797) Putin Nasıl Karşılık Verecek?

Yayin Tarihi 27 Kasım, 2015 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Putin nasıl karşılık verecek?

image001

Türkiye’yi bekleyen senaryolar…

“Putin karşılık verecektir. Ne bugün, ne doğrudan ne de simetrik olacak ancak Putin karşılık verecektir.” ABD’nin Rusya eski büyükelçisi Michael McFaul’un dün Rus savaş uçağının Türk havva kuvvetleri tarafından vurulması sonrası twitter’dan attığı bu mesaj, sosyal medyada öne çıkan yorumlardan biriydi. Herkes Rusya’nın Türkiye’ye vereceği karşılığın ne olacağı konusunda kafa patlatırken, iki önemli gelişme yaşandı. 

1- Rusya, S-300 benzeri hava savunma sistemine sahip Fort ile donatılan ‘Moskova’ isimli kruvazörü Türkiye’ye 60 kilometre mesafedeki Suriye’nin Akdeniz’deki liman kenti Lazkiye açıklarına gönderdi. Potansiyel tehdit oluşturan tüm hedeflerin yok edileceği duyuruldu. 

2- Türkiye ile tüm askeri ilişkilerin askıya alındığı duyuruldu

3- Rusya Savunma Bakanlığı tarafından S-400 füze savunma sisteminin Suriye’ye konuşlandıralacağı bildirildi 

Moskova kruvazörünün bölgeye intikali sonrası, Türkiye’nin Suriye’deki hava operasyonları daha riskli hale gelecektir. Geçtiğimiz hafta ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile IŞİD’e karşı Suriye topraklarında operasyon düzenleyen Türk uçaklarının, dünkü olaydan sonra benzer görevlere katılıp katılmayacağı görülecek. Kaldı ki, Rusların bir NATO üyesinin uçağını doğrudan hedef alması, kendileri açısından büyük risk taşıyacaktır ancak gene de ihtimal dışı değil. Rusya Savunma Bakanlığı Operasyon Dairesi Komutanı General Sergey Rudskoy’un Moskova Kruvazörü’nün bölgeye intikali ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘Moskova’nın ” “Fragat” füzeleriyle hava kuvvetlerimize tehdit oluşturan tüm hedefisorgusuz sualsiz vuracağını” belirtmesi pek hayra alamet değil. Nitekim bundan sonra Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları daha kısıtlı hale gelebilir. 

Türkiye açısından bir diğer baskı noktası, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt siyasi grupları üzerinden gelebilir. İngiliz Financial Times gazetesi Rusya’nın bölgedeki Kürt gruplara (PYD ve ona bağlı YPG) desteğini artırmasının kuvvetli bir olasılık olduğunu dile getirdi. Ekim ayında yaptığı açıklamada Başbakan  Davutoğlu, “Biz ABD’ye de Rusya’ya da söyledik. ‘Fırat’ın Kuzeyi’ne PYD de geçmeyecek’ dedik ve PYD’yi iki kez vurduk” demişti. Bundan sonra PYD, Moskova’nın şemsiyesi altına girerse, PYD’yi ‘vurmak’ eskisine nazaran daha zor hale gelebilir.

Bunun dışında Putin’in meseleyi şahsileştirmesi de söz konusu. Bu durumda devletin zirvesindeki isimlerin şahsi olarak hedef alınabileceği düşünülebilir. 

www.iyibilgi.com özel 

http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=373519

 

Paylaş:

Yorumlar

“797) Putin Nasıl Karşılık Verecek?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. RUSYA DOSYASI : Vladimir Putin nasıl karşılık verebilir ?? | Strateji yorum tarihi 28 Kasım, 2015 00:55

Yorum yap