914) TÜRKLER ANADOLU’DA BİNLERCE YILDIR VAR

Yayin Tarihi 7 Temmuz, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Türkler Anadolu’da binlerce yıldır var

image00112.jpg

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Faruk Atalayer, Osmangazi Üniversitesi’nde “Türk Mitolojisi” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Genç Karşılaştırmalı Edebiyatçılar Kulübü’nün düzenlediği “Türk Mitolojisi” konulu konferansa, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Faruk Atalayer konuşmacı olarak katıldı. Etkinlik, 24 Mart Salı günü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde düzenlendi.

İnsanlığın ataerkil dönemden önce 40 bin yıllık anaerkil bir dönem geçirdiğini belirten Yard. Doç. Atalayer, ataerkil kültürün mülkiyet kültürü olduğunu, günümüzde anaerkil kültürden kalan simgelerin dönüşüme uğramasına rağmen varlıklarını sürdürdüğünü söyledi. Orta Asya Ön-Türk kültürlerinin de anaerkil kültürler olduklarını ifade eden Yard. Doç. Faruk Atalayer, batı kültürünün kadını cinsel kimliği ile ön plana çıkardığını ancak Ön-Türk kültürlerinde kadın simgesinin yaşamı var eden varlık olarak kutsal bir anlam taşıdığını söyledi. Tarih çalışmalarında Türklerin milattan sonra Anadolu’ya girdiğinin düşünüldüğünü kaydeden Atalayer, bu bilginin yanlış olduğunu Türklerin Anadolu’da binlerce yıldır bulunduğunu, tarihsel bulguların bu tespitleri kanıtladığını ve Anadolu kültürünün kesin olarak bir Türk kültürü olduğunu belirtti. Günümüzde Orta Asya Ön-Türk kültürlerine Türk eğitim sisteminde yeterince yer verilmediğine değinen Atalayer, Ön-Türk kültürleri hakkındaki derlemelerin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yapıldığını ancak zaman içerisinde bulunan pek çok eserin tahrip edildiğini söyledi. Batı mitolojisi ve batı kültürünün Türkiye’de eğitim ve kültür hayatında hâkim konuma getirilerek özgün eserler yaratılamayacağını söyleyen Faruk Atalayer, batıdan alınan kültürün, batıya yeniymiş gibi tekrar pazarlanamayacağını ifade etti. Konferans sonunda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Buttanrı, Yard. Doç. Faruk Atalayer’e kendi çalışması olan bir teşekkür tabağı hediye etti.

http://e-gazete.anadolu.edu.tr/ayrinti.php?no=7667&h=edu

 

Paylaş:

Yorumlar

“914) TÜRKLER ANADOLU’DA BİNLERCE YILDIR VAR” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 8 Temmuz, 2011 12:42

    VARLIGIM TÜRK VARLIGINA ARMAGAN O L S U N(*

  2. vedat güler yorum tarihi 9 Temmuz, 2011 18:42

    ne mutlu türküm diyene.Allah sizi başımızdan eksik etmesin hocam ALLAHa emanet olun sayın hocam

Yorum yap