764) GAZETECİ MEHMET FARAÇ, PKK’NIN HATAY’DA EYLEM YAPACAĞINA UYARMIŞTI!

Yayin Tarihi 31 Mayıs, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Cumuriyet yazarı Mehmet Faraç,

Hatay saldırısı konusunda uyarmıştı

image00123.jpg

CHP’nin yeni Parti Meclisi üyesi Gazeteci Mehmet Faraç, saldırıların ne zaman ve nereye yapılacağını bildi!

Hatay’da üst üste yaşanan terörist saldırıların yaşanacağını önceden zaman ve mekan belirterek açıklayan gazeteci ve CHP PM üyesi Mehmet Faraç, iddialarında haklı çıktı. Daha önce, Mayıs ayında saldırıların artacağını işaret eden Faraç, geçtiğimiz günlerde de saldırıların hangi bölgeye yapılacağını Adana’da açıklamıştı.

Faraç’ın bu açıklamalarının ardından 19 gün sonra ilk, 22 sonra da ikinci terörist saldırı gerçekleşti. Güneydoğulu olan Faraç, özellikle PKK konusunda yaptığı araştırmalarla tanınıyor.

ROKETATARLARLA SALDIRDILAR!

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Deniz İkmal Destek Komutanlığına teröristlerce düzenlenen saldırıda 6 asker şehit oldu, 10 asker yaralandı.
İlçe girişindeki Modernevler Mahallesi’nde bulunan Deniz İkmal Destek Komutanlığına, Adana-İskenderun Otoyolundan teröristler tarafından roketatarlarla saldırı düzenlendi.
İlk belirlemelere göre saldırıda 6 asker şehit oldu. Askerler tarafından da ateş açılmasıyla bölgede çatışma yaşandı.
Saldırıda yaralanan 10 asker ile şehit askerlerin cenazeleri, İskenderun Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Bölgeye, çok sayıda Özel Harekat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler ile İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler sevk edildi.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ
HATAY’ın İskenderun İlçesi’nde Deniz Üs Komutanlığı’na bağlı İkmal Destek komutanlığı’na düzenlenen roketli saldırıda şehit olan 5 askerin Kenan Oğuz Arbay, İsmail Kuntel, Erol Kaplan, Serhat Aslan ve Ümit Akbulut olduğu açıklandı.
Yaralılardan tedavileri süren 6’sının isimleri ise şöyle:
“Mehmet Aynur, Osman Toplar, Süleyman Kılıç, Taner Adıyaman, Erhan Terlemez, Nedim Çapıntüre.”

BİR ÖNCEKİ OLAY
Antakya’nın Kisecik köyü yakınlarındaki maden ocağına bir grup terörist silahlı saldırıda bulundu.Çıkan çatışmada bir özel güvenlik görevlisi öldü, bir özel güvenlik görevlisi yaralandı, bir terörist ölü ele geçirildi.
Alınan bilgiye göre, Kisecik köyü yakınlarındaki krom madenine bir grup PKK’lı teröristlerce silahlı saldırı düzenlendi. Teröristlerin açtığı ateşe maden ocağındaki özel güvenlik görevlilerinin karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmada, özel güvenlik görevlilerinden Mustafa Dolumay (26) hayatını kaybederken, Sabri Pekmez (28) yaralandı. Çatışmada bir terörist ölü ele geçirildi.

PEKİ FARAÇ HANGİ AÇIKLAMALARI YAPMIŞTI?
PKK, Mayıs’ta saldırabilir!
Habertürk televizyonunda 16 Şubat’ta Balçiçek Pamir’in konuğu olan Mehmet Faraç, Abdullah Öcalan’ın PKK üzerindeki hakimiyetinin doruk noktasına çıktığını ileri sürdü. Faraç, Öcalan’ın Habur’dan teslim olan PKK’lılar için söylediği ‘bizim çocukları sınadım. Benim sözümü dinliyorlar mı diye kontrol ettim’ sözlerini hatırlatarak, PKK’nın muhafazakar çizgisini arttıracağını iddia etti.

PKK SALDIRILARI ARTABİLİR
Yaklaşan bahar aylarının kritik bir dönem olduğunu kaydeden Faraç, açılımda altı dolan adımlar atılmaması durumunda PKK’nın Mayıs ayında kanlı saldırılarına başlayabileceğini söyledi.

ADANA’DA AÇIKLADI

“PKK’nın bir sonraki hedefi Hatay”
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mehmet Faraç, terör örgütü PKK’nın Tokat’tan sonraki ikinci büyük eyleminin Hatay kırsalında olacağını iddia etti.

PKK’nın bugünkü yapısının bir tehdit unsuru olmadığını savunan Faraç, asıl tehdidin bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın cezaevinden çıkmaması durumunda ortaya çıkacağını söyledi. 1983 yılından bu güne kadarki tüm iktidarların terör konusunda gaflet içinde olduğunu öne süren Faraç, PKK’nın Tokat Reşadiye baskınına kadar Karadeniz’de 52 eylem gerçekleştirdiğini ancak basının bu konuya yeterli ilgiyi göstermediğini vurguladı.
Faraç, Adana Cumhuriyet Okurları’nın (CUMOK) düzenlediği “Demokratik Açılım ve Güneydoğu “ konulu konferansa katıldı. Bölücübaşı Öcalan’ın kendi internet sitesindeki ifadelere göre Öcalan’ın çocukluğunda Maltepe camisine gidip geldiğini, komünizmle mücadele derneklerinin ve Ülkü Ocaklarının seminerlerine gittiğini anlatan Faraç, Öcalan’ın kişiliğinin iyi analiz edilmesi durumunda Türkiye’nin geldiği noktanın daha iyi anlaşılacağını kaydetti.

“ÖCALAN DIŞARI ÇIKMAZSA TEHDİT OLUŞACAK”
PKK’nın bugünkü yapısının bir tehdit unsuru olmadığını öne süren Faraç, asıl tehdidin Öcalan cezaevinden çıkmadığında ortaya çıkacağını söyledi.
Faraç, “Bu Güneydoğu’da çatışma düzeyinde dışa vurmayacak. Büyük kentlerde intifada, onların “serhildan” dedikleri başkaldırı yöntemleriyle dışa vuracak. Bunun adımları Samsun’da, Giresun’da orada, burada yapılan karakol saldırılarıyla Tokat’ın Reşadiye ilçesinde ve mayınlı eylemlerle birlikte dışa vuruyor” dedi.

“PKK KARADENİZ’DE 52 EYLEM YAPTI”

PKK’nın Karadeniz’deki eylemlerinin 10 yıl önce başladığını vurgulayan Faraç, Reşadiye baskınına kadar Karadeniz’de 52 eylem gerçekleştirildiğine dikkat çekti.
Faraç, Bugün Karadeniz kırsalında yapılan her eylem iki gerekçeye dayandırılır. 1.’si PKK’nın Türkiyelileşme operasyonudur. Bu operasyonun düğmesine Öcalan yakalandıktan sonra Suriye’de basılmıştır. İkinci gerekçe ise bir ahde vefa örneğidir. Karadenizli PKK önderlerinin anısını yaşatma uğruna bu eylemler yapılır. Bu yüzdendir ki herkesin sandığının aksine PKK’nın Karadeniz’deki varlığı Tokat Reşadiye de askerlerin şehit edilmesiyle sonuçlanan eylemle başlamamıştır. Reşadiye baskınına kadar PKK o bölgede 52 eylem yapmıştır ama basın bunu çok küçük görmüştür” diye konuştu.

“PKK’NIN YENİ HEDEFİ HATAY OLACAK”
PKK’nın Reşadiye baskınından sonraki ikinci büyük eylemini Hatay kırsalında yapacağını öne süren Faraç, şunları söyledi:
“Yakında ikinci büyük saldırı Hatay kırsalında olacak. Amanos dağlarında PKK’nın 70-100 arasında militanı dolaşıyor. Bunlar 14 yıl içerisinde orada 60 kadar eylem yaptılar ve bunların çok büyük bölümü yine medyaya özet oldu. Yakında o bölgede, coğrafyada çok ciddi bir eyleme girişebilecek. Çünkü onun ayak sesleri geliyor. Bunun sinyalleri verildi.”

“İKTİDARLAR HEP GAFLET İÇİNDE OLDU”

1983 yılından bugüne gelen bütün iktidarların terörle mücadele konusunda korkunç bir gaflet içerisinde olduğunu iddia eden Faraç, Güneydoğudaki sorunun silahlı mücadeleyle sona ermeyeceğini ilk olarak operasyonlara katılan askerlerin gördüğünü anlattı. Faraç, “10 yıl önce başlayan sosyal entegrasyon projesi çok etkili oldu ve şu an PKK’nın militan sıyısının 5500-6000’in üzerine çıkmaması bu yüzdendir” dedi.

Mehmet Faraç kimdir?

Güneydoğu kaynaklı sosyal ve siyasal araştırmalarıyla tanınan Mehmet Faraç, 1965 yılında Urfa’da doğdu. 10 yıl Güneydoğu’da gazetecilik yaptı.
Faraç, 1985 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği, 1986’da Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, 1997 ve 2000 yıllarında ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nce töre ve Hizbullah araştırmaları nedeniyle Yılın Başarılı Gazetecisi seçildi
Mehmet Faraç, El Kaide araştırmaları nedeniyle 2004 yılında Bülent Dikmener Haber Ödülü’ne layık görüldü.
Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Akademi İstanbul’da Yerel Basın ve Araştırmacı Gazetecilik dersleri veren Mehmet Faraç, Güneydoğu’yu anlatan çok sayıda TV dizisi ve sinema filmine de danışmanlık yaptı.
1995- 2007 yılları arasında İstanbul’da Cumhuriyet Gazetesi’nin Yurt Haberleri Müdürlüğünü yapan Mehmet Faraç halen aynı gazetede “Terör ve Toplum” köşesinde yazıyor.
Mehmet Faraç’ın azınlıklar, töre cinayetleri, kadına yönelik şiddet, kan davaları, feodalite, aşiretçilik, kaçakçılık, koruculuk, GAP, Hizbullah, El Kaide ve PKK ile ilgili yayımlanmış kitapları şunlar:
* Töre Kıskacında Kadın
* Kod Adı Hizbullah
* Suyu Arayan Toprak
* Hizbullah’ın Kanlı Yolculuğu
* Son Gavur
* Kötüler Mahallesi
* Doğu Yakasında Yeni Bir Şey Yok
* El Kaide Turka
* Söyleyin Anama Ağlamasın
* PKK’nın Şifreleri
* PKK Ne İstiyor

ENSON HABER

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap