77) HAÇLI SEFERİNE AKP VİZESİ

Yayin Tarihi 31 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

30 OCAK 1925 GÜNÜ ATATÜRK,

PİSKOPOS 6. KONSTANTİN’İ ZARARLI FAALİYETLERİ YÜZÜNDEN YURT DIŞINA SÜRMÜŞTÜ !

83 YIL SONRA, VAKIF YASASI ÇIKARTILARAK MİSYONERLİĞE İZİN VERİLİYOR…

 

image001142.jpg

Devlet Bakan Hayati Yazıcı’dan şok itiraf:

Vakfın dini amacı varsa, amacı doğrultusunda elbette çalışacaktır…

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde basın toplantısı yapan Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, bir gazetecinin, “Cemaat vakıfları misyonerlik faaliyetleri yaparlarsa ne olacak?” şeklindeki soruya, “Vakfın dini amacı varsa, amacı doğrultusunda elbette çalışacak” cevabını verdi.

Milli güvenlik meselesi
Yazıcı’ya tepki gösteren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu, misyonerliğin milli güvenlik problemi olduğunu hatırlattı. Hatipoğlu, “Misyonerlik konusunda AB baskısı devam ediyor. Hükümet bu yüzden sıkıntılı” diye konuştu.


Haçlıya yol verdiler
Hayati Yazıcı: Misyonerliğe ilişkin bir bilgi bize ulaşmadı. Vakfın dini amacı varsa, amacı doğrultusunda elbette çalışacak


TBMM Genel Kurulu’nda önümüzdeki günlerde görüşülmesi beklenen Vakıflar Yasa Tasarısı ile Mülhak, cemaat ve yeni vakıflara pekçok kolaylık sağlanıyor. Vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Vakıflar Yasa Tasarı ile ilgili bilgilendirme amacıyla önceki gün düzenlediği basın toplantısında 10’uncu  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 9 maddesini veto ettiği yasa tasarısında değişiklik yapmadan yeniden TBMM Genel Kurulu’na sevk ettiklerini belirtmiş ve  düzenlemenin yasalaşması halinde getireceği yenilikleri şu şekilde açıklamıştı.

İzin almaya gerek yok
* Çağdaş kamu denetimi egemen kılınacak.

* Vakıf kurucularında aranan şartlar basitleştirilecek.

* Vakıf yönetiminde yer almak kolaylaştırılacak.

* Yabancılara vakıflarda görev alma hakkı getirilecek.

* Vakfı küçük zararlara uğratanların azli yerine daha basit cezalara çarptırılmaları sağlanacak.

* Vakıflara boşalan organları tamamlama hakkı getirilecek.

* Yeni kurulan vakıflar yurtdışında faaliyet gösterip, teşebbüslerde bulunabilecek, ayni ve nakdi yardımlar kabul edebilecek.

* Vakıflar bağımsız denetim organları tarafından denetlenebilecek.

* Vakıflar, denetim amacıyla gelirlerinin yüzde 5’ini vakıflar Genel Müdürlüğü’ne vermek zorunda kalmayacak.

* Vakıf meclisi üye sayısı 5’den 15’e çıkartılacak..

* Vakıflar izin almadan mal edinebilecek.

* Vakıflara ait hayrat ve taşınmazlar haczedilemeyecek.

* Yurtdışında bulunan vakıf eserleri onarılamıyor ve yok olup gidiyordu. Yeni kanunla yurtdışında yer alan abide ve tarihi eserlerin tadilatı ve onarımı için bütçeden kaynak aktarılacak.

* Vakıf eserlerini sponsor olarak onaranlara vergi muafiyeti getirilecek.

* Vakıf eserlerinde yap-işlet-devret modelini uygulayanlara verilen 29 yıllık işletme hakkı 49 yıla çıkartılacak.

Tabi ki çalışacaklar
Bakan Yazıcı, Vakıflar Yasa Tasarı ile cemaat vakıflarına tanınan yeni haklara dikkat çeken bir gazetecinin, “Cemaat vakıfları alacakları yardımlarla misyonerlik faaliyetleri yaparlarsa ne olacak?” şeklindeki soruya ise  “Cemaat vakıflarının misyonerlik faaliyetlerine ilişkin bir bilgi bize ulaşmadı. Vakfın dini amacı varsa, amacı doğrultusunda elbette çalışacak” cevabını vermişti. Basın    toplantısında Yazıcı, Vakıfların denetim amacıyla gelirlerinin yüzde 5’ini Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne vermek zorunda kalmaması nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yıllık ortalama 15 trilyonluk bir gelirden de vazgeçtiğini de belirtirken “ Batı Trakya da yaşayan Türklerin kurdukları vakıflar adına yaptırdıkları camilere Yunanistan’ın izin vermediği ve Vakıflar Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası batı ülkelerinden de karşılık görüp göremeyeceğimiz” şeklindeki soruya da şu karşılığı verdi: “Biz onlara referans olmalıyız. Bizim halkımıza hak verilmiyor diye biz de onlara hak veremeyiz diyemeyiz”

Misyonerliğin önünü açan AKP’ye büyük tepki
Orhan Özkaya, iktidar sayesinde misyonerlerin Anadolu toprağında cirit attığını söylerken Nuri Gürgür, “AKP, Lozan’ı ortadan kaldırmayı amaçlıyor” dedi

SP’li Hatipoğlu konunun bir güvenlik meselesi olduğuna dikkat çekerken, yazar Bayzan da, “Azınlık vakıfları misyonerliğin lojistik merkezidir” dedi


Tehlikeli  bir politika
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın “Vakıfların misyonerlik faaliyetine ilişkin bize her hangi bir belge ulaşmadı. Vakfın dini amacı varsa, bu amacı doğrultusunda çalışma yapacaktır” açıklaması tepki çekti. Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür, yapılanların Lozan’ı ortadan kaldırma amaçlı olduğunun altını çizdi ve tehlikeli bir politikadır dedi.


Milli güvenlik sorunu

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu, misyonerliğin bir milli güvenlik problemi olduğunu hatırlatarak şunlara vurgu yaptı: “ Misyonerlik Türkiye’de yasalar çerçevesinde yasak kapsamında. AKP önümüzdeki dönemde AB baskısıyla misyonerliği serbest bırakan düzenlemeleri hayata geçirebilir.”

Asıl amaçları belli
Tapu ve Kadastro eski Genel Müdür Yardımcısı ve Araştırmacı-Yazar Orhan Özkaya da yasanın zaten misyonerlik faaliyetlerinin önünü açtığını dile getirerek şunları kaydetti: “Misyonerler Anadolu topraklarında insanları Hıristiyan yapıyorlar zaten. Anadolu’da cirit atıyorlar. Yasada açıkça yasaklanırken asıl amaçları da ortadadır”

Kamu düzenine aykırı
Araştırmacı-Yazar Ali Rıza Bayzan ise şunları kaydetti: “Hükümetin misyonerliğe bakış açısı sorunu çözemez. Vakıfları, sonuç olarak lojistik kurumlar olarak niteleyebiliriz. Zaten vakıfların kendi çalışma yapılarında, dini faaliyet önemli bir yer tutar. Bu çerçevede de misyonerlere lojistik anlamda büyük destek verirler. Kamu düzenine aykırı”

Haber: Fatih ERBOZ

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“77) HAÇLI SEFERİNE AKP VİZESİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. yaşar toptaş yorum tarihi 31 Ocak, 2008 09:32

    türkiye garip bir ülke müslümanlardan oy alanlar haçlılara hizmet ediyor halkın %99 zu müslümangelen hükümetler bilhassa merkez sağ iktidarlar haçlılara hizmet ediyor oyları muhafazakar düşünceli insanlardan alıyor muhafazakarların artık uyanması lazım

Yorum yap