757) KIRGIZİSTAN’DA İSYANLAR DURULMUYOR!

Yayin Tarihi 13 Mayıs, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Kırgızistan gergin,

valilik binası işgal edildi

image0018.jpg

Kırgızistan’ın Oş eyaleti valilik binası, devrik lider Bakiyev dönemi valisi Mamasadık Bakirov ve yandaşları tarafından işgal edildi.

Kırgızistan’da nisan ayının başında gerçekleşen halk ayaklanmasından sonra da sular durulmuyor. İktidarın el değiştirmesine rağmen ülkede protestolar, ayaklanmalar ve yağmalamalar yer yer devam ediyor.

Ülkenin güneyindeki Oş kentinde bugün devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev taraftarları belediye ve valilik binasını ele geçirdi. Edinilen bilgiye göre, Bakiyev döneminde valiliğe atanan Mamasadık Bakirov yandaşları belediye başkanlığı ve Oş bölge valiliği görevine önceki kadroları yeniden getirdi. Polisin olaya müdahale etmediği belirtiliyor.

Oş valilik binası önünde Bakirov ile yaklaşık 1000 kişiden oluşan kalabalığın düzenlediği gösteride, geçici hükümetin atadığı vali Cooronbay Ceenbekov’un makamını terk etmesi istendi.

Her iki tarafın yandaşları arasında olabilecek bir gerginliği yatıştırmak için de, eski ve yeni valiler bir süre görüştü, ancak görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verilmedi.

Kırgızistan’da 7 Nisan’da devlet başkanlığı binası halk tarafından ele geçirilmiş ve devlet başkanı Bakiyev koltuğunu bırakarak güneye gitmişti.

Kırgızistan sosyal patlamanın eşiğine geldi

Öte yandan, Rus medyası Kırgızistan’daki gelişmeleri yakından takip ediyor. Özbekistan ve Kazakistan’ın ayaklanmanın ardından sınır kapılarını kapattığı hatırlatılan gazetelerde, ülkenin “abluka altında” yaşadığını iddia etti.

Kırgızistan’a dışarıdan hiçbir mal getirilemediği, ekonomik sıkıntıların yeni bir ayaklanmayı tetikleyebileceği ifade ediliyor. Rus Nezavisimaya Gazeta’nın haberine göre, geçici hükümet birçok bölgede durumun sakin olduğunu belirtse de, sınırların kapalı kaldığını, bir transit ülke olan Kırgızistan bütçesinin önemli bir kısmını oluşturan gümrük vergilerinin kesildiğini kaydetti.

Özellikle Çin mallarının Kazakistan ve Rusya’ya taşınmasından elde edilen gelirin kesildiğine ve birçok tarım ürünün ülkede bulunamadığına dikkat çekildi.

Geçici hükümetin başkan yardımcısı Omurbek Tekebayev’in, sınırların bir-iki ay daha kapalı kalması durumunda ülkede sosyal bir patlama yaşanması tehlikesi büyük. Ekonomik felaketin kaçınılmaz olacağını belirten bölge uzmanları ise, yeni krizin Bakiyev ile değil mevcut hükümet ile bağlantılandırılacağına vurgu yapıyor.

Yeni bir ayaklanmanın ülkenin bölünmesi ile sonuçlanabileceği de iddia ediliyor.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap