789) PAKİSTAN’DA İKİNCİ SEL FELAKETİ

Yayin Tarihi 10 Ağustos, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Pakistan’da ikinci sel felaketi başladı

image0017.jpg

Pakistan’da birinci sel felaketinin yaraları henüz sarılamadan ülke şimdi de ikinci sel felaketine yenik düştü.

Pakistan’ın en çok hasar gören eyaleti Hayber Pahtunhava’nın ardından Sind eyaletinde de meydana gelen sel büyük felaketlere yol açtı. Sind Eyaleti’nde kanallar ve barajların üstünde bulunan sayısız bend yıkılırken, her bir eyaletin önemli kentleri de sular altında kalmaya başladı.

Yetkililer önümüzdeki 48 saat içinde yeni sel dalgasının başlayacağı uyarısında bulunurken  özel yardım kuruluşları  mağdur insanların acilen gıda ve çadır ihtiyaçlarının bir an evvel karşılanması gerektiğini belirtti.

Sind eyaletinin en büyük şehirlerinden Muzafar Garh şehri yakınında bulunan Ring Pur Kanalı’nda suyun tehlikeli sınırı aşması şehir yetkililerini şehrin boşaltılması çağrısı yapmaya itti.  Devlet yetkileri bu yeni sel felaketinden  dolayı 400 bin kişinin feci bir şekilde hasar göreceğinden endişe ediyor.

Sind Eyaleti’nin Sakkhar şehrinde bulunan Sakhar barajını kurtarmak için birinci plan uygulanarak barajın bütün kapakları açılmak suretiyle  suyun boşlatılmasına başlandı.

Pakistan’ın sel felaketi uzmanlar tarafından dünyanın yaşamış  olduğu en büyük sel felaketi olduğu belirtilmeye başlandı. Öte yandan BM  selden dolayı 13 milyon 800 bin kişinin etkilendiği belirtiyor.

Bu arada tarihinin en büyük sel felaketi devam ederken hasar gören bölgelerde salgın hastalıklar da hızlı şekilde yaymaya başlandı. Felaketzede yüzbinlerce insan sel ve yağmur arasında büyük sıkıntılarla karşı karşıya.

Ubeyd Rahman – Dünya Bülteni / Lahor

image0023.jpg

image0033.jpg

image0043.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“789) PAKİSTAN’DA İKİNCİ SEL FELAKETİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. perle yorum tarihi 10 Ağustos, 2010 11:20

    oraya abedemi yolluyor?
    BU SEL VS..DÜNYADA NE OLUYORSA HİİC NORMAL OLMADIGI KESİN!
    —GALİBA UZAYI TAVSİYE EDEN HAWKİNSİN SÖYLEDİKLERİNİ DÜSÜNECEK OLURSAK!
    –BU DEFADA UZAYI SATICAK MİLLETE..BU YAHUDİLER?ermeniler rumlar vs..ler.AH!KESKE GERCEK FELAKET GELİP ONLARI BULSADA..DÜNYAYA KAN KUSTURANLAR HAK ETTİGİNİ BULSA..

Yorum yap