793) PAKİSTAN’A YENİ SEL FELAKETİ!

Yayin Tarihi 21 Ağustos, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Belucistan ve Sind yeni felakete hazırlanıyor!

image00117.jpg

Belucistan’da halk 15 günden beri yardım bekliyor, Şuhadad Kot’ta tehlike büyüyor, yardım faaliyetleri ise hala çok yetersiz.

Pakistan’da sel felaketinin bilançosu her gün artarken, öfkeli nehirlerin suları Sind ve Belucistan’daki Pakistanlılar’ı evlerinden etmeye başladı. Son gelen haberlere göre, Sind eyaletinin büyük şehirlerinden Haydarabad ve Thatha büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Pakistan’da ülke tarihinin en büyük felaketine yol açan sellerin üçüncü haftasında, güneydeki Sind eyaletiyle ve Pencap eyaletinin bazı kesimlerinde ise sular yükselmeye devam ediyor.

Sel sularının Şuhadad Kot şehrindeki bentleri yıktığı, şehrin tamamen sular altında kalma tehlikesi olduğu bildiriliyor. Daha da kötüsü, önündeki tüm engelleri yıkan azgın sular Haydarabad ve Thatha’ya doğru hızla akıyor.

Burdaki bölgelerin boşaltması için sürekli anonslar yapıldığı, ancak halkın nereye gidecebileceğini bilmediği kaydediliyor. Bir tahmine göre bu yeni felakette sadece Sind eyaletinde bir milyona aşkın insanın etkilenecek.

“BELUCİSTAN ABD ÜSSÜ YÜZÜNDEN FELAKET YAŞIYOR”

Belucistan’da da sel tehlikesi hala devam ediyor. Bazı kaynaklara göre, Belucistan’ın sel tehlikesine girmesinin nedeni Ceykababad şehrindaki ABD hava üssünü korumak için nehirlerin Belucistan’a doğru yönlendirilmesi…. Belucistan halkı 15 gündür hiç bir yardıma ulaşamadıklarını anlatıyor.

Öte yanda, Pencap eyaleti ve ülkenin kuzeybatısındaki Hayber Pahtunhava eyaletinde yardım ve kurtarma faaliyetler devam ediyor. 100 binlerce kişi hala sıkıntıda. Yardımların ulaşmadığı ya da yetersiz olduğu bölgelerde bulaşıcı hastalıklar en büyük tehlike..

ÜLKENİN YÜZDE 70’İ SULAR ALTINDA

Pakistan Kızılay Başkanı Senatör Nilüfer Bahtiyar, Pakistan’ı etkisi altına alan sel felaketinin, ülkenin yüzde 70’ini sular altında bıraktığını belirtti. Bahtiyar, Türkiye’den gelen Kızılay heyetini kabulünden sonra yaptığı açıklamada, Pakistan’ın 2005 depreminden sonra çok büyük bir felaketle karşı karşıya kaldığını belirtti. Yağmurların iki hafta daha sürmesinin beklendiğini kaydeden Bahtiyar, selden 40 milyona yakın kişinin etkilendiğini, 2 bin kişinin kaybolduğunu b.elirtti, ”Hayatta kalanların durumu, ölülerden daha kötü” dedi.

ASIL SIKINTI SEL SONRASI ÇIKACAK

Asıl sıkıntının selden sonra ortaya çıkacağını ifade eden Bahtiyar, şöyle konuştu:

”Selin etkili olduğu bölgede ayakta hiç bir şey kalmadı. Selden etkilenenlerin barınma sorununu gidermek için çadır ve prefabrik ev kuracağımız kuru alan yok. Pakistan’ın güney bölgesi olan Sind’de sel devam ediyor. Önüne kattığı her şeyi yok ediyor. Pakistan’ın yüzde 70’i sular altında. Bu, selden 10 Pakistanlı’dan birinin etkilendiğini gösteriyor. Bu sorun ülkenin her yerinde devam ediyor. Kimse kimseye yardım edemiyor.”

Depremin sadece bir bölgeyi etkilediğini selin ise tüm Pakistan’ı etkilediğini söyleyen Bahtiyar, Pakistan Kızılay’ı olarak ciddi anlamda sıkıntılar yaşadıklarını ifade ederek, şu anda sadece arama-kurtarma çalışmalarına hız verdiklerini bildirdi.

Ubeyd Rahman / Dünya Bülteni –Lahor

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap