92) ALMANYADA’Kİ TÜRKLERİN UYUMU!

Yayin Tarihi 27 Ocak, 2009 
Kategori SOSYAL

EN AZ UYUM SAĞLAYAN TÜRKLER

image00161.jpg

Alman toplumuna en az uyumu Türklerin gösterdiği öne sürüldü. Berlin Nüfus ve Gelişme Enstitüsü raporu, Türkiye’den gelen göçmenlerin yüzde 30’unun liseyi bitirmediklerini ve sadece yüzde 14’ünün “Abitur” olarak adlandırılan lise bitirme sınavını başardıklarını gösterdi.

Alman yayın kurumu Deutsche Welle tarafından yansıtılan bilgilere göre, Berlin Nüfus ve Gelişme Enstitüsü tarafından hazırlanan son raporda, Almanya’ya en az uyum sağlayan göçmen grubunu Türkiye’den gelenler oluşturduğu kaydediliyor.

Buna karşın, Alman toplumuna en iyi uyum, Avrupa Birliği üyesi ülkelerle Uzakdoğu’dan gelen göçmenlerin sağladığı belirtiliyor.

Rapor, Türkiye’den gelen göçmenlerin yüzde 30’unun liseyi bitirmediklerini ve sadece yüzde 14’ünün “Abitur” olarak adlandırılan lise bitirme sınavını başardıklarını ortaya koyuyor.

image00222.jpg

Alman bayrağına getirilen yeni yorum

Türkiye’den gelen göçmenlerin mesleki açıdan da başarısız oldukları ileri sürülen raporda ayrıca, ev kadınlarıyla sosyal yardımlara muhtaç olanların oranlarının da yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.Türkler arasında işsizliğin büyük problem olduğu kaydediliyor. Ev kadınlarının sayısının ise Almanlar ve diğer göçmen gruplara göre çok fazla olduğunun altı çiziliyor. Araştırmaya göre Türkler’in birçoğu sosyal yardımlara bağlı olarak hayatını sürdürüyor. Araştırmada bazı örneklere de yer veriliyor. Örneğin Saar Eyaleti’nde yaşayan Türkler’in yüzde 45’inin eğitimsiz olduğu, Saar Eyaleti’nin yabancıların uyumu konusunda en başarısız eyalet olduğu belirtiliyor. Araştırmada en başarılı eyalet olarak ise Hessen gösteriliyor.

Schäuble: ‘Kimseyi dışlamamalıyız’

Federal Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schäuble, Spiegel dergisine verdiği demeçte, göçmenlerin uyum kurslarına olan ilgisinin giderek arttığını söyleyerek, “Önemli olan kimseyi dışlamamak. Sosyal anlamda daha zayıf olanlara, ‘siz bizim için diğer vatandaşlar kadar önemlisiniz’ mesajını vermeliyiz” dedi. İçişleri Bakanı, uyum konusunda eyaletler arasında farklılıklar bulunduğunun da altını çizerek, bu durumun tamamen eyaletlerin kendisinden kaynaklandığını belirtti.

TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

Paylaş:

Yorumlar

“92) ALMANYADA’Kİ TÜRKLERİN UYUMU!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 27 Ocak, 2009 12:16

  En az uyum saağlayan Türklermiş?
  Sevsinler sizin uyumunuzu.
  Yani; “Bir türlü Almanlaşamayan Türkler” deseniz daha iyi olur.
  İyi de, Türkler nasıl Almanlaşsın.
  Kanında, Türk kanı.
  Adında Türk adı.
  Geçmişinde, kendisi bilsin yahut bilmesin, Türk tarihi.
  Anası belli atası belli.
  Türkler başarılı değillermiş.
  Geçin efendim geçin.
  Şuna, başarılı değillermiş demeyiniz, Almanlaşmıyorlar deyiniz.

  Şu gerçeğin altı.
  Oraya okumuş insanlar göndermeliydik.
  Dünyanın her yanına okumuş insanlar göndermeliydik.
  Siz o zaman seyredeydinzi gümbürtüyü.
  Bize hoş gelen gümbürtüyü.
  Bize hoş gelen gümbürtü; “Türkiyeyi en iyi şekilde temsil eden Türklerin başarıları.”
  Almanlar, bizim hükümetlerin başarısızlıklarına dua etsinler.
  Biz oraya, okumuş Türk insanını gönderseydik, o zaman kendileri için de çok iyi olurdu, bizim için de.

 2. Söhret Kücükay yorum tarihi 6 Eylül, 2009 10:34

  Almanyaya giden ilk jenerasyon isciydi. sadece cok calisarak para biriktirip ülkelerine geri dönmeyi arzuladilar. ne yazikki ülkeye geldiklerinde onlara parali maganda olarak bakildi ve her türlü ticaret oyunlariyla soyulmaya calisildi. (özellikle ev, daire satislari). Bu olumsuzluklari gören ikinci jenerasyon ailenin ülkeye olan sevgisi ve hasretligi
  icinde büyürken ..ne Türk, nede Alman gibi yasayabildi.Almanca bilmeyen ailesinden ne almancayi ne de türk okullarina gitmedigi icin türkceyi ögrenebildi..(sadece kalitesi cok düsük türk siniflari vardi). Ana dilini iyi bilmeyen kisiler yeni bir lisan ögrenemezler. Lisani beceremeyen kisilerde yüksek egitim göremezler. Almanyaya ögrenci olarak giden bir kisim türkün cocuklarina gelince, alman vatandasligi olan, istatiklerde görünmeyen, üniversiteleri bitiren, hatta cok basarili is sahipleridir.,Türkiye ise onlarin sadece tatil ülkeleri ve Almanyada ise kaybolmus türklerdir.

Yorum yap