924) GENELKURMAY BAŞKANI VE KUVVET KOMUTANLARI İSTİFA ETTİ!

Yayin Tarihi 29 Temmuz, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Genelkurmay Başkanı ve

Kuvvet Komutanları görevi bıraktı

 

image00137.jpg

Çankaya’da bugün öğlen saatlerinde Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla üçlü bir zirve gerçekleştirildi.

Yaklaşık bir saat süren zirvenin ardından Genelkurmay Başkanı Koşaner, Çankaya Köşkü’nden ayrıldı. Orgeneral Koşaner’in ayrılmasından sonra Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan yaklaşık 20 dakika başbaşa görüştü.

Çankaya zirvesinden yaklaşık 6 buçuk saat sonra Genelkurmay Başkanı Koşaner ve kuvvet komutanlarının topluca emekliliklerini istediği haberi geldi.

Kritik Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde gelen bu haber, Ankara’da deprem etkisi yarattı.

“GÖRDÜĞÜ LÜZUM ÜZERİNE GÖREVİNDEN AYRILDI”

Emeklilik talebini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunan Koşaner’in “gördüğü lüzum” üzerine görevinden ayrıldığı belirtildi.   

Koşaner’le birlikte Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay’ın da emekliliklerini istediği bildirildi.

2 YIL DAHA GÖREV SÜRESİ BULUNUYORDU

Genelkurmay Başkanlığı görevinden emekliliğini isteyerek ayrılan Orgeneral Koşaner, bu görevi Orgeneral İlker Başbuğ’dan Ağustos 2010’da 3 yıllığına devralmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı görevinde iki yıl daha kalması gereken Orgeneral Koşaner’in son 1 aydır ise istifa edebileceği konuşuluyordu. Laiklik konusundaki duyarlılığı ile bilinen Orgeneral Koşaner’in son dönemde tutuklanan generaller ve bu generallerin terfisi konusunda hükümetin tutumu ile ilgili rahatsızlığı biliniyordu. Hasdal Cezaevi’ndeki tutuklu generalleri ziyaret eden Orgeneral Koşaner, tutuklu askerlerin aileleriyle de bir araya gelerek şikayetlerini dinlemişti.

ANADOLU AJANSI ÖNCE “İSTİFA”, SONRA “EMEKLİLİK” DEDİ

Anadolu Ajansı, TSK’nın zirvesindeki depremi önce “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner istifa etti” başlığıyla verdi. Ajans, bu haberden sonra ise “Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner emekliliğini istedi” başlığıyla yeni bir haber geçti.

İşte AA’nın yaklaşık 30 dakika arayla geçtiği o iki haber:

18.22: GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL KOŞANER İSTİFA ETTİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in istifa ettiği bildirildi. Koşaner’in “Gördüğü lüzum üzerine” görevinden istifa ettiği belirtildi.

18.51: İPTAL

“Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner istifa etti” başlıklı haberimizi ve flaşımızı iptal ederek, aşağıdaki haberi yayınlıyoruz.

Saygılarımızla.
 
GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL KOŞANER EMEKLİLİĞİNİ İSTEDİ
         
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’in emekliliğini istediği bildirildi. Koşaner’in emekliliğini talep eden dilekçeyi Başbakanlığa gönderdiği belirtildi.

YAŞ ÖNCESİ DEPREM

Koşaner ve kuvvet komutanlarının emeklilik kararları kritik YAŞ toplantıları öncesinde gerçekleşti. YAŞ’ta tutuklu generallerin durumuyla ilgili krizin çözülmesi için Ankara’da bir dizi toplantı yapılmıştı. Komuta kademesinin tutuklu generallerle ilgili rahatsızlık duyduğu belirtiliyordu.

Ankara’da dün de Koşaner, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve İçişleri Bakanlarının katılımıyla bir zirve gerçekleştirilmişti.

Genelkurmay Başkanı Org. Koşaner, görevi geçen yıl İlker Başbuğ’dan devralmıştı.

HÜRRİYET

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap