817) Ünlü Filozofların İlginç Ölümleri

Yayin Tarihi 19 Ocak, 2016 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Ünlü Filozofların İlginç Ölümleri

image001

——————————————————————

Epikurosçulara göre ölüm bizim için hiçbir şeydir. Bu görüşe rağmen çalışmanın bütünlüğü açısından aşağıdaki tuhaf felsefi ölüm listesini veriyoruz: 

EMPEDOKLES‘in ölümü hakkında iki görüş vardır. Birine göre kırık bir bacak nedeniyle öldü, diğerine göre bir tanrı olduğunu kanıtlamak için Etne yanardağının kraterine atladı. Bunun nasıl bir kanıt oluşturacağı ise kayıtlı değil. 

HERAKLİTUS, insanlardan nefret ettiği için dağ başına kaçtı ve burada ot ve sebzeyle beslenmekten vücudu su topladı. Doktorlar bu durumun tedavi edilemez olduğunu söyleyince kendi tedavisini kendisi yapmaya kalkışıp bütün vücudunu baştan aşağı gübreyle kapladı ve açık havaya çıktı (belki de kimsenin onu evine alamayacağı için). Tarihçi Diogenes Laertius’a göre, “üzerindeki gübreyi temizleyemedi ve böyle tanınmaz halde köpekler tarafından parçalandı”. Köpekler tanısaydı belki de yapmazlardı. 

Bir Atina hapishanesinde baldıran zehirinden ölen SOKRATES‘ten bahsetmeye gerek yok çünkü herkes bilir bunu, ama eğer biri size bundan bahsedecek kadar talihsizseniz o zaman Plato’nun Paedo adlı yapıtında tanımladığı Sokrates’in ölümü ile baldıranın bilinen etkileri arasında bariz bir tutarsızlık kaydettiğinizi söyleyin: yani biri yalan söylüyor. 

PYTHAGORAS kendi aşırı vejeteryanizminin kurbanıydı. Tatminsiz bir kaç müşterisinin kovalamasıyla bir fasulye tarlasına geldi, fasulyeleri ezip kaçacak yerde, durduğu noktada kaldı ve öldürüldü. 

STOWACI CRINIS (Stoacılık, dünya olaylarına karşı kayıtsızlık ve ağırbaşlılık sergilemesiyle belirlenir) bir farenin çığlığından korkarak öldü. Stoacı felsefe bunun üzerine hiç gitmedi. 

STOACI CHRYSIPPUS kendi korkunç şakalarından birine gülerken öldü. Hikayeye göre yaşlı bir kadının eşeği filozofun elbiselerini yemiş, filozof da kadına şarap verip, “Bari bir yudum şarap ver de elbiseleri yıkasın,” demiş. Chrysippus bunu anlatmış, sonra gülmekten katılıp yere düşmüş. Sonra ölmüş. Böyle bir mizah duygusu karşısında 700 kitabından hiçbirinin kalmamış olmasının iyi bir şey olduğunu düşünmek affedilir bir suç sayılır. 

DIYOJEN‘in üç yoldan biriyle ölmüş olması gerekir. 
1) Nefes almaya tenezzül etmeyerek. 
2) Çiğ ahtopot yemekten ciddi hazımsızlık. 
3) Köpekleri arasında çiğ ahtopot bölüştürürken ayağından ısırılmaktan. 

Antik dönemden sonra felsefi ölümlerin kalitesi önemli oranda düşüyor, Ama AQUINAS‘ın, kendinden önce Epicurus’un da öldüğü gibi, lavaboda öldüğünü söylemek belki iyi olur. 

FRANCIS BACON bir tavuğu karda dondurmaya çalışırken yakalandığı zatürreden öldü. Belki de şimdiye kadar, yiyip ölmek karşısında, uygun yiyecek ararken ölen tek adam. 

Ve son olarak sabahları çok erken kalkmaktan ölen DESCARTES‘ın talihsizliği. İsveç kraliçesi Christina’nın sarayına davet alınma şerefine erişti, kraliçenin günlük eğitim istediğini dehşetle öğrendi, ancak kraliçenin tek boş vakti sabah 5’ti… Zorlanmak öldürdü onu. 

Jim Hankinson

(Teksas Üniversitesi Felsefe Profesörü)

 

Paylaş:

Yorumlar

“817) Ünlü Filozofların İlginç Ölümleri” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 30 Ocak, 2016 10:44

    eski yunan felsefecileri kesinlikle sapiklik içindedirler ve onlarin kitaplari arapçaya çevrilip islam dunyasina kazandirildigindan sonra islam dunyasinda yalniş teoriler ve sapitmalar başlamişdir. Islam dunyasinin Batidan geriye kalmasinin asil sebeplerinin biride şudur belki bence..

Yorum yap