801) Singapur’da Enerji Üreten Yapay Ağaçlar

Yayin Tarihi 8 Aralık, 2015 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Singapur’da Güneş enerjisiyle çalışan dev yapay ağaçlar!

image001

Singapur’un Marina Bay bölgesinde isimli 50 m yüksekliğindeki güneş enerjili dev yapay ağaçlar elektrik üretiyor, gölge, sulama suyu ve aydınlanma sağlıyor.

Singapur’un “Marina Bay” olarak adlandırılan bölgesinde bir projeyle teknoloji ve bahçeler bir araya getirildi: 101 hektarlık alan yeniden yapılandırıldı ve güneş enerjisiyle elektrik üreten dev yapay ağaçlar da kullanıldı. Şehirdeki bina yoğunluğuna rağmen yeşillendirilen bu alan sayesinde amaç bahçe içinde bir şehir yaratmaktı. Söz konusu bahçe dünyanın dört bir tarafından 226 bin bitki ve çiçeğe ev sahipliği yapıyor.

image002

İngiliz Grant Associates tarafından tasarlanan alanda kullanılan güneş enerjisi ile çalışan 18 dev yapay ağaç, 25 ila 50 metre arasında değişen boyutlara sahip. Bu ağaçlar dikey bahçeler şeklinde tasarlandı ve gövdeleri tropik sarmaşık türleriyle kaplandı. Tropikal iklime sahip Singapur’da oldukça kullanışlı gölge alanlar oluşturan bu yapay ağaçlar yağmur suyunu da toplayabiliyorlar.

image003

Bu yapıların 11 tanesi güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren fotovoltaik sistemlere sahip. Mevcut hidrolik sistemler sayesinde de toplanan yağmur sularıyla bahçelerin sulanması sağlanıyor. Böylece yakıcı güneş ışınlarından korunma sağlanırken, neredeyse her gün yağan yağmur sularından da faydalanılıyor.

image004

İçlerinden büyük olanlar arasında kurulan köprülerle de insanların bahçeleri ve bu etkileyici alanı yukarıdan seyretme imkanı tanınıyor. Gündüz enerji toplayan dev yapılar, etkileyici bir manzara oluşturarak gece de aydınlatmada kullanılıyorlar.

image005

Kaynak: Gaia Dergi

http://www.enerjihaber.com/singapur-da-gunes-enerjisiyle-calisan-dev-yapay-agaclar/1088/

Video İzle: https://www.youtube.com/watch?v=geKHBz8JUhE 

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap