917) Emir Timur’un Savaş Laneti

Yayin Tarihi 19 Ocak, 2016 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Emir Timur’un Savaş Laneti

image001

Timur’un büstü. Mikhail Gerasimov (1941).

—————————————————————

Timur, 18 Şubat 1405 tarihinde, Çin’e sefere giderken Otrar’da 69 yaşında öldü. Ölüm sebebi kulunç idi. Hemen, Semerkand’a getirilerek torunu Halil Sultan tarafından, daha önce ölmüş olan torunu Muhammed Sultan’ın Ruh Abâd yakınlarındaki medresesine defnedildi. Timur, torunu Muhammed Sultan’ı tahtının varisi gibi görüyordu. Ancak Muhammet Sultan’ın 1404 yılında, beklenmedik şekilde genç yaşında ölümünün ardından Timur bu çok sevdiği ve ardılı olarak gördüğü torunu için Semerkant’ın seçkin bir tepesinde adına yaraşır bir büyük mozeleum inşasını emretmiş Muhammed Sultan buraya defnedilmişti. Mozeleum, anıt mezar, camii ve medrese yapılarından oluşuyordu. Timur da ölümünün ardından çok sevdiği torununun yanına defnedildi. O zamandan sonra Gur Emir, tüm Timur hanedanın birlikte yattığı anıt mezar durumuna getirildi. Timur’un ölümünden sonra oğlu Şahruh, diğer oğlu Miranşah ve torunu Uluğ Bey buraya defnedildi.

image002

Timur’un mezarının bulunduğu Gur Emir Türbesi (Semerkand-Özbekistan)

image003

Timur’un mezarı Gur Emir

1941 yılında Stalin Timur’un mezarının açılmasını ve incelenmesini emretti. 19 Haziran 1941’de Sovyet antropolog Mikhail Gerasimov ve ekibi Semerkand’da Timur’un mezarını açmak istediler. Bu duruma Müslüman Din Alimleri karşı çıktı. Halk protestolarda bulundu. Hocalar, antropologları eğer ‘Timur mezarında rahatsız edilirse üç gün içinde büyük bir felaket olacağı’ konusunda uyarmışlar. Anıt mezarında her kim olursa olsun Timur’un mezarını deşerse ülkesine savaş şeytanlarının dolacağını söyleyen bir yazı olduğu söyleniyormuş. Tüm bu uyarıları yerel bir batıl inanç olarak kabul edip gözardı eden Mikhail Gerasimov 19 Haziran 1941 tarihinde mezarı açarak Timur’un cesedini çıkarmış. Tabutunun dışında yazılı olan “Ben ölümden uyandığımda tüm dünya titreyecek” yazıtı dikkate alınmamış. Timur’un cesedi incelenmek üzere Leningrad’a götürülmüş…  3. günde 22 Haziran 1941 tarihinde Nazi Almanyası Rusya’ya savaş ilan ederek, Rusya’yı işgale başladı.

image004

Antropolog Mikhail Gerasimov ve ekibi mezardan çıkardıkları Timur’un kafatasını inceliyor

Antropolog Gerasimov, kafataslarını inceleyerek Timur’un büstünü yaptı. Timur’un bedeninde yapılan araştırmada, 1.73 cm boyda, geniş göğüslü ve belirgin elmacık kemikli biri olduğu anlaşıldı. Ayrıca onun kalça incinmesinden dolayı aksaklığı doğrulandı.

Muhtemelen DNA örnekleri de alınıp İnceleme bittikten sonra Kasım 1942’de, Timur’un cesedi İslami usullere uygun bir şekilde yeniden Gur Emir türbesine nakledildi. Rusya bu definden sonra 2 Şubat 1943 tarihinde Almanya’ya karşı Stalingrad zaferini elde etmiştir. Rusya’nın 2. Dünya Savaşında asker kaybı 9 milyon civarındadır.

Acaba savaş laneti bitti mi?

YILMAZ KARAHAN

Kaynak:

1)    http://www.oxuscom.com/timursam.htm

2)    Vikipedi

 

Paylaş:

Yorumlar

“917) Emir Timur’un Savaş Laneti” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. TARİH : Emir Timur’un Savaş Laneti | Strateji yorum tarihi 20 Ocak, 2016 02:48
  2. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 30 Ocak, 2016 07:41

    Bu da yetmemiş gibi sovet propogandasi devrinde Emir Timuri bir işgalci ve zalim olarak tanitmaya çalişmişlardi, meger en büyük zalim Stalinin kendisiymiş

  3. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 30 Ocak, 2016 07:51

    Timurın mezarinin açilişini gösteren bir video cd türkçe belgesel var. merak eden varsa yazsin gönderecem. line’de id kodum: mojeklermekany

Yorum yap