820) Nevşehir’deki Yeraltı Şehrinde 1600 Yıllık Kilise Bulundu

Yayin Tarihi 23 Ocak, 2016 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Nevşehir’deki Yeraltı Şehrinde

1600 Yıllık Kilise Bulundu

Nevşehir’de geçtiğimiz yıl TOKİ’nin kentsel dönüşüm projesi sırasında tesadüfen ortaya çıkan devasa yeraltı şehrinde tarihi yeraltı kilisesi bulundu.

Yıl içerisinde yapılan temizlik çalışmalarında yaşam odaları kaçış tünelleri bulunan Nevşehir’deki yeraltı şehrinde şimdi ise 1600 yıllık kilise bulundu. MS. 5. Yüzyıla tarihlendiği düşünülen kilisenin duvarlarındaki freskler neredeyse ilk günkü gibi duruyor. Göz kamaştırıcı fresklerde İsa Peygamber’in gökyüzüne yükseldiği ve kötü ruhun öldürülmesi betimlenmiş.

Nevşehir’de, bir tepenin zirvesinde yer alan Bizans kalesinin altında keşfedilen kentin büyük bölümü henüz ortaya çıkmamış olsa da ilk araştırmalar, kentin büyüklüğü ve diğer özellikleri açısından, daha önce bulunan ve 20.000 kişinin yaşayabileceği alana sahip Derinkuyu’dan daha büyük olabileceğini gösteriyor.

image001

Kazı Çalışmalarını Nevşehir Belediye Başkanı Anlatıyor

Arkeolojik sit alanı ilan edilen, kazı çalışmalarının sürdüğü alanda bulunan tarihi kiliseyle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, “Yer altındaki kayadan oyma kilisenin turizme açılmasının Kapadokya’yı Ortodoksların hac ibadetini yapacakları bir yer haline dönüştürebilir. Bu durum Kapadokya’yı marka olarak çok daha farklı konuma getirecek.”

Kilisenin bölgeye gelen turist sayısının kat kat artmasına neden olabileceğini belirten Ünver, şöyle konuştu:

“Yer altı şehrinde çalışmalarımız devam ediyor. Temizlik yaparak açtığımız alanlar heyecan uyandırıyor. Çeşitli tarihi eşyalar bulunuyordu ama çok daha önemli ve tarihi anlamda ciddi bir veriyle karşı karşıyayız. Dünya Ortodoksluğunun tarihi akışına yön verecek bulgularla karşı karşıyayız. Kazı çalışmalarında yeni bulunan Ortodoks yer altı kilisesindeki freskler çok özgün. Sadece bu kiliseye ait olabileceği düşünülen bugüne kadar karşılaşılmayan resimler. Toprak temizleme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar sonunda kilisenin bölümlerinin ne kadar ileriye uzandığını, büyüklüğünü de tespit etmiş olacağız. Burası turizme açıldığında, Kapadokya bölgesi ve Nevşehir belki de Ortodoksların hac yeri haline gelecek. Belki de bölgeye gelen 3 milyon turist sayısını 15 milyona ulaştıracaktır.”

http://arkeofili.com/?p=10789

image002

Paylaş:

Yorumlar

“820) Nevşehir’deki Yeraltı Şehrinde 1600 Yıllık Kilise Bulundu” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 30 Ocak, 2016 11:42

    bu sadece haçlilarin işdahini kabartacak

Yorum yap