831) Mason Binasının İntikamı

Yayin Tarihi 26 Aralık, 2014 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Mason Binasının İntikamı

image001

Galata Köprüsü’nün Karaköy tarafında, sahil kenarında taş bir binada hizmet veren Ziraat Bankası’nın bir şubesi var. Bu binanın ilginç bir öyküsü olduğu gibi, duvarlarında taşıdığı heykel yapıları ile de sembolleşmiştir.

Sultan Abdülhamit Han’dan sonra, Avusturya’lı Yahudiler İstanbul’da bu binayı yaparlar. Bina ‘Avusturya Bankası’ olarak hizmet verir. 1944 yılından itibaren bina Ziraat Bankası’na devredilir. İlgimizi çeken durum bankacılık hizmeti değil, binanın mimarisindeki süslemeler ve heykelleridir.

Balkonun bir ucunda “Dul Kadının Çocuklarını” sembolize eden bir heykel. ‘Dul Kadının Çocukları’ deyimi, Masonların doğuşunu ifade eder. Diğer ucunda Dul Kadının Çocuğu “Hiram Usta”

image002

Dul Kadın ve Çocukları

image003

Dul Kadının oğlu, Hiram Usta

image004

“Dul kadının çocukları deyimi masonları ifade eder. Bu deyim üzerinde bir çok araştırma yapılmıştır; ortak fikir Hiram’ın dul bir kadının çocuğu oluşu üzerinde toplanmaktadır.” (Tanju Koray-Çırak, kalfa, usta: s.106)

Ayrıca bina duvarındaki armalar da ilginçtir.

 

Her tarafı ile Mason sembolleri ile inşa edilmiş bu mimari yapının, arka sokağına bakan bir tarihi yapı daha vardı. Bu yapı “Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Mescidi” idi…

image007

Vardı diyoruz çünkü, Adnan Menderes’in başlattığı “İstanbul’da İmar hareketi” projesiyle 1958 yılında bu mescid yerinden sökülür. Karaköy meydanı genişletilir!

image008

Sökülen Mescid ne olacak?

Kamuoyunun gönlünü almak için Kınalıada’ya aynen nakledilmesi planlanır.

Yerinden sökülen Mescid, Kınalıada’da yeniden inşa edilmek üzere gemiyle götürülürken, bilinmeyen bir nedenle gemi yan yatıyor ve Mescidin tüm parçaları denize dökülür ve Mescid denizde kaybolur. Gemide batmaktan kurtulur!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeniden Mescidi aynı yere mimarisine uygun tarzda inşa etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Ahde vefadan dolayı Belediye’nin bu hizmetini taktirle karşılıyoruz.

Yıllar öncesi istismar, ihmal, gaflet ve ihanet kokan bu uygulamaların mutlaka gerçek sebeplerini bilen vardır.

Bilenlere soru-yorum:

1)   17. Yüzyılda inşa edilmiş bir Mescidin tarihi değeri yok mu?

2)   Mescidin kıble yönü deniz görür iken, tam önüne Mason sembolleri ile donatılmış Avusturya Bankası binasının yapımına nasıl izin verilir?

3)   Avusturya Bankası binası için 1910 yılında İstanbul’da yer mi kalmamıştı?

4)   Theodar Herzl Avusturya’lı bir Yahudi olup, Siyonizm’in kurucusu sayılır. Herzl’in Sultan Abdülhamid Han’dan, Filistin topraklarını Yahudilerin yerleşmesi için rüşvetle istediğini Osmanlı Sarayı bilmiyor muydu?

5)   Herzl’i huzurundan kovan Sultan Abdülhamid’e Yahudilerin beslediği kin ve intikam duyguları bilinmiyor muydu?

6)   Avusturyalı Yahudilerin ısrarla, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Mescid’inin önüne bina yapmak istemelerinin, Merzifonlu’nun 2. Viyana kuşatmasından dolayı intikam almak için olduğunu Osmanlı Devleti anlayamadı mı?

7)   Karaköy Meydanının genişletilmesi için, Mescidin kaldırılması mı gerekiyordu?

8)   Mescidin, Kınalıada’ya nakli sırasında aptallara masallar gibi bir gerekçe ile, Mescid parçalarının denize dökülmesi Türk-İslam kültürünün yok edileceğine dair bir mesaj mı?

9)   Neden gemi batmadı da, sadece Mescid parçalarını taşıyan bölüm yan yattı? Bu hususta rapor tanzim edildi mi?

Tarihi olayları bilmek ve sorgulamak, yaşanan zamanı anlamak ve geleceğe rehberlik yapmaktır.

İşbu sorgulamamızda eksik ve yanlış bir yorumumuz varsa lütfen gerçeği bilenler tarafından açıklanmasını istirham ediyoruz!

YILMAZ KARAHAN

Kaynak:

1)   http://baronvonplastik.blogspot.com.tr/2012/11/karakoydeki-ziraat-bankas.html

2)   http://www.haberturk.com/yasam/haber/801854-tarihi-karakoy-camii-yeniden-insa-ediliyor

3)   http://www.otuken.org/siyonizm/dulkadinin-cocuklari.html

image005

image006

 

Bina duvarındaki armalardan örnekler 

Paylaş:

Yorumlar

“831) Mason Binasının İntikamı” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Özgür yorum tarihi 26 Aralık, 2014 09:18

    Ilginç bir teori bilgilendirme için teşekkürler hocam

Yorum yap