791) ENERJİ GEMİLERİMİZ, IRAK’A ELEKTRİK ÜRETİYOR

Yayin Tarihi 13 Ağustos, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Dünyanın en büyük ‘Enerji Gemisi’

Irak’a doğru yola çıktı

image0019.jpg

Karadeniz Holding bünyesindeki Karadeniz Enerji Grubu tarafından inşa edilen 200 MW gücündeki ikinci enerji gemisi (powership), ‘Karadeniz Powership Rauf Bey’, Irak’ın Basra bölgesinin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere ilk seferine uğurlandı.

Karadeniz Holding’in başlattığı “Dostluk Enerjisi” Projesi kapsamındaki ikinci gemi olan Karadeniz Powership Rauf Bey, 200 MW’lık kapasitesi ile Irak Cumhuriyeti Basra bölgesine bu ay sonunda ulaşacak. Mayıs ayında Irak’a varan ve dünyanın ilk enerji gemisi olan 144 MW kurulu güçteki ‘Karadeniz Powership Doğan Bey’ ise hali hazırda Basra’da elektrik sağlamaya devam ediyor. Karadeniz Powership Rauf Bey gemisinin Irak’ta devreye girmesi ile Karadeniz Holding’in Basra’daki toplam kurulu gücü 344 MW’a ulaşacak.

Rauf Bey gemisi, 240 metre boyu ve 200 MW kurulu gücü ile şu anda dünyanın en büyük enerji gemisi olma unvanını elinde bulunduruyor. İçinde hem elektrik üretim santrali hem de trafo merkezi bulunan gemi, kendi başına 1.000.000 kişinin temel elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip.

Karadeniz Holding Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türk Müteşebbisi olarak başlattığımız powership projesi ile özellikle Orta Doğu, Afrika ve Asya’nın dost ülkeleri için hayal ettiğimiz projemizin gerçeğe dönüşmesinden gurur duyuyoruz. Irak’ta hali hazırda Irak’ın aşırı sıcağa ve kum fırtınası ile ünlü Basra bölgesinde tüm zorluklara rağmen elektrik üreten Karadeniz Powership Doğan Bey’in yanına bir de Karadeniz Powership Rauf Bey gemisini göndererek, Irak halkının en temel ihtiyacı olan elektrik enerjisi temin edeceğiz; böylelikle Basra’nın yüzde 30, Irak’ın ise yüzde 10 elektriğini temin ediyor olacağız. Irak ile başlayan yatırım projemizin ilk etabı, önümüzdeki aylarda devreye girecek Pakistan gemileri ile tamamlanacak.

İlk 4 gemimizle toplam 675 MW Enerji kapasitesine ulaşmış bulunuyoruz. Yatırım değeri 500 milyon doları aşan bu gemilerin 3’ünü İstanbul’da, 1’ini de Singapur’da inşa ettirdik. Gemilerin inşasında 2 bini aşkın Türk insanının emeği var. Bunlara ilave olarak toplam kapasitesi 750 MW olan 5 gemiyi daha bitirmeyi planlıyoruz.”

HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

“791) ENERJİ GEMİLERİMİZ, IRAK’A ELEKTRİK ÜRETİYOR” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 28 Eylül, 2010 02:47

    SONUNDA SURAYA SAHİP OLSAKDA RAHATLASAK:)
    -ASLINDA NİCİN DOSTCA YASAYAMIYORUZ!BUNU YAPABILSYEDİK…DÜNYA BİZE SASKINLIK VEDE SAYGIYLA BAKARDI…ULU ÖNDER DE BUNU İSTERDİ HERHALDE..AMA BU İNÖNÜ ORTALIGI KARISTIRMIS BESBELLİ?
    -B.BAKANIN SÖYLEDİGİ BAZI CÜMLELERİ YABANA ATMASAK!

Yorum yap