759) TÜRK DÜŞÜNCE MERKEZLERİ TOPLANTISI YAPILDI

Yayin Tarihi 18 Mayıs, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

TÜRKSAM’da Türk Düşünce Kuruluşları Üçüncü Formu Gerçekleştirildi

image00110.jpg

 

Türkiye’de kurulu bulunan Stratejik Araştırmalar Merkezlerinin (SAM) üçüncü forumu Ankara’da Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi – TÜRKSAM’ın ev sahipliğinde 3 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de mevcut Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırma Merkezleri’nin (SAM) ve güvenlik çalışmaları alanındaki muadili merkezlerin birbirlerini tanıyarak, müşterek sorunları ortaya koyarak, çözüm üretmelerine yönelik önceki iki toplantı 2007-2008 döneminde yapılmıştır. Bir evvelki toplantıda mutabık kalındığı üzere üçüncü toplantı TÜRKSAM’ın koordinatörlüğünde yapılmıştır.

Toplantıya Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’deki bağımsız ve üniversiteler nezdindeki Stratejik Araştırmalar Merkezlerinin (Ankara’daki Düşünce kuruluşları toplantısına TÜRKSAM, USAK, SDE, TASAM, TEPAV, ORSAM, SETAV, BÜSAM, BİLGESAM, BAŞKENT-SAM, BASAM, KAFKASSAM, AVİM, 21 Yüzyıl, Uluslararası İlişkiler Konseyi) başkan, başkan yardımcıları ve temsilcileri katılmıştır.

Türkiye’deki strateji ve araştırma merkezi yönetici ve üst düzey yetkililerinin katıldığı toplantıda, kurumlar arasında işbirliğini arttırmak, mümkün olan alanlarda iş bölümüne ve işbirliğine gitmek ve uzmanlık alanı yaratarak etkin olmalarını sağlamak üzere getirilen öneriler tartışılmış, ortak sorunlara çözümler aranmıştır. Düşünce merkezleri arasında işbirliği ve iletişimi arttırmak amacıyla bir çok konu üzerinde üzerinde mutabakata varılmıştır.

İşbirliğini arttırmak ve ortak sorunlara ortak çözümler getirebilmek amacıyla  ismi ile bir çatı altında faaliyet gösterilmesi ve bir işbirliği örneğinin oluşturulması kararlaştırılmış, Türkiye Düşünce Kuruluşları Platformu’nun gayri resmi alt yapısının hazırlanması konusunda fikir birliğine varılmıştır.

Bir sonraki toplantının Ekim 2010’da USAK’ta yapılması ve yıllık uluslararası ilişkiler konferansının planının bu toplantıda yapılması kararlaştırılmıştır.

Ev sahipliğini USAK’ın üstleneceği bir sonraki toplantıya dek alınan kararların eyleme geçirilmesinde kurumsal koordinatörlüğü TÜRKSAM’ın, kurulması kararlaştırılan (gayri resmi) Türkiye Düşünce Kuruluşları Platformu’nun dönem başkanlığını da TÜRKSAM Başkanı Sinan OĞAN’ın üstlenmesi kararlaştırılmıştır.
http://www.turksam.org/tr/a2035.html

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap