803) AZERBAYCAN’DAN ERMENİSTAN’A GÖZDAĞI

Yayin Tarihi 18 Ekim, 2010 
Kategori AZERBAYCAN SAYFASI, BASIN-YAYIN

Azerbaycan’dan Ermenistan’a gözdağı

image00120.jpg

Azerbaycan hükümeti önümüzdeki yılın askeri bütçesi hakkında açıklama yaparak yüzde 90 oranında artırıldığını açıkladı.

Maliye bakanı Samir Şerifov 2011 yılında savunma harcamalarının 2.5 milyar manat (3.1 milyar dolar) olacağını belirtti.

Maliye bakanı harcamaların 1.4 milyar manatının ordunun modernleşmesine ve yeni silahların satın alınmasına harcanacağını belirtti.

Azeri hükümeti her yıl askeri bütçesine artırıyor ve Ermenistan devlet bütçesine ulaşmasını sağlamak için çaba gösteriyordu. 2010 yılı içerisinde Azerbaycan bunu gerçekleşmeyi başardı.

Ermenistan’ın önümüzdeki yıl devlet bütçesi 2.350 milyon dolar olacak. Bu ise Azerbaycan’ın askeri harcamalarından 850 milyon dolar az bir rakam. Ermenistan’ın 2011 yılı savunma harcaması ise 387 milyon dolar olacak. 

Konuyu değerlendiren Azerbaycan Milli Strateji Araştırmalar Merkezinin başkanı Natig Miri bütçenin iki misline çıkarılmasının güç merkezilerine önemli bir mesaj olduğunu ifade ederek: ” Bunun doğru bir adım olduğunu düşünüyoruz. Ermeni medyasında çıkan haberleri göz önüne aldığımız zaman mesajın adrese ulaştığını görmüş oluruz. Bu karar sonrasında diplomasi trafiğinin artmasına tanık olacağız. Aralık ayında kadar “yol haritasının” kabul ettirmek için çaba sarfedilecek,” dedi.

Azeri uzman diplomatik çözüm yollarının tıkanmasından sonra ise askeri çözümün masaya yatırılacağını belirtti. Azerbaycan savunma bakanlığının sözcüsü albay Eldar Sabiroğlu savunma bütçesinin artmasının düşman devlete mesaj olduğuna dair uzmanların görüşünü destekleyerek topraklarının 20 yılı aşkın bir süre işgal altında olduğunu hatırlattı. Sabiroğlu’na göre işgalden kurtulmanın son çaresi olarak askeri seçenek her zamankinden daha fazla masadakı yerini koruyor.

DÜNYA BÜLTENİ

image0027.jpg

Şehit Mübariz İbrahimov

Paylaş:

Yorumlar

“803) AZERBAYCAN’DAN ERMENİSTAN’A GÖZDAĞI” yazisina 9 Yorum yapilmis

 1. zühal asma yorum tarihi 20 Ekim, 2010 00:10

  BU HÜKÜMET BUNU CÖZEMEZ!
  *BÜYÜK ENDİSEM BİR BU..BİRDE…GELİYOR YAVAS YAVAS..GALİBA BU SEBEPLERDEN BİZE SAVAS ACICAK BU abede:(
  **BU DURUMLAR ÜLKEMİZİN GERCEKTEN SONU OLUCAK:(ENDİSELERİM ÖYLE BÜYÜKKİ..DİSLERİMİ SIKARAK YASIYORUM SUSARAK..AH!ADALET ARKASINA SIGINMIS..ADALETSİZ..SİZ DÜNYA!

 2. hüsamettin şener yorum tarihi 23 Ekim, 2010 08:58

  Azeri hükümetinde zaten zerre kadar Türklük var ise çok kısa zamanda bu çıbanbaşı sapık ermeni devletini yaptıkları soykırım alçaklıkları ve rusyaya güvenerek karabağı GASP etme alçaklıklarından dolayı. Tamamen İMHA edebilir. Hiçbir şerefsiz devlette İtiraz edemez. ermeni sapıkların tarih boyunca çevrelerine yaptıkları soyguncu,soykırımcı alçakca katliamlardan dolayı…
  http://www.depremerkenuyari.com

 3. ferid melikzade yorum tarihi 31 Ekim, 2010 00:01

  MUBARIZ IBRAHIMOV bu kahraman mubarek kahraman,cunki bu cocuk gece vakti ermeni piclerinin alayina sizmis ve onlari analarindan dogduklarina pisman etmisdir,iste asil turk oglu..insallah bizede nasip olur sehitlik makami,ne mutlu turkum diyene!!!!

 4. Mete Bozkurt yorum tarihi 4 Aralık, 2010 14:30

  Bagimsizligini ilan ettiginden buyana Azerbaycan
  ordusu cok degisti,gelisti.Silah ve muhimmatin ye-
  terli ve kaliteli olmasi elbette cok onemli.Ancak,
  bir harekatta,orduyu yoneten subaylarin ve muharip
  askerlerin deneyimi ve psikolojisi muhimmattan da-
  ha onemli.Unutulmamalidir ki,Ermeni ordusunun cekir-
  degini olusturan grup,Afganistanda insan oldure oldu
  re savas deneyimi kazanmislardir.Girisilecek bir ha-
  rekatta bu ozellik te gozonune alınmalidir.

 5. aytunc ulu yorum tarihi 11 Aralık, 2010 02:09

  bir turk olarak sizden gurur duyorum aslanlarim benim

 6. kayı boylu yorum tarihi 21 Aralık, 2010 23:41

  HARP TÜRKLERİN İŞİDİR HERNEKADARDA SON YILLARDA NESLİN SAVAŞA ACEMİ OLMASI ISINAMAMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR BİLAKİS TÜRKLERİN SANATI HARBTIR EFENDİM.

 7. Ali Ünver yorum tarihi 28 Aralık, 2010 09:42

  Cok degerli ülküdaslarim,
  tümünüzün düsüncelerine saygi duyuyorum ama olay yalnizca Azerbaycan olayi, sorunu degildir. Dünya’da yasayan bütün Türkler’in olayidir, sorunudur. Uygur Türkleri’nin, Rusya Türkleri’nin, Iran Türkleri’nin, Irak Türkleri’nin, Orta Asya Türkleri’nin, Kirim Türkleri’nin, Yunanistan Türkleri’nin, Bulgaristan Türkleri’nin, yani bütün Türk soyu baski altindadir, hatta ve hatta en önemlisi de bu Türk topluluklarina, ülkelerine öncülük edecek olan Türklerin Türkiye’de bile büyük bir baski altinda olduklarini unutmamak gerek.

  Bütün Türk Soyu’nun ayaga kalkip da bu dünyada ben de varim diyebilmesi icin en önemli sey “egitim, teknoloji”dir. Bir ülke olarak bütün gelirini silaha harcasan bile sana yarar saglamaz, o silahlari senin kendin üretemedikten sonra. Kibris savasinda Türkler’e ambargo koyuldu ve ülkemizin durumu cok kötü idi, cünki kullanilan silahlari disaridan aliyorduk.

  Bizleri bu kötü duruma getiren “azgelismislik ve disabagimlilik”tir. Düsmanlarimiz hep olacaktir ama ondan önce biz aramizda birlesip kendi gelismemizi ileriye götürüp de disabagimliliktan kortulabilirsek, bize kimse bir sey diyemez, topraklarimizi da isgal etmeye kimse yeltenemez.

  saygilarimi sunarim

 8. serdar gokdag yorum tarihi 27 Şubat, 2011 17:07

  sonucu ne olursa olsun birlik olmali
  ortak ordu ortak ekonomi ortak kader

 9. Togrul Azerbaycan Turku yorum tarihi 13 Mayıs, 2011 23:41

  hepinizi selamliyorum eziz kardeslerim bu gun azerbaycan ordusu inkisaf ediyor amma yaziklar olsun ki iki kardes olan Azerbaycan ve Turkiyeden baska Turk devletleri Azerbaycani desdeklemiyor bizesilahdan once kardeslik lazim bende asgerde oldum Azerbaycan askeri karabagi azad etmeye hazir bununcun sayin cumhur baskanimizin emri Turk kardeslermizinde desdeyi lazim ulu onder Haydar Aliyevin bir millet iki dovlet Ataturkunde dediyi Azerbaycanin kederi kederimiz sevinci sevincimizdir kelamlarini hatirlamak ve savasa baslamak lazim

Yorum yap