912) ÇELİKTEN DAHA SAĞLAM KAĞIT ÜRETİLDİ

Yayin Tarihi 6 Temmuz, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Çelikten daha sağlam kağıt üretildi

 

image0018.jpg

Kanada’da yapılan araştırmalar sonucu, “Kırılan kemiklerin yeniden ve daha sağlam yapılmasından tutun, akla gelebilecek her alanda kullanılabilecek özellikte” kağıt üretildi. 

 

Kanada’nın Alberta eyaletinde çelikten daha sağlam kağıt üretildi. Eyalet hükümeti ile federal hükümetin ortaklaşa yürüttükleri ‘Alberta Buluşlar Sistemi’ kapsamında bir süredir devam eden çalışmalarda ‘Nanocrystalline cellulose’ (NCC) isimli bir madde elde edildi.

Alberta Teknoloji Bakanı Greg Weadick, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ağaç ve saman hamurundan elde ettiğimiz madde, çelikten daha sağlam ve dayanıklı. Pilot tesislerde şimdilik haftada 100 kilogram üretilecek olan NCC, çevreye zararsız, hafif, sağlam ve kullanım alanı oldukça geniş. Kırılan kemiklerin yeniden ve daha sağlam yapılmasından tutun, akla gelebilecek her alanda kullanılabilecek özellikte” dedi.

 

Katı, sıvı ya da jel halinde üretilebilen NCC için 5,5 milyon Kanada Doları (9,3 milyon TL) yatırım yapıldığını kaydeden Alberta Teknoloji Bakanı Greg Weadick, “NCC, her alandaki üretim ve hizmette alışkanlıkları değiştirecek ve çığır açacak bir malzeme” diye konuştu. Bakan Weadick üretimin, gelecek ticari taleplere göre şekillendirileceğini sözlerine ekledi.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap