76) “VOLİTAN” UÇAN TEKNE, YAKITSIZ ÇALIŞIYOR…

Yayin Tarihi 9 Ocak, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

İŞTE HARİKA TÜRKLER:

“VOLİTAN” UÇAN TEKNE, YAKITSIZ ÇALIŞIYOR…

New York’ta her yıl düzenlenen ve dünyanın en prestijli yarışmalarından birisi olarak kabul gören Uluslararası Tasarım Ödülleri (IDA 2007) yarışmasında Hakan Gürsu ve ekibi “Volitan” adlı tekne tasarımı ile birincilik kazandı.

 

 

 

image00168.jpg

Volitan! Muhteşem bir tekne. Bir Türk tasarımı.

Uluslararası Tasarım Ödülleri (IDA 2007) yarışmasında “Volitan adlı tekne tasarımı ile birincilik kazandı. Dr.Hakan Gürsu, yardımcı tasarımcı Sözüm Doğan ve ekibinin tasarladığı çevreci ve üstün yeni özelliklere sahip tekne IDA 2007’de büyük jüriden 2 kategoride birincilik ödülü aldı.

image00219.jpg

Detaylı bilgi için designnobis.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

32 ülkeden binin üzerinde projenin yarıştığı 2007 Uluslararası Tasarım Yarışmasında Hakan Gürsu ve ekibi birinci oldu. Gürsu’nun “Volitan” adını verdiği tekne, güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak hareket ediyor, deniz suyundan tatlı su elde ediyor, karbondioksit üretmiyor ve yakıt bağımlılığı bulunmadan sürekli yol alabiliyor. Proje, geleceğin en yenilikçi ve çevreci teknesi olarak IDA 2007’de büyük jüri tarafından 2 başlık altında birincilik ödülüne layık görüldü.

image00311.jpg image0048.jpg

ODTÜ öğretim üyesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr. Hakan Gürsu ve yardımcı tasarımcı Sözüm Doğan, tasarladıkları tekneye Akdeniz’de yaşayan tek uçan balık türü olan Volitan’ın ismini verdi.

image0057.jpg

image0066.jpg
  Volitan, nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı. Yakıt bağımlılığını tamamen ortadan kaldıran, 18-20 deniz mili ile gece ve gündüz sürekli yolculuk yapabilen ayrıca yüksek manevra gücüne sahip, 32 metre boyunda bir yolcu teknesi. Kurşun şarj pilleri yerine jel akü kullanımı ile çevre duyarlılığını pekiştiren tasarım, yelkenlerin tasarlandığı şekli itibariyle mevcut denge sorunlarına getirdiği çözümlemeler başta olmak üzere, tekne tasarımında devrim kabul edilebilecek pek çok yeniliği içinde barındırıyor.

Geliştirilme aşamasında Tübitak MAM/Ulusal Enerji Ajansınca desteklenen ve pek çok ülkenin ilgilendiği proje, yıl içinde farklı ülkelerdeki etkinliklerde sergilenme imkanı bulacak.

Volitan, güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak hareket eden, deniz suyundan tatlı su çevrimini gerçekleştiren, karbondioksit atık üretmeyen, geleceğin alternatif teknelerinden birisi olarak tasarlandı. Güneş panellerini hareketli katı yelkenler olarak kullanan, tekne dışında yer alan 2 adet hareketli elektrik motoru ile destekleniyor.

IDA ORGANİZASYONU
Mimarlık, iç mimarlık, moda, ürün ve grafik tasarımı konusundaki uluslararası sıra dışı tasarım çalışmalarının ayrı ayrı gruplarda değerlendirildiği organizasyon olarak bilinmekte ve tasarım otoritelerce her yılın tasarım Oscar’ları olarak değerlendiriliyor.

Dünyanın önde gelen tasarımcılarının ve sponsorların yoğun katılımı ile en medyatik tasarım organizasyonu olarak kabul edilen ve kazanan eserlerin yıl süresince saygın müzelerde, uluslararası ortamlarda sergilenme imkanı bulduğu organizasyonda ayrıca ödül kazanan eserler 100 bin tirajlı bir kitapta toplanıyor.

Jüri tarafından gruplarında en başarılı ve sıra dışı bulunan eserler, basın yayın organlarınca sergilenerek toplumda iyi tasarım bilinci geliştirilmesi hedefleniyor. Bu yılın ödülleri 2008 Mayıs ayında yine New York’ta büyük bir tören ile proje sahiplerine verilecek.

Bu sene IDA 2007’ye 32 ülkeden binin üzerinde proje katıldı ve eserler dünyanın önde gelen tasarımcılarından oluşan büyük jüri tarafından değerlendirildi.

IDA 2007’de ve ilk defa bir Türk tasarım ekibi, ürün tasarımı başlığı altında en iyi tekne tasarımı grubunda ve pek çok alt grubun yer aldığı ulaşım grubunda, yılın en iyi ulaşım aracı tasarımı olmak üzere, 2 birincilik kazanarak bir tasarımcının en büyük düşlerinden birini gerçekleştirmiş oldu.

Özellikle dünyanın en iyi tasarımcılarının ve markalarının ödül aldığı bu prestijli yarışmada bu yıl, dünyanın en tanınmış mimarlarından kabul edilen Zaha Hadid mobilya ve mimarı ürünleri ve British Airways yeni uçak koltukları ile Apple firması da çocuklar için yeni diz üstü bilgisayar ürünleri ile kazananlar arasında yer alıyor.

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“76) “VOLİTAN” UÇAN TEKNE, YAKITSIZ ÇALIŞIYOR…” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. MUSTAFA KEMAL yorum tarihi 13 Mayıs, 2009 02:02

    HARİKA OLMUŞ AFFERİM SİZE

  2. MUSTAFA KEMAL yorum tarihi 13 Mayıs, 2009 02:03

    BİDE YÜZDÜNÜ GÖRSEYDİK

  3. hakan ozkul yorum tarihi 26 Eylül, 2014 11:30

    yıllardır takıp edıyorum fakat dıs dızayn harıcınde cok cıddı bır ılerleme goremedım. hayata gecmesını . tahmın edıyorum butun turk gırısımcı ve mucıtlerın karsılastıgı engellerle sızlerde karsılasıyorsunuz.

Yorum yap