76) BAŞBUĞ ENGELLENECEK Mİ ?

Yayin Tarihi 30 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

BAŞBUĞ ENGELLENECEK Mİ ?

 

Ergenekon Operasyonu konusunda kimsenin yazmadığı ve Ankara kulislerinde konuşulan senaryoyu ÖZEL KALEM deşifre ediyor.

30 Ocak 2008 / 14:56

image001141.jpg

Ergenekon Operasyonu için düğmeye basılması ile birlikte ilginç ilişkiler ağı ve çarpıcı iddialar gündeme gelmeye başladı. Operasyonun ilk günlerinde basın bu olayı basit bir çete operasyonu olarak algıladı. Ardından da, Ümraniye’de bulunan patlayıcılarla ilişkisi ile sınırlı olarak ele alındı. Basın bunları yazarken, ENSONHABER, Ergenekon Örgütü’nün asıl hedefinin darbe olduğunu açıkladı. Takip eden günlerde, tartışma bu yönde gelişti. Şimdi de tartışmaların seyrini değiştirecek bir noktaya dikkati çekmek istiyoruz.

BÜYÜKANIT’IN DA ÖNÜNÜ KESMEK İSTEMİŞLERDİ


Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atandığı dönemi hatırlayalım. 30 Ağustos 2006’da Genelkurmay Başkanlığı’na atanan Büyükanıt’ın atama kararnamesi hükümet tarafından Yüksek Askeri Şura (YAŞ) zirvesi beklenmeden 31 Temmuz’da toplanan Bakanlar Kurulu’nda onaylanmıştı. Hatırlanacağı gibi o dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Büyükanıt’ın genelkurmay başkanlığına atanmasından önce kamuoyunda bir karalama kampanyası başlatılmıştı.

BÜYÜKANIT’TAN NEDEN ÇEKİNİLİYORDU?


O dönemde bu karalama kampanyasını başlatanlar, Hilmi Özkök’ten boşalan koltuğa TSK içindeki ‘şahin’ kanattan olduğu gerekçesi ile Büyükanıt’ın oturmasını istemiyordu. Ancak bu kampanyalar sonuç vermedi ve Büyükanıt Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturdu.

ERGENEKON’DAKİ 1 NUMARA VURGUSU


Şimdi bugüne dönelim. Ergenekon Örgütü’nün bağlantıları deşifre edildikten sonra, özellikle asker karşıtlığı ile bilinen hükümete yakın gazetelerde, “Ergenekon’un 1 numarası kim” sorusu sorulmaya başlandı. Bu isimle ilgili bazı emekli generallerin isimleri anılırken, bazı kaynaklardan bu ismin halen görevde olduğu iddiaları da geldi. Taraf gazetesinde dün operasyonun başlatılmasında etkili olduğu öne sürülen bir ‘MSN konuşmasının’ kayıtları yayınlandı. Bugün ise bu kayıtlarda rumuzlu olarak adı geçen kişilerin isimleri deşifre edildi. Bu isimler arasında dikkat çeken bir kişi var; Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ. Peki Başbuğ’un isminin bu operasyonla ilgili iddialara karıştırılması tesadüf mü?

BAŞBUĞ’UN ÖNÜ KESİLMEK İSTENİYOR


Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın görev süresi 2008 Ağustos ayında sona eriyor. TSK’nın teammülleri gereği Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna Kara Kuvvetleri Komutanı oturuyor. Yani 2008 Ağustos’undan itibaren Genel Kurmay Başkanlığı koltuğuna Orgeneral İlker Başbuğ oturacak. Başbuğ, TSK içindeki ‘şahin kanat’ diye bilinen kanada yakınlığı ile tanınıyor. Bu durumda, özellikle asker karşıtı ve belli yayın çizgisindeki gazetelerde, ‘1 numara kim’ sorusunun ısrarla gündeme getirilmesi ve peşinden Orgeneral İlker Başbuğ’un isminin ‘Ergenekon Operasyonu’ kapsamında dile getirilmeye başlanması, Büyükanıt için başlatılan karalama kampanyasına benzerliği ile dikkat çekiyor.
    Ankara kulislerinde, Ergenekon Operasyonu ile ilgili tartışmaların çekilmek istendiği mecra bu açıdan dikkatle takip ediliyor.
   Orgeneral Büyükanıt hakkındaki karalama kampanyası sonucu değiştirmemişti. Köklü bir atama geleneği olan TSK’nın bu tür spekülatif kampanyalardan etkilenmediği göz önünde bulundurulursa, Orgeneral Başbuğ’un 30 Ağustos’ta Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılıyor.
   Ancak anlaşılan o ki, 2006’da hedeflerine ulaşamayan çevreler, 30 Ağustos’a kadar Orgeneral Başbuğ ile ilgili benzer senaryoları gündeme getirerek, bu atamayı engelleyemezlerse de, en azından yıpratma faaliyetlerine devam edecekler.

ENSONHABER.com/ÖZEL KALEM

Paylaş:

Yorumlar

“76) BAŞBUĞ ENGELLENECEK Mİ ?” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Samet Acar yorum tarihi 30 Ocak, 2008 20:30

  Ben çok iyi biliyorum ki ,tarikatlar,tarikatcılar,gerici karacahiller,Osmanlıcılar,bükelünler,eletek öpen deyüsler,hainler,cumhuriyet duşmanları,Atatürk duşmanları,Türk duşmanları,ordumuzun komutanlarından doğuştan rahatsızdırlar.Sonradan değil.Elbette aktif,çalışkan ,ülkesini Atatürk’ün istediği “Muasır”medeniyete taşımada ileri görüşülü ,çağdaş komutanları istemezler.Onlardan rahatsızlık duyarlar.Dolayısıyla “Genel kurmay’ın “başana getirmemek için geceli gündüzlü kararlar.Ne diğelim,Allah ıslah etsin.Acaroğlu

 2. Ahmet Yalçın ÖNER yorum tarihi 2 Şubat, 2008 11:46

  TSK emperyalist amerikan çıkarlarını korumak için NATO bünyesine alındıktan sonra milli ordu olma vasfını kaybetmiştir.Milletin peygamber ocağı olarak bildiği ordu israilin,amerikanın,batının ülkemizdeki beşinci kolu olarak Türk MİLLETİNE yabancılaştırılmıştır.Milletin gözünü boyamak için güya bağımsızlığımızı,hürriyetimizi,sınırlarımızı koruyor havası yaratılarak millete korku verme politikası izlense de millet olup bitenleri anlayabilme ferasetini yakalamıştır.ABD silahları ve planları ile ülkenin sınırlarını korumanın mümkün olmadığını millet biliyor.Ama amerikancı paşalar milleti bilmez sanıyorlar.Yakında foyaları,kirli çamaşırları,ihanetleri ve daha neler neleri ortaya çıkacak.Sabırla bekleyeceğiz.Ha sakın benim ordu düşmanı olduğum sanılmasın.Milletinin ordusuna,askerine düşman olan ancak kanı ve sütü bozuk piçlerdir.

 3. faruk hasat yorum tarihi 6 Temmuz, 2008 13:18

  Erkenekon Adı gecen ilker Başbuğ Cetede Olduguna Inanıyorum Cunku Yabancı DevLetlerde Cok gorev Almıs Bır kısıdır Kendısı Onun Icın Onun Mıt oldugu GOrusundeyım Bu uLkeye Iyı Bır ba$bakan Geldıgınde ONunu kesmeye calısıyorlar turkıyenın Gelısmesını Istemıyolar Arkadaşlar İlker Başbuğ Önüsü Kesilmese Bu ülkenin SOnu Hiçte İyi Olmayacagını Düşünüyorum…

  SOnumuz HAyır Ola Dİyorum……

Yorum yap