917) UZMAN ÇAVUŞ: KÖYLÜLER TERÖRİSTLERİN KAÇMASINA YARDIM ETTİ!

Yayin Tarihi 16 Temmuz, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Uzman Çavuş 13 askerin Şehit düştüğü o anı anlattı

image00124.jpg

13 askerin şehit düştüğü çatışmada bulunan bir uzman çavuş olayın detaylarını Radikal’e anlattı. İsminin yazılmasını istemeyen uzman çavuşun anlattıkları insanın tüylerini ürpertiyor.

200 KİŞİLİK TİM KAÇIRILAN 3 KİŞİYİ ARIYORDU

Uzman çavuşun söylediklerine göre tam teçhizatlı 200 kişilik bir tim, 13 Temmuz 2011 akşamı, daha önce kaçırılan iki asker ve bir sağlık memurunu aramak için bölgede geniş çaplı bir arama-kurtarma operasyonuna başladı. Silvan ilçesinin dağ yamaçları gece boyunca karış karış arandı. Güneşin doğmasıyla birlikte operasyon hız kesmeden devam etti. Güneş çıktıkça hava ısınıyor, ama askerler yılmadan arama faaliyetlerini sürdürüyordu.

ASKERLERİN TAKATİ KALMAMIŞTI, KARINLARI ACIKMIŞTI

Saat 12.00 olduğunda Dolapdere ve Kulp İlçesi’nin Küplü köyleri arasında bulunan mevkiye gelinmişti. Bir süre burada da operasyon devam etti. Ancak artık askerlerin takati kalmamıştı. Karınları iyice acıkmıştı. Hava sıcaktı, askerlerin omzundaki yük ise ağır… Bu bunaltıcı havada bir nefes almak bile onlara yetecekti. Yeter ki bir gölgelik yer bulunsun! Az ileride kısa ağaçların olduğu bir bölge vardı. Orası gölgelikti. Yaklaşık 100 metre ileride daha sık bir orman vardı. Ama orası çok güvenli bulunmadı. İlk bulunan yerde nefes almaya karar verdiler.

EL BOMBALARI ASKERLERİ HAZIRLIKSIZ YAKALADI

Saatler 14:00’ı gösteriyordu, mola verildi. Üç-dört kişilik gruplar, birkaç metrelik mesafede buldukları bir ağacın altına oturdu. Karavanlar açıldı, bazıları sıcaktan kavrulan ayaklarının derdine düştü. Kimi sigarasını yaktı, kimi azcık da olsa kestirmenin yolunu aradı! Daha yarım saat geçmemişti ki az ilerideki ormandan bombalar yağmaya başladı. Yakın mesafeden teröristlerin attığı el bombalarına askerler hazırlıksız yakalanmışlardı; sağa sola savruldular.

YANARAK CAN VERENLER OLDU

Parça tesiri yüksek bombalardan çıkan alevler, sıcaktan baruta dönen otları alevlendirmekle kalmadı; üç-dört Mehmetçik oracıkta şehit oldu. Ardından ormandan sızan PKK’lılar uzun namlulu silahlarla ateş etmeye başladı. Üzerleri alev alan askerler yanmaktan kurtulmak için çaba gösteriyor, askeri üniformalarını çıkartmaya, yerlere sürünerek vücutlarındaki ateşi söndürmeye çalışıyorlardı. Yanarak can verenler oldu. Ayağa kalkabilenler, hemen sipere yattı. Karşılıklı ateş başladı.

KÖYLÜLER TERÖRİSTLERİN KAÇMASINI SAĞLADI

Askerler daha kalabalık olduğu için teröristler, fazla dayanamadı ve kaçmaya başladı. Saldırı şokunu atlatan kalan askerlerin büyük bir kısmı, onları takip ediyordu. Derken Bayrambaşı Köyü’ne kadar bu kovalamaca devam etti. Teröristler köye sığınmıştı. Uzman çavuşun iddiasına göre bazı köylüler askerlerin karşısına çıkıp takibi engellemek istedi. Askerlerle köylüler arasındaki tartışma teröristlere zaman kazandırdı ve bu sırada teröristler de kaçtı.

UÇAKLAR 1 SAAT SONRA GELDİ

Uzman çavuş, olay esnasında ne helikopter ne de uçaklar vardı. Uçakların çatışmadan önce bölgeye bomba attığı da yalan! İlk helikopter olaydan yaklaşık 1 saat sonra geldi, onlar da yaralıları almak için…

‘HİÇBİR ASKER AÇ VE SUSUZ YÜRÜTÜLEMEZ’

Emekli Tümgeneral Alaettin Parmaksız (Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Daire Başkanı) : Olay bölgesini bilmediğim için fikir yürütmem olanaksız. Ancak standart prosedür hakkında konuşabilirim. Birincisi hiçbir asker aç ya da susuz biçimde yürütülmez, bu şekilde operasyon sürdürülmez. Böyle bir şey olduysa ortada bireysel yeteneksizlik var demektir. Operasyon sırasında yürüyüş mesafeleri arazi şartlarına göre değişir. Dinlenme anında bir birliğin üçte biri emniyette görevlendirilir. Dinlenme esnasında iki çeşit emniyet vardır. Bir çevre emniyeti, bir de yakın emniyet alınır. Birlik dinlenirken üç dört asker aynı yerde sıkışmamaya özen gösterir. Eğer bir operasyon askerlerin hiçbiri uyumaz, teçhizatını bırakmaz. Spekülasyonlar varsa bunu önlemenin yolu bu birliğin ana komutanlığının ayrıntılı biçimde tüm operasyonu A’dan Z’ye anlatarak açıklama yapmasıdır. Çatışmada eksiklik, aksaklık olabilir, ancak ne olursa olsun kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

http://www.ensonhaber.com/uzman-cavus-13-askerin-sehit-dustugu-o-ani-anlatti-2011-07-16.html

 

Paylaş:

Yorumlar

“917) UZMAN ÇAVUŞ: KÖYLÜLER TERÖRİSTLERİN KAÇMASINA YARDIM ETTİ!” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. ilhan parçalı yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 15:23

  O şerefsiz kalleşlerin kaçmasına sebep olan aynı karakterdeki köydeki soysuzlara daha sonra da hesap sorulmadı ve sorulmayacak.Eğer bir ülkede,bir başbakan,”Beni görünce ayağa kalkmayan o asker,şimdi hapiste”,bir bakan”Bana ihtilalci diyen Paşa şimdi içeride yatıyor” derse acaba o şerefsiz APO’da beni yakalayanlarda içeride demez mi?Askeri gücün hemen hemen yüzde (Yönetim anlamında) %60’ı içeride olursa,bu kalleşlerle kim savaşacak,savaş koordinelerini kim tespit edip,askerime kim yön verecek,kan verecek?Halen “Terörle mücadelemiz,aynı azim ve kararlılıkla devam edecek” komikmleri yapılmaya devam ediliyor.Ama gülen yok.%50 oy oranını insanlar şehitlerin %50 oranda artması için vermedi..

 2. Kubilay Kurt yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 17:02

  Yalan!! İsmini neden vermiyor o zaman??? Oradaki kürtler Türk askerine yardım etmezler. Ben de doğuda askerdim hepsi düşman bize…

 3. PERLE İNCİ yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 22:17

  NE YAPSINLAR?
  -KÖYLÜLERİN ORADA NELER YASADIGINI İLK*AGIZDAN DİNLEDİKMİ?
  —DEVLET(*ONLARIN KARSI TARAFCA EZİLMESİNE ENGEL OLDUGUNDA!!!*KÖYLÜLERDE BİTTABİİKİ,DEVLETİNİ TUTAR.YANLISMI ALLAH ASKINIZA?
  –BONN İLE FRANKFURT ARASINDA TRENLE*SEYAHAT EDERKEN,2002 SENESİNDE!–VALİZİME YARDIMCI OLAN ESMER GENCE SORMUSTUM;TÜRKMÜSÜNÜZ?diye..cevap vermemsiti!-ANLAYAMADIM..SONRA TRENDE FRANKFURTA KADAR*BANA YASADIKLARINI ANLATMISTI;(–HEM DİYARBAKRIDA..HEMDE ALMANYADA!-KÖYLERİNİ HAYVANLARINI!HERSEYLERİNİ!!KAYBETTİKLERİNDEN!HANIMNDAN İCAZET ALIP,AMCASININ YANINA ALMANYAYA GİTMİS,VE BİR ALMAN KADINA PARA VEREREK*ORADA VATANDAS OLMAYA CALISIRKEN BİR YANDANDA PASAPORT İCİN CAGRILDIGINDA*8 SAAT SORGULANMIS!-ALMN POLİSİ,ÖNCEKİ ADAMA, DAG-DA CEKTİRDİGİ DOTOGRAFA İSTİNADEN!pekakaLIYIM!dedigi icin ALMAN PASAPORTU VERİLMİS.BU İNSAN FOTOGRAF GÖSTEREMEMİS:)=ve;eli BOS DÖNÜYORDU!-
  -BANA,ÜZÜLEREK!SADECE,DEVLETDEN İSKENCE GÖRÜYORUZ!diye yalan söylemek zorunda kaldım;(..dedi VE COOK ÜZÜNTÜLÜYDÜ.BUNU GÖRDÜM.
  HERSEYİNİ KAYBEDEN İNSANLAR NE YAPAR?-YALAN SÖYLEMEK ZORUNDA KALMAZMI?
  –HERSEY COOK ZOR!?OLMALI?–ORALARDA TARAFISZ OLSAN BASKA TARAFLI OLSAN DAHA BELA!-NE YAPMALILAR?SİZCE?

 4. cengiz güngör yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 23:43

  eger o asker dogru söylüyorsa ve ben o uzman cavus olsaydim,elime gecen firsati hemen degerlendirirdim
  o anda o köyde ne kadar kürt varsa hepsini yakardim,
  ki,onlarda benim arkadaslarimi nasil yakdiysa,zaten
  ben bu kardeslik ilkesi falan filana inanmiyorum,
  zamaninda,bilirsiniz bir filim vardi orient expres,
  gerek avrupalilar gerek araplar gerek ruslar,veya
  abd bunlar bu isin hep icinde,
  onun icindirki bunlari yok edmeden bize rahat yok.

 5. erkan calik yorum tarihi 23 Temmuz, 2011 02:58

  Yaziklar olsun ne diyeyim,halimize bakin bu isi AKP cozemez RADIKAL cozumler gerekir yazik oldu, 13 isik sondu;

 6. erkan calik yorum tarihi 23 Temmuz, 2011 03:00

  MUAZZAM BIR SITEDEYIZ,,yazilarinizi dikkatle okuyor ve her satirini ve noktasina kadar katiliyorum YENIDEN ERGENEKON sitesi olarak bu paylasimlari saglayan arkadaslarima sonsuz tesekkurlerr

Yorum yap