92) BURROWS MAĞARASI

Yayin Tarihi 15 Ocak, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

BURROWS MAĞARASI

1982 yılında kuzey Amerika’nın İllinois eyaletinde ilginç bir mağara bulundu. Olney kasabasına yakın olan bu mağarayı dünyaya tanıtan Russell Burrows adlı şahıs, üzerinde ilginç resimler ve bilinmeyen işaretler kazılmış olan birtakım taşları sergilemeye başladı. Bu taşları inceleyen bilim adamları bunların hangi kültür tarafından ve hangi zamanda oluşturulduklarına karar veremediler. Çünkü, işaretler bir yazıya benzese de hiçbir kızılderili kabilesi bu tür bir yazıya sahip değildi. İşaretler de büyük çapta Mezopotamya-İndüs ve kadim Mısır simgelerini andırmakta idiler. Mağaranın bir mezar olarak kullanılmış olduğunu içinden çıkan insan iskeletlerinden anlamaktayız.

Uzmanlar sonuçta iki seçenek ile karşı karşıya kaldılar. Ya, bu yapıtlar sahte idiler ve bizzat R. Burrows tarafından reklam ve satış için imal edilmişlerdi. Veya, kadim bir kültürün temsilcileri bu bölgelere kadar gelip, eski geleneklerini devam ettirmek amacıyla, bu eserleri kendi inançları doğrultusunda oluşturmuşlardı.

image00131.jpg

Yukarıdaki resimde Burrows mağarasından çıkmış bir taşın metal kalıbı görülüyor. Üst bölümde birtakım işaretler var. Sağ üst köşede UÇ ve SU damgalarını tanıyabiliyoruz.

Ortada bir güneş ve ondan inen ışınlar var. Işınların sol üst tarafında iki adet OK damgası görülüyor. Sağ üst köşede bu damgaları büyüttüm. Işınların sağ bölümünde üstte bir tavşan, altında bir kaplumbağa ve onun da altında bir boğa görülüyor.

Tüm bu simgelerin Ön-Türk kültürüne ait güneş kültü simgeleri olduklarını ve ne tesadüfen, ne de bir sahtekârın eseri olarak oluşturulmadıkları kanısındayım. Zira, daha önceki yazılarımı okursanız onlarda tüm bu simgelerin Orta-Asya kökenli kadim bir kültürden dünyaya yayıldıkları sonucuna varırsınız. Alttaki resimlerde mağaradan çıkmış orijinal siyah mermer üzerine kazılmış simgeleri görmekteyiz.

image00213.jpg

Üst bölümde görülen taşın bir yüzünde kadim damgalar ve diğer yüzünde bir TENGRİ damgası görülüyor. Sağ üst köşede belirgin olarak görülen Tengri damgasından inen ışınlar bu damganın  güneş kültü ile ilişkili olduğuna işarettirler. Işınların arasında, net olmasa da, bir yazı görülmektedir. Alt bölümde solda elinde bir ok şeklinde âsa tutan boğa başlı bir insan ve sağında güneş simgesi görülüyor. Bu resimde görülen eserler 5X8 cm. ebadında olup kutsal ve mistik mesajlar içeriyorlar. (Kaynak: The Mystery Cave of Many Faces, Russell Burrows ve Fred Rydholm, Superior Heartland, Michigan, USA)

Öyle anlaşılıyor ki, Asya kökenli OK kültürü kuzey-doğu yolunu izleyerek farklı dönemlerde ve farklı dalgalar halinde kuzey Amerika kıtasına dağılmışlardır.

image0037.jpg

Üstte ABD’nin New Mexico eyaletinin kuzey-batı bölgesinde bulunan Hopi yerleşkesine ait Chaco-Canyon’dan bir kaya resmi görülüyor. Uzun bir mısır bitkisi yanında, sağ alt köşede bir OK damgası ve üzerinde bir kuş resmi çizilmiş olduğunu görüyoruz. Her iki simgede Ön-Türk damgalarıdır. 

Doç. Dr. Haluk BERKMEN

Paylaş:

Yorumlar

“92) BURROWS MAĞARASI” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. S.Hilmi BİLİR yorum tarihi 15 Ocak, 2008 22:12

  Haluk bey sesinizi daha gür çıkarmalısınız yardımcı olabilsem diye can atıyorum. Bize düşen bir şey varsa yapalım .. durumdan görev çıkartıp tüm çevremize Kültürümüz hk da bilgi aktarıyoruz herkesi araştırmalarınız hk da bilgilendiriyoruz. Saygılarımla..

 2. HALÛK TARCAN yorum tarihi 19 Haziran, 2009 16:08

  sesim biraz kısıldı Çünkü, geçen haziran belkemiğimden ameliyat olmuştum, Bir münasebetsiz gecenin 2.30’da telefon etti( hocam adınız televizyonda geçiyor demek için) .. bir felâket haberinden korkarak yataktan fırladım ve amliyat yerini patlattım. O zamandanberi sürüklenen sağlığımı kurtarmak için ikinci bir ameliyat oldum ve zamanım 40 günsırtüstü yatmakla geçti, Şimdi yeni yapılna bir site ile kavgalara devam edeceğim.
  Bana e-mail adresiniz gönderir misiniz?
  saygılar

 3. lütfi kaplan yorum tarihi 30 Aralık, 2010 15:44

  katılıyorum hilmi arkadasımıza elımızden gelen bsey olursa seve seve

Yorum yap