879) Terörizmin Entegre Doğası

Yayin Tarihi 9 Eylül, 2016 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Terörizmin Entegre Doğası

Türkiye yıllardır hiç olmadığı kadar yoğun bir terör saldırısı altında. Ülkeyi hedef alan bölücü, “köktendinci”, hibrid ve ideolojik küçüklü büyüklü terör örgütlerinin isimlerini sıralamaya bu köşe yetmez. FETÖ, PKK, DAEŞ, DHKP-C listenin en başında yer alıyor. İlk bakışta birbirlerinden çok farklı yapılara sahip olduğu düşünülen birçok terör örgütünün aslında aynı amaç için faaliyette bulunduğu net bir şekilde ortada. Dahası, Türkiye’nin başına bela olan bu örgütlerin çoğunun aynı merkezlerden yönlendirildiğine hiç şüphe yok. Yani Türkiye’ye sistematik biçimde saldıran terör örgütleri birbirleriyle iç içe, entegre bir yapıya sahip.

Terör örgütlerini, görünürdeki hedef, stratejik hedef ve hedefi tayin edenin kimliği açılarından tahlil edersek, bunların nasıl entegre bir karaktere sahip olduklarını net olarak görürüz.
Görünürdeki hedefleri açısından bakıldığında manzara şöyle:

FETÖ Türkiye’de yönetimi ele geçirmek istiyor; PKK Türkiye’yi etnik temelli bölmek istiyor; DAEŞ Türkiye’yi de içine alacak bir “hilafet devleti” kurmak istiyor; DHKP-C Türkiye’de devleti yıkıp, sınıf temelli bir rejimi kurmak istiyor…

Söz konusu örgütlerin stratejik hedeflerine baktığımızda ise bu dört örgütün tümünün “Türkiye’yi güçsüzleştirmek, istikrarsızlaştırmak, etkisizleştirmek ve işgale açık hâle getirmek” için çaba göstermekte olduğunu anlıyoruz.
Yani, görünüşteki hedefleri birbirinden farklı gibi gözükse de aslında bu terör örgütlerinin startejik hedefi Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmek. Zaten terörizmin tanımında, “siyasal bir amaca ulaşmak için… şiddet kullanımı” var. Terörü adi suçtan ayıran “siyasal amaç”. Mensuplarının kimliklerinden bağımsız olarak, bu örgütlerin tümünün siyasal amacı aynı.
Bu ortak stratejik hedefi ve siyasal amacı kimin tespit ve tayin ettiği, terör örgütlerini Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmek için eylemler yapmaya kimin sevk ettiği sorularına net cevaplar vermeden bunlarla etkin mücadele yapılamaz.

Apaçık deliller ortadayken terör örgütlerinin arkasındaki bazı Batılı devlet yapılarını görmezden gelmek, “Efendim, FETÖ’yü, PKK’yı bu kadar çok Batı ile ilişkilendirirsek, Türkiye’de Batı karşıtlığını körükleriz. Bu da demokrasimize zarar verir” gibi naif çözümlemelere girişmek terörle mücadeleyi sulandırır. Sanki Batılı yönetimler Türkiye’de darbecilerin karşısında net bir biçimde durdular da, sanki terör örgütleri bunların ülkelerinde rahatça faaliyet gösteremiyorlar da, sanki bunların basın organlarında sabahtan akşama boy gösteren yorumcular “keşke darbeciler şunları da yapsaydı da, darbe başarılı olsaydı” yahut “darbenin başarılı olmaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı daha da güçlendirdi tüh, tüh!” nevinden cümleler kurmuyorlar da, millet olarak durduk yere öküz altında buzağı arıyoruz!

Sırf herkesin yaptığından farklı yorum yapmak ya da sözde Batı karşıtı koronun bir parçası olmamak için, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile ABD arasındaki bağı görmemek, görse bile dile getirmemek, lafı dolandırıp durmak akil bir tutum değildir. Türkiye’de hiç kimse, demokrasisini ortadan kaldırmak ve devletini parçalamak isteyenlere karşı verilen mücadeleye destek olan, bu zor günlerde dostluğunu gösterenlere tepki duymuyor. Milletin haklı isyanı, hep birlikte demokrasimize kastedenlere sessiz kalanlara…

Diğer yandan, şayet bu Batı bağlantısına gözlerinizi kaparsanız, terör örgütlerinin entegre doğasını da algılamakta zorlanırsınız. Algılayamayınca da çözüm üretemezsiniz. İstihbarat zaaflarının, terörle mücadele esnasında bazen geciken, bazen yanlış yapılan müdahalelerin neden öyle yapıldığına anlam veremezsiniz. Bu terör örgütlerinin iplerini tutanları görmezden gelirseniz, terör saldırılarının ne zaman yoğunlaşıp, ne zaman yavaşladığını analiz edemezsiniz. Türkiye’nin bölgesel ve küresel açılımlarıyla, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi başta olmak üzere bazı devletlerin küresel hegemonyasına karşı sesini yükseltmesiyle birlikte, özellikle 2012’den başlayarak sistematik bir saldırıya maruz kalışının mantıklı değerlendirmesini yapamazsınız.

Prof. Dr. Çağrı Erhan

http://akademikperspektif.com/

image001

 

Paylaş:

Yorumlar

“879) Terörizmin Entegre Doğası” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. TERÖR DOSYASI : Terörizmin Entegre Doğası | İstihbarat ve Analiz yorum tarihi 9 Eylül, 2016 21:40

Yorum yap