855) Güney Türkistan’ı Bilen Var mı?

Yayin Tarihi 19 Nisan, 2016 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Güney Türkistan’ı bilen var mı?

image001

Çin işgalindeki Doğu Türkistan’la ilgili Türk kamuoyunda kayda değer bir hassasiyet var. Ne yazık ki büyük bir bölümü bugünkü Afganistan topraklarında kalan Güney Türkistan’la ilgili aynı hassasiyetten bahsetmek çok zor.

Samanlılar, Harezmşahlar, Selçuklular, Gazneliler, Gurlular, Timurlar gibi Türk devletlerine merkez olan bu topraklar günümüzde Türk dünyasının bir parçası değilmiş gibi algılanıyor. Türk-İslam medeniyetinin önemli bir parçası olan Güney Türkistan’da yaşayan Türkler Afganistan’daki küçük bir azınlık grup şeklinde değerlendiriliyor.

Afganistan’ın üniter bir devlet olarak varlığına devem edeceğini düşünmek, Afganistan gerçeklerini bilmemek olur. Zoraki olarak bir arada tutulmaya çalışılan gruplardan müteşekkil olan Afganistan bölünmeye mahkumdur. Yaklaşık 250 yıldan beri, Afganistan merkezi yönetimi Peştunların elindedir ve merkezi hükümet en hafif ifadeyle Güney Türkistanlılara zulmetmiştir. Güney Türkistanlıların Afganistan devletinde azınlık olarak yaşamasını gerektirecek hiçbir sebep yoktur. Güney Türkistan, Afganistan’ın geriye kalan kısmıyla dil, tarih, kültür ve gelecekle ilgili hiçbir şekilde ortak paydaya sahip değildir. Güney Türkistan, Afganistan’ın bir parçası değil; Türkistan’ın bir uzvudur.

Peştunlar, yürüttükleri Peştunlaştırma faaliyetleri kapsamında Türklere olmadık zulüm ve baskılar uyguladılar. Güney Türkistan’a yönelik sistematik olarak iskan faaliyeti yürüttüler. Sulama için kullanılan su yolları önce Peştun köylerine sonra Türk köylerinden bırakılmaktaydı. Güney Türkistan bölgesine yol, hastane, okul, altyapı ve “hiçbir” hizmet götürülmedi. Şuanda Afganistan’ın kuzeyindeki bazı Türk bölgelerine gidilirse, adeta zamana yolculuk yaptıran makineye binilip 300 yıl geriye gidilmiş olur. Ne su var, ne elektrik. Güney Türkistan, etrafı çevrilen, tecrit edilen ve devletin hiçbir hizmetinin uğramadığı bir yer olmuş. Çamurdan evler, sınırlı ölçekte hayvancılık ve ilkel şartlarda sürdürülmeye çalışılan tarım. Sefalet, cehalet ve bedbahtlık.

ABD ve Batı Güney Türkistanlılara haksızlık etmiştir. Taliban yönetimine karşı ilk başkaldıranlar kimlerdir? Kuzey İttifakının başını çeken ve Taliban yönetiminin devrilmesinde birinci derecede rol oynayan hangi gruptur?

Taliban hükümetine karşı mücadele başlatarak Taliban yönetiminin devrilmesinde birinci derecede rol oynayan aktör Türklerdir. Özellikle kuzeyden başlatılan Taliban karşıtı harekatın en önemli kısmı olan birinci aşamada Türklerin belirleyici rolü olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Bütün bu gerçeklere rağmen, kağıt üstündeki birkaç düzenleme ve sembolik birkaç mevki dışında Türklere hiçbir şekilde hayat hakkı tanınmamaktadır. (Karzai hükümetinde yer alan Türklerin halkla bağı olmayan ve aileleri yut dışında yaşayan eski komünistlerden oluşması da manidardır.)

Gelinen nokta itibariyle, Afganistan’daki Türkler ülke yönetiminden tamamen geri plana bırakılmış durumdadırlar. Kızıl Ordu’nun Afganistan’dan çıkarılmasında, Taliban yönetiminin devrilmesinde birinci derecede rol oynayan Türk unsurlar bugünkü Afganistan siyasetinin en kenara itilmiş grubu konumunda. Bu bakımdan, Afganistan’daki Güney Türkistanlılara çok ciddi haksızlık yapılmıştır.

Türkiye’nin Güney Türkistan’da takip etmesi gereken orta ve uzun vadedeki dış politikanın ana hatları şu şekilde olmalıdır:

Güney Türkistan’la ilgili en ufak bir tereddüt ve en küçük bir zaman kaybı, uzun vadede Türkiye için hiçbir siyasetçinin göze alamayacağı çok büyük çaplı fırsat kayıplarına yol açacaktır.

Sayın Ahmet Davutoğlu Güney Türkistan’ı ziyaret eden ve bölgeyi yakından takip eden bir siyasetçidir. Biz sadece Güney Türkistan konusunun, gündelik ve konjonktürel mülahazaların gölgesinde bırakılamayacak kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak ve gündeme taşımak istedik.

Necip Yıldırım

image002

image003

https://guneyturkistan.wordpress.com/

 

Paylaş:

Yorumlar

“855) Güney Türkistan’ı Bilen Var mı?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. koray ozturk yorum tarihi 20 Nisan, 2016 16:20

    Turkiye tarihinde olmadığı kadar Guney turkistan meselesi ile Akp döneminde ilgilendi yazılmış. Acaba önceden yapılmayan simdi yapılan ne tür uygulamalar yapılıyor? En kritik dönemde Taliban zulmü sırasında. O bölge ile Dogru Yol partisi ilgilenmistir.Ozbek güçlere her türlü maddi manevi yardım verildi.Bunlarda Mhp nin etkisi ve Turk milliyetciligi ile oldu.O donemlerde refah partililer afganistandaki peştun kökenli kenfine dinci kişilerin dizi dibinde oturuyordu. Afganistan daki turkler ile olan iliskilere karşı cikiyorlardi. Ne olmuş da simdi Türküm demekten imtina edenler Turkistan a ilgi duyar olmuş? ???

Yorum yap