73) NEW YORK TIMES’TAN “AHMAKLARA MASALLAR !”

Yayin Tarihi 28 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

ABD sönecek, AB devleşecek,

Türkiye süper güç üyesi olacak!..

ABD’NİN saygın gazetesi New York Times’a göre 2016 yılında ABD, süpergüç özelliğini kaybedecek.

DIŞ HABERLER

VATAN


YIL 2016

Batı’da Avrupa Birliği, Doğu’da ise Çin dünyanın yeni parlayan yıldızları olacak
Türkİye, Avrupa’ya çok daha sıkı şekilde bağlanıp AB süper gücünün bir parçası haline gelecek. Iraklı Kürtler’in Bağımsız Kürdistan hayali ise gerçeğe dönüşecek

New York Times gazetesinin hafta sonları yayınladığı New York Times Magazine dergisi bu hafta kapak konusu olarak ABD’nin çöküşünü seçti. Başkan George Bush döneminde ABD’nin gücünün hiç olmadığı kadar azaldığını belirten dergi, 2016 yılına gelindiğinde süpergüç özelliğini de yitireceğini kaydetti. New York Times’a göre takvimler 2016 yılını gösterdiğinde dünyada şu değişiklikler yaşanacak:

* Barack Obama, Hillary Clinton ya da John McCain başkanlıklarının ikinci dönemini bitiriyor olacaklar. Ve Amerika dünyada her zamankinden çok daha güçsüz hale gelecek. Yıllar önce Irak’tan çekilmiş olan Amerikan askerlerinin tamamı bağımsız Kürdistan topraklarına konuşlanmış halde olacak.

* Afganistan’da NATO’nun verdiği mücadele başarıya ulaşacak. İran ise tüm tehditlere rağmen nükleer silahını yapacak ve nükleer ülkeler klübüne katılacak.

Rusya güç kaybedecek

* Doğuda Çin, Tayvan’ı topraklarına katacak denizlerdeki hakimiyetini her geçen gün artıracak.
* Avrupa Birliği 30’dan fazla üyesi, Kuzey Afrika, Hazar Denizi ve Rusya’dan gelen enerji yolları ve nükleer enerjisiyle önemli bir güç haline gelecek.
* Amerikan rüyasının yerini Avrupa rüyası alacak. Avrupa Birliği, uydu ülkeleri giderek daha fazla cezbetmeye başlayacak. Çin ise Doğu’da tüm ülkelerin çekim merkezi haline gelecek. Bu bölgede Amerika’nın dostu olan ülkeler Çin ile bir gerginlik yaşamak istemedikleri için Çin’e giderek daha fazla yakınlaşacaklar.
* Çin ve Rusya’nın liderliğinde Türki cumhuriyetlerin de katılımıyla Doğu’nun NATO’su kurulacak.
* Rusya ise süpergüç olma iddiasını her geçen yıl biraz daha yitirecek. Sebebi ise nüfusta  yaşanan büyük düşüş. Yıl 2025’te Rusya, dev topraklarına rağmen Türkiye kadar nüfusa sahip olacak ve her yıl 500 bin vatandaşını kaybetmenin bedelini siyasi arenada güç kaybıyla ödeyecek.

Türkiye ‘Yeni Osmanlı’ politikası izleyecek

New York Times’a göre 2003 yılındaki tezkere reddi ile ABD-Türkiye ilişkileri kopma noktasına gelmişti. Şimdi AB’ye üye olmayı hedefleyen Türkiye, Amerika’nın sürekli olarak AB içinde kendi lehine lobi yapmasından rahatsız olacak ve ABD’den uzaklaşacak.

* Yeni Türk politikası, “Türk gururu” ve “agresif Neo-Osmanlıcılık” öğelerini içerecek. Eğer Avrupa, Türkiye’yi reddetmek yerine Türkiye’nin bu politikalarını silah olarak kullanırsa Suriye, Irak, İran gibi ülkelere istikrar getirmekte başarılı olabilir.

* Bu süreç içerisinde Türk mühendisleri Anadolu’ya köprüler, yollar ve tüneller inşa etmeyi sürdürecek. Türkiye, Arap dünyası ve Ortadoğu’daki etkisini hem askeri hem de ekonomik olarak artıracak. Türk tacirler Batı kadar Doğu’ya da bakmaya başlayacaklar.

* İstanbul’u gören biri, Türkiye AB üyesi olmasa da bu ülkenin ne kadar Batılı olduğunu anlayacak.

* Türk diasporasının her yıl ülkesine gönderdiği
* milyar dolar, her yıl bu ülkeye gelen 20 milyon turist ve 20 milyar dolarlık dış yatırım Türkiye’yi Avrupa süper gücünün bir parçası yapacak.

 

Paylaş:

Yorumlar

“73) NEW YORK TIMES’TAN “AHMAKLARA MASALLAR !”” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenç yorum tarihi 28 Ocak, 2008 15:51

  ülkemiz için 1945 statükosu 2002 yılında seçimlerle birlikte sona ermiştir.
  abd.nin ülkemiz üzerindeki etkisi, yavaş yavaş yerini ingiliz eksenli AB etkisine devredecektir.

  birileri buna küresel paylaşım diyor, sanırım gerçekliği var….
  bundan böyle stratejileri buna göre belirlemek gerekiyor…

 2. Halis Yılmaz yorum tarihi 29 Ocak, 2008 00:26

  Çok güzel masallar,ninni gibi.Bu kadar zahmet edip böyle enterasn masallar yayınlamalarına hiç te gerek yoktu.Biz zaten uyuyoruz.

 3. Hilmi Bilir yorum tarihi 29 Ocak, 2008 19:19

  Uyusunda Büyüsün niinnii…

Yorum yap