922) KERKÜK İÇİN ÖZEL ORDU: GOLDEN LİONS!

Yayin Tarihi 27 Temmuz, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Kerkük için özel ordu: Golden Lions!

 

image00135.jpg

 

Irak’ı işgal eden ABD askerleri tarafından kontrol edilen Irak’ın Kerkük kenti için Irak polisi ve askeri kuvvetleri ile peşmergelerden oluşan bir güvenlik ekibi oluşturulacağı açıklandı.

Reuters’in haberine göre, ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesine mukabil Kerkük kentinden de çekilmesi ile bu kente Irak güçleri ve peşmergelerden oluşan ortak bir birlik konuşlandırılacağı açıklandı.

Kürt ve Irak askerleri tarafından oluşturulacak yeni birliğin ise ‘Golden Lions’ olarak adlandırıldığını açıklandı.

Habere göre tartışmalı Kerkük kentinin korunması maksadıyla konuşlandırılacak birliğin ABD askerlerinin gözetiminde olacağı ifade edildi.

ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesine mukabil Bağdat, Kürtlerin çoğunlukta olduğu Erbil, gibi kentlerin kontrolü Irak birliklerine verilmesi planlanıyor.

Bu kentlerle birlikte Kerkük kentinin kontrolü de Irak ve Kürt birliklerine verilecek.

“Biz peşmerge ile Irak ordusu arasında bir fark görmüyoruz,” diyen üst düzey peşmerge komutanlarından Ahmet Muhammed, biz bu iki gücü ortak görüyoruz dedi.

Petrol zengini Kerkük kenti 2003 yılından bu yana her türlü olaya sahne oldu ve toplumsal bir çöküşün eşiğine geldi. Kent üzerinde Kürt, Arap ve Türkmenlerin hak iddia etmesi ise kent halkının geleceği hakkında somut adımların atılmamasına neden oluyor.

Dünya Bülteni

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap