklu bulunan 14 general-amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tehdit edilmesinin yanı sıra mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yüksek Askeri Şura‘da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır.

 

Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da TSK‘nın sürekli gündemde tutularak kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır.

 

Bu durumun önlenememesi ve yetkili makamlar nezdinde yapılan girişimlerin dikkate alınmaması Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma sorumluluğumu yerine getirmeme engel olduğundan, işgal ettiğim bu yüce makamda göreve devam etme imkanını ortadan kaldırmıştır.

 

Şartlar ne olursa olsun TSK‘nın kahraman mensuplarının kutsal görevlerinde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üstün disiplin, cesaret ve fedakarlıkla başarıya ulaşacaklarına olan kesin inancımı bir kez daha güvenle ifade ederken, TSK‘nın tüm mensuplarına sağlık ve esenlikler dilerim”

ENSON HABER

 

Paylaş:

Yorumlar

“925) GENELKURMAY BAŞKANI IŞIK KOŞANER, İSTİFA GEREKÇESİNİ AÇIKLADI” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenc yorum tarihi 30 Temmuz, 2011 12:38

  Önümüzdeki dönemde olacaklar dikkate alındığında paşa için istifa-emeklilik iyi bir yol olabilir. TSK kurumsal tarihine “sürecin son komutanı” olarak geçmek istemeyişinin bir ifadesidir.
  Nedir bu olacaklar:
  1. Genel Kurmay -tüm dünyada olduğu gibi- Milli Savunma Bakanlığına bağlanacak,
  2. Buna göre devlet protokolündeki yeri değişecek. 2.sıradan bilmem kaçıncı sıraya inecek,
  3. İç güvenlik -tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi- iç güvenlik birimlerine verilecek, TSK.nın en önemli ve temel görevi “savaş” olacak, içerdeki müdahaleleri ve iç tehdit algılamasının gereğini “içişleri” yapacak.
  4. Buna paralel olarak TSK nın bütçeden aldığı pay azalacak, doğal olarak bu da personel açısından her türlü imkanı azaltacak.
  5. Hükümetten ayrı/bağımsız/hükümete rağmen bir atama/yer değiştirme/yükselme usulü olmayacak, hükümet her alana olduğu gibi bu alana da müdahil olacak ve hükümet etmenin bir gereği olarak tercih kullanacak

  Vesselam, memleket yönetiminde TSK.nın etkinliği hiç alışılmamış şekilde azalacak ve emin olun ki birgün TSK devletin diğer birimleri gibi kendi işini yapar hale gelecek.
  Ne diyelim Allah hayırlı etsin, hepimize de basiret versin…
  Saygılar

 2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 30 Temmuz, 2011 19:58

  ABEDE ESKİLERİ TASVİYE DİYOR BESBELLİ!
  -YENİLERİYLE CALISICAKMIS?!

Yorum yap