84) İSMET İNÖNÜ’NÜN ABD SEVGİSİ!

Yayin Tarihi 18 Şubat, 2009 
Kategori SİYASİ

İnönü Amerikalıların hatırına

pul bastırmış! 

image00132.jpg

 ——————————————————————————–

Türkiye Cumhuriyetinde İnönü ile başlayan değişimden pullar da nasibini almış. İnönü, ABD’lilerin hatırasına pul bastırmış.

İkinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün, İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında, pullar üzerinden ABD’ye jest yaptığı ortaya çıktı. İnönü, ABD’ye, Washington ile Atatürk’ü, kendisiyle de Roosevelt’i yanyana koyarak, mesaj göndermiş.

TC’NİN İLK PULLARI SADECE ATATÜRK’TÜ

Yeni Türkiye Cumhuriyeti ilk posta pulunu Lozan Antlaşması`nın anısına bastırmıştı, ve bu ilk yıllarda ulusal kulis ve Mustafa Kemal resimleri bu pullarda yer alıyordu. 

Tamamı Atatürk motifleri ile resimlenmiş ilk Atatürk serisi pullar 1931-1932 yıllarında tedavüle çıkartılmıştı. Atatürk hayatta iken, Atatürk resimlerinden oluşan birçok pul serileri de tedavüle sürülmüştü.

Mustafa Kemal`in ölümünden sonra ise, 15 Temmuz 1939 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri`nin bağımsızlık kutlamaları için basılan hatıra pullarıyla bir ilk yaşandı…

İnönü zamanında bastırılan pullarda, Mustafa Kemal ve İsmet İnönü resimlerinin yanında iki Amerikan başkanının, George Washington`un ve Franklin Roosevelt`in resimleri var.

Amerika Birleşik Devletleri İstiklalinin 150. yıl Dönümü Hatırası” için bastırılan 7,5 kuruşluk ilk pul üzerinde Mustafa Kemal ve Amerika`nın ilk başkanı George Washington`un resimleri bulunuyor. Pulun hakim rengi kırmızı…

3 kuruş değerindeki ikinci pulda ise, Türkiye Cumhuriyeti`nin ikinci ismi İsmet İnönü ve Amerika Birleşik Devletleri’nin o yıllarda görevde olan 32. başkanı Franklin D. Roosevelt bulunuyor. Bu pul siyah ve kahverengi renkler kullanılarak hazırlanmış.

 DÜNYA BÜLTENİ HABER MERKEZİ

image00211.jpg

Ata-Abd pul

YENİDEN ERGENEKON YORUMU

Yabancı Ülkeler de Atatürk ile ilgili hatıra pulları bastırmıştı… Ancak Dost ve Kardeş ülke Pakistan’ın milli kahramanı Muhammed Ali Cinnah haricinde hiçbir ülke kendi kahramanını, bildiğim kadarı ile hatıra pullarında  Atatürk ile birlikte bastırmamıştı…

Devletler iyi ilişkiler gereği elbette birbirlerine saygı gösterisinde bulunacaktır. Fakat Milli onurunu zedelemeden yapmalıdır.

Atatürk’ün, Washington’la birlikte resmedilmesi acaba bir teslimiyet  başlangıcının şifresi miydi?

İnönü kendini birileri ile birlikte gösterebilirdi ve göstertmiş de… Hatta diğer yöneticilerimiz de kendilerini birleri ile göstererek hatıra pulları bastırtabilir…

Ancak hiçbir ülkenin Atatürk’e eş değer bir kahramanı olmamıştır. Atatürk’ün yanına bir resim konulacaksa bu resim Türk Tarihinden olmalıdır. Başka biri asla yakışmaz!

Büyük Davamız, en uygar ve en kalkınmış Millet olarak varlığımızı yükseltmektir.” M. K. ATATÜRK

Yılmaz KARAHAN

İLGİLİ YAZI:

http://www.yenidenergenekon.com/48-ataturk-yabanci-ulke-pullarinda/

Paylaş:

Yorumlar

“84) İSMET İNÖNÜ’NÜN ABD SEVGİSİ!” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. Yasemin Yüksel yorum tarihi 18 Şubat, 2009 02:29

  Hiç şaşırmadım!! Konu İsmet İnönü olunca nedense..
  Atatürk’ün ölümünden sonra beklenen özgürlüğe kavuşulunca daha su yüzüne çıkacak bilmediğimiz kimbilir neler verilmiştir, göreceğiz..
  Atatürk’ün ,İsmet İnönü sayesinde o portakal cinsli başkanla aynı yere konulup, aynı değer verilmesi enteresan..bu acaba şimdi isyan ettiğimiz,kabul etmesekde elimizden alınan topraklarımızın parça parça peşkeş çekilmesine zemin hazırlayan ilk temaslardan birimiydi!!!
  Şuanda onun devamı muhalefette olan genel başkanı gibi CHP’yi Atatürk’den sonra ne hale soktukları Türkiye’nin şuandaki durumundan belli değilmi??

 2. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 18 Şubat, 2009 11:47

  Tarihe, sağcı solcu, şucu bucu şeklindeki yaklaşımları hep soğuk karşılarım.
  Tarih yaşanmıştır ve gerekli olan ondan ders almaktır.
  İsmet Paşa, milli mücadele boyu bazen beşinci, bazen üçünkü adam alarak tarihteki görevini almıştır. Atatürk’ün ölümüne kadar, ikinci adam olduğu pek nadirdir.
  Hele son yıllarda, varsa o ikinci adamlağı da beşinci adamlığa düşmüş, başbakanlıktan alınarak, yerine Celal Bayar atanmıştır.

  Atatürk’ten sonra, memleketi idare edenlerin kim ve ne psikolojide olduklarını göstermesi bakımından, yaşadığım küçük bir anekdotu aktarmak isterim.
  Bir Karadeniz seyahatimde, tipik bir karadenizli, hışımla İsmet Paşayı tenkit ediyor.
  Sonunda ağzından şöyle bir cümle çıktı; “Öyle Atatürk düşmanıdır ki, paraların üzerinden onun resmini kaldırdı ve kendi fotoğrafını koydurdu.”
  Bu kadarı da fazlaydı.
  “Aman efendim, bu tür rivayetlere itibar etmeyiniz” deyiverdim.
  Amca on dakika izin istedi ve yanında eski bir parayla döndü.
  Gerçek bir para.
  Paranın yüzünde, Atatürk’ten eser yoktu.
  İsmet Paşa vardı.
  Bendeniz, İsmet Paşanın, Atatürk hakkındaka gizlenmiş niyetini bu parada gördüm.
  Bu olayın gerçek olduğu zaten devam eden zamanda ispatlandı.
  Türkiye Cumhuriyetinin en büyük şanssızlığı, tarihlere sığmayan adamdan sonra, bir koltuğu dolduramayan adama kalmasıdır.

 3. Nilüfer Karakelle yorum tarihi 18 Şubat, 2009 17:21

  Kimlerin bu vatanı içten içe parçalayarak
  nasıl ve ne amaçla sattıklarını biliyoruz.
  Pullarla başlayan yolculuk,bu güne kadar
  geldi.
  Atatürk’ü içlerine sindiremeyenler,
  pullar yerine,târihin kirli sayfalarında
  yerlerini alacaklardır.
  Târih birgün hesap soracak…

 4. ŞEMSETTİN YİĞİT yorum tarihi 18 Şubat, 2009 18:04

  İsmet Paşa asker olarak olumlu hızmetler vermiştir.Ancak sivil ve siyasi hayatında Türkiye Cumhuriyetine cok büyük kotülük yapmıştır Sondan başlıyarak söyle sıralanır
  1-Ortanın sagı Ve solu
  2-Menderes ve arkadaşlarının idami
  3-BAŞBUGUM ALPASLAN TÜRKEŞİN SÜRGÜNE GÖNDERİLMESİ
  4-Ezanı Türkce okutmak
  5-Nihat Ansiz ve arkadaşlarının Hapishanelerde dayanılmaz işkence cekmeleri bu vatan evlatlarının tek sucu TÜRKLÜK VE TURAN demek
  6-Türkiye cumhuriyetini ABD lerine göbeğinden bagladı
  7-Altın sıtokumuzun yani mili sevetimizin büyük bolümü ABD nin eline gecirmesine olanak sagladı geri kalanıda Adnan Menderes sayesinde giti
  8-Oğlü inönü ise Orta dogu ünüversiesinde Sol harekatı başlatan yanı Dev solu kurduran kişi
  Bu yazdıklarının hepsi belgelidir ATATÜRKÜN en sevmedigi kişidir ve atamız şunu söylemiştir ben gün gelecek ölecegim bu ismet yaşarsa vatanımın başına bela olacak bunda korkuyorum demiştir evet İsmet İnönü ABD fanatiğiydi elinden gelseydi TÜRKİYEYİ ABD nin bir eyaleti yapardı İnönü Atatürk düşmanıydı tek kelimeyle yazacak cok şey var 6500 ÜLKÜCÜNÜN KANI İSMET İNÖNÜ VE BÜLENT ECEVİTİN ELLERİNE BULAŞMIŞTIR Buda diger gercek Saygılarımla

 5. Aydın Parmaksizoglu yorum tarihi 8 Haziran, 2020 14:29

  İnönü belki ATA’mın yanındaki değeri vardı. Kontröl ve eksiğinin tamamlanması sayesinde değerliydi.
  Ancak, tek balına yetkiler elinde olunca kontrolsüz ve eksik öngörülere şahsi hırs da eklenince böyle bir Inönü ortaya çıktı

Yorum yap